https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/spotreba-polystyrenu-roste-stejne-jako-jeho-mnozstvi-na-skladkach?ids%5Bx82be73481090339ed9d97b86f0f90dae%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spotřeba polystyrenu roste, stejně jako jeho množství na skládkách

16.3.2011 05:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Z 8 000 tun odpadů z polystyrenu u nás v roce 2009 skončilo 3 000 tun na recyklaci a 5 000 tun na skládkách. Pěnový polystyren je přitom plně recyklovatelný.
Z 8 000 tun odpadů z polystyrenu u nás v roce 2009 skončilo 3 000 tun na recyklaci a 5 000 tun na skládkách. Pěnový polystyren je přitom plně recyklovatelný.
Foto | jpwbee / Flickr
V loňském roce byla zaznamenána rekordní spotřeba pěnového polystyrenu (EPS) v ČR. Kromě stavebnictví je polystyren používaný také jako obal pro křehké výrobky nebo potraviny. Lidé jsou však málo uvědomělí a nepomáhají recyklaci, téměř polovina plně recyklovatelného polystyrenu pak u nás končí na skládkách. Informoval o tom předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene na tiskové konferenci počátkem března.
 

Oblíbený plast

Zpěňovatelný polystyren (EPS) jako výchozí surovina pro pěnové polystyrénové izolační desky je celosvětově čtvrtým nejvíce vyráběným plastem z hlediska množství. V roce 2010 činila výroba 5 milionů tun, téměř polovina byla vyrobena v Číně.

Zdroj: EPS ČR

Po propadu v roce 2009 byla loni v ČR historicky nejvyšší spotřeba EPS – celkem 56 900 tun. Růstu spotřeby nejvíce pomohly „zateplovací“ programy Nový panel a Zelená úsporám, kvůli kterým se začalo s renovacemi budov a jejich zateplováním. Podle Zemeneho je nezbytné, aby dotace na zateplování nějakou formou pokračovaly. „Zejména když suroviny, inovace, lidské zdroje a know-how k realizaci zateplování budov jsou k dispozici a efekty jsou prokazatelné,“ říká Zemene.

Sdružení EPS ČR je zapojeno do projektu „Evropské enviromentální prohlášení o výrobku“, který analyzuje životní cyklus, u izolací převyšující 50 let. Nejvyšší spotřeba energie je podle Zemeneho na začátku, kdy se vyrábí EPS granule, doprava pak již nehraje velký vliv. EPS se spotřebovává zejména ve stavebnictví, dalších 12 % EPS v ČR pochází z obalů.

„Snažíme se, aby co nejvyšší část byla recyklovaná. Pěnový polystyren je plně recyklovatelný. V oblasti stavebnictví 90 % výrobků jde na recyklaci, u obalů je problém se sběrem výrobků. Máme kontejnery, ale ne každý tam obal odnese,“ vyzývá Zemene k třídění odpadů. Možností znovuvyužití plastu je prý několik - EPS lze podrtit a přidat zpět do výrobků, přidat do betonu, nebo ho roztavit a zgranulovat na krystalový polystyren, který se může použít na výrobu méně náročných výrobků (ramínka, tácky apod.), další možností je využití jako zdroj energie.

V roce 2009 v EU bylo údajně 500 000 tun odpadů z EPS, které téměř ze tří čtvrtin tvořily obaly. A téměř polovina skončila na skládkách. „Nevyužije se energie, která je v tomto materiálu dále uzavřena,“ říká Zemene. V ČR je situace horší - z 8 000 tun odpadů skončilo 3 000 tun na recyklaci a 5 000 tun na skládkách. Díky legislativě bude statistika od letošního roku příznivější. Do minulého roku totiž spalování odpadů za účelem získání energie nebylo považováno za formu recyklace, ale vláda toto rozhodnutí přehodnotila. Z celé EU má suverénně nejvíce odpadu z EPS Německo, následují Itálie a Francie. Česká republika patří mezi země, které mají odpadu z EPS poměrně málo.

Kvalita je kontrolovaná

Pro větší jistotu spotřebitelů probíhá na českém trhu kontrola EPS. Projekt Monitoring kvality EPS od roku 2007 úspěšně odhaluje nekvalitní polystyren na českém trhu, uvedl Pavel Zemene. Projekt pomáhá prostřednictvím nezávislých certifikovaných zkušeben odhalit výrobce prodávající nekvalitní fasádní polystyren, jehož vlastnosti neodpovídají českým a evropským normám. „Abychom mohli snižovat energetickou náročnost, potřebujeme dostatek izolačního materiálu. Ale potřebujeme ho v dostatečné kvalitě,“ uvedl Pavel Zemene.

V loňském roce bylo odebráno celkem 86 vzorků od 20 výrobců z tuzemského trhu. Nevyhovujících výrobků bylo zhruba 15 %. Kontroly jsou zaměřeny na nejrozšířenější typy desek z pěnového polystyrenu, v letošním roce přibude i kontrola polystyrenu používaného do střech. Pokud členové Sdružení EPS ČR opakovaně neprojdou testem, porušují pravidla členství a hrozí jim pokuta až 10 000 eur. Může dojít také k vyloučení ze sdružení. Pokud je nekvalitní polystyren od výrobce, který není členem, probíhá upozornění korespondenční cestou, pokud se budou problémy opakovat, je firma nahlášena České obchodní inspekci a může následovat i soudní žaloba.

Od loňského ledna jsou nejen všichni stávající členové EPS ČR, ale i žadatelé o členství ve sdružení povinni získat Značku kvality, tedy splnit přísnější podmínky. Tato značka výrazně zvyšuje jistotu zákazníka, že kupovaný pěnový polystyren má vlastnosti, který vyhovují přísnější kontrole kvality, než jaká je nutná pro splnění současné evropské normy.


reklama

 
Další informace |
Hledáte nové bydlení? Můžete zkusit porovnání hypoték serveru SFinance.cz
Martin Singr
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

plně recyklovatelný EPS? - 31. 3. 2011 - Karel K.

Ve Vašem komentáři se hrubě mýlíte. Termín "downcycling" se jistě používá pro označení "méně hodnotné recyklace", tedy např. procesu, kdy jsou ze směsných plastů vyráběny panely do protihlukových stěn, resp. jiné výrobky, chceme-li - méně hodnotné, než byly ty původní. Každopádně "downcycling" je forma recyklace resp. materiálového využití odpadů. Také nemáte pravdu, že uvedené komodity nejsou plně recyklovatelené. Kovy a sklo jsou 100% recykovatelné, nicméně z technologických důvodů se při výrobě nových výrobků ze skla či kovu používá určitý podíl primárních surovin. Totéž platí i o papíru, u kterého bude samozřejmě účinnost recyklace nižší, neboť u této komodity při rozvláčňování dochází ke zkracování vláken, čímž dochází k úbytku hmoty (vlákna, která nejsou zachycena papírenským sítem se stávají papírenským kalem - ten se ale zase dá využívat např. při výrobě pálených cihel). Z plastů jsou např. 100% recyklovatelné PET lahve (vyjma etiket) a mohou z nich být vyrobeny opět PET lahve nové.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist