https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/na-co-si-dat-pozor-pri-zateplovani-rodinneho-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na co si dát pozor při zateplování rodinného domu?

18.2.2011 11:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Najděte si někoho, kdo dohlédne, že to udělá dobře!
Najděte si někoho, kdo dohlédne, že to udělá dobře!
Licence | CC BY-NC 2.0
Zateplit rodinný dům se podle odborníků vyplatí. Tedy pokud se zateplení provede dobře. Přinášíme doporučení, na co si dát pozor, abyste se při zateplování nespálili.
 

Najděte si dozor

Oblastí, na které je potřeba si při zateplování domu dát pozor, je více. Podle místopředsedkyně Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) Dany Hochmannové je klíčový výběr kvalitní stavební firmy. „Vybírat si tu nejlevnější je riskantní. A velmi pomůže, když si majitel najde spolehlivý stavební dozor, který dohlédne na to, aby byly použity kvalitní materiály a byly správně provedeny detaily.“

Určitě vás zajímá, jak poznat zručné řemeslníky a solidní firmu. Energetický poradce z nezávislého sdružení Energy Centre České Budějovice Lubomír Klobušník doporučuje seznámit se s technologickými postupy zateplování budov. Řada firem zabývajících se zateplováním vydává tzv. rádce či příručky ukazující a popisující technologické postupy zateplování budov. Vhodné je také vyžadovat od firem jejich reference a certifikáty či obdobné doklady o zaškolení na daný zateplovací systém, který je pro dům předepsán v projektové dokumentaci. Na webu Cechu pro zateplování budov lze najít seznam firem, které mají Osvědčení odborné způsobilosti firem provádějících vnější zateplení budov kontaktními zateplovacími systémy. Karel Sedláček ze společnosti vyrábějící izolaci Saint–Global Isover CZ informoval, že také Isover certifikuje zkušené firmy, které dělají svou práci dobře.

Ale i když si najmete firmu, která má se zateplováním zkušenosti a měla by umět je provést kvalitně, stále nemáte jistotu, že tomu bude i u vás. Podle Petra Zahradníka ze Střediska pro efektivní využívání energie neexistuje stoprocentní jistota, že dodavatel, který se jinde osvědčil, nepošle právě na vaší stavbu jinou četu s odlišným přístupem k práci. „Vše je o dohodě a dobrém technickém dozoru stavebníka, který je sice ve fázi započetí stavby jakousi investicí navíc, ale ukazuje se, že může stavebníka při samotné realizaci zachránit od daleko větších pozdějších investic,“ doporučuje Zahradník. Podle něho by mělo být samozřejmostí požádat o nabídku na provedení prací více dodavatelských firem. Zákazník tak má možnost srovnávat alternativy a vyjednávat.

Izolace je lepší dát více než míň!
Izolace je lepší dát více než míň!

Zkusíte to sami?

Leckoho asi napadne, že nejlevněji si zateplení udělá člověk sám. Konec konců, zateplení domu přeci nemůže být žádná velká věda. Již zmiňovaná Dana Hochmannová to částečně potvrzuje. Zručný kutil by si podle ní zřejmě věděl rady s provedením provětrávané fasády, kdy je izolace vložena do roštu a zvenku zakryta obkladem. Další práci by ale nechala radši profesionální firmě. Například pro správné provedení kontaktního zateplovacího systému je totiž potřeba nejen znalost teorie, ale i zkušenost. Nedokonalosti a chyby jsou prý na omítce hodně vidět.

Lubomír Klobušník si myslí, že za určitých okolností dokáže domácí kutil zateplit celý dům. „Pokud bude mít projekt, seznámí se s pracovními a technologickými postupy i materiály používanými na zateplování a je zručný, lze zateplování provádět svépomocí,“ myslí si Lubomír Klobušník. Petr Zahradník s ním souhlasí: „Zručný člověk si samozřejmě dokáže zateplení provést sám, stejně tak jako třeba postavit celý dům. Vše je jen otázka kvality provedení, odpovědnosti za dílo a následných záruk.“

Lubomír Klobušník zmiňuje, že nejčastější chyby při zateplování svépomocí jsou její provádění bez projektové dokumentace a nedostatečná informovanost o legislativních požadavcích týkajících se zateplování budov (nedostatečná tloušťka tepelné izolace). Mnoho kutilů podle něho nedodržuje doporučené technologické postupy při zateplování. Další častou chybou bývá použití nekompatibilních stavebních hmot a materiálů. Podle Klobušníka mají materiály od různých výrobců rozdílné fyzikální vlastnosti. Tomuto úskalí lze snadno předejít respektováním certifikovaných zateplovacích systémů, které zaručují kompatibilitu použitých materiálů.

„Zateplení svépomocí provést lze, nicméně pokud nemáte žádné zkušenosti, tak tuto možnost nedoporučujeme. Navíc v programu Zelená úsporám je jen možnost provedení proškolenými realizačními firmami,“ upozorňuje Karel Sedláček. Nejčastější a největší chyby, které Sedláček vidí u zateplování svépomocí, je naprostá neznalost způsobu provádění. „Provádění svépomocí lze částečně vylepšit kvalitním stavebním dozorem investora, ale když někdo nechce zaplatit realizační firmu, tak odborný dozor už vůbec ne,“ uvažuje Sedláček, jak by mohli majitelé domů zmírnit nesprávné dopady své neznalosti.

Podle ceny ne

Podle Dany Hochmannové v současnosti chybí lidem v ČR hlubší znalosti a orientace při výběru materiálů a technologií pro zateplování. Hochmannová nedoporučuje rozhodovat se podle ceny, levné materiály totiž často mívají horší vlastnosti. Jaký izolační materiál vybrat? Podle Ondřeje Šrámka z Knauf Insulation není žádný univerzální izolační materiál. „Jsou různé izolace pro různé použití, vždy se musí zvolit podle toho, kde se bude izolace používat,“ říkají shodně Šrámek i Sedláček. V určitých případech je lepší kamenná izolace, v jiných skelná, jindy zase polystyren. „U fasád novostaveb se může jevit jako nejoptimálnější zateplení polystyrenem, který je levnější. U rekonstrukcí to může být dražší tuhá deska z minerální vláken. Pokud má být prováděno zateplení fasád nekontaktním způsobem, je vhodná lehká minerální izolace,“ vysvětlil Ekolistu Zahradník výhody nejčastějších materiálů.

Můžete to zvládnout sami, jen je potřeba si nastudovat, jak izolaci použít správně
Můžete to zvládnout sami, jen je potřeba si nastudovat, jak izolaci použít správně
Licence | CC BY-SA 2.0
Věčnou otázkou však je, jak silnou izolaci zvolit. Ondřej Šrámek doporučuje dát ji co nejvíce. „Rozdíl v investici do zateplení o různých tloušťkách je velmi malý, protože cena izolantu tvoří jen malou část ceny zateplení,“ doplňuje Petr Zahradník. Zateplit si dům jen pěti centimetry izolace je promarněnou příležitostí.

Vzít hypotéku nebo spořit?

Důležitou součástí rozhodnutí o zateplování je, jak je ufinancovat. Dana Hochmannová by těm, kteří nemají finanční prostředky, poradila vzít si hypotéku. „Co ušetříte na energii, to můžete investovat do splácení úvěru,“ říká Dana Hochmanová. Jiný názor má Karel Sedláček, podle kterého není kam spěchat. „Je lepší klidně rok počkat a našetřit si peníze na kvalitní provedení. Případně je možné si najmout menší firmu a sám pomáhat, čímž se práce zlevní,“ říká Karel Sedláček

Hochmannová doporučila nezapomínat při rozhodování na energetický audit, který je nedílnou součástí komplexní snahy o snížení energetické náročnosti. Audit doporučí vhodná opatření ke snížení spotřeby energie a zároveň poskytne představu, s jak velkou úsporou lze počítat. „Pro energetický audit je potřeba počítat s částkou několika tisíc,“ říká Hochmannová. Lubomír Klobušník dodává, že energetické poradenství lze u řady firem získat i bezplatně. „Nejcennější je tzv. nezávislé energetické poradenství, jež nabízí zpravidla neziskové organizace, které nejsou spjaty ani závislé na prodeji výrobků z oblasti energetiky či stavebnictví,“ radí Klobušník.

Výrazně méně pracným a tedy i méně nákladným dokumentem je podle Zahradníka průkaz energetické náročnosti, jehož obvyklá cena pro rodinný dům je do deseti tisíc korun. „Audit i průkaz je možné si nechat zhotovit bez jakéhokoliv úmyslu provést doporučované opatření. Doporučení auditora není závazné, dává pouze představu o efektu a vhodnosti uvažovaného opatření,“ říká Zahradník.


reklama

 
Další informace |
Hledáte nové bydlení? Můžete zkusit porovnání hypoték serveru SFinance.cz
Martin Singr
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist