Spolek na Kladensku a Rakovnicku pomáhá zachraňovat srnčata při senoseči
Lidé ze spolku zahájili činnost před několika lety. Po domluvě se zemědělci a myslivci procházeli louky den před sečí a takzvaně je zapachovávali. "Pozvali jsme si lovecké psy, kteří jsou na to cvičení," popsala Štefanová. Po výskytu psa si srny mláďata odvádějí do bezpečí, ale i divoká zvířata jsou stále zvyklejší na pach psa, proto je užívání dronu efektivnější. Nejmenší srnčata navíc ještě neumí rychle běžet a instinkty jim říkají, aby i v případě nebezpečí zůstala na místě a schovávala se uprostřed trávy. Zde je člověk často nevidí, ani když stojí přímo u nich.
Po kontrole louky dronem dobrovolníci srnče v rukavicích a v trsu trávy, aby na něm nezanechali svůj pach, odnesou mimo sečenou plochu. Několik hodin jej pohlídají například v papírové krabici a poté jej vypustí. Někdy zemědělci podle Štefanové i nechají pás porostu, kde mohou srnčata zůstat.
Podle dobrovolníků ročně v ČR zemřou během senosečí desetitisíce srnčat. Zemědělci mají podle zákona povinnost seč ohlásit předem myslivcům a ti mají povinnost udělat opatření k záchraně zvěře, avšak ne vždy mají dostatek kapacit všechny louky projít tak, aby odhalili všechna mláďata. Senoseč se navíc nedá naplánovat kvůli počasí týdny dopředu, ale spíše dny.
reklama