Správa KRNAP uzavře od 15. března do 31. května 11 turistických cest
"Důvodem sezónní uzavírky konkrétních turistických tras či jejich úseků je skutečnost, že vedou přes místa pravidelného výskytu citlivých druhů, především tetřívka obecného, který je předmětem ochrany KRNAP a zároveň i Ptačí oblasti Krkonoše. Cílem opatření je především ochrana tetřívků a jejich pravidelně využívaných tokanišť v nejcitlivějším období jejich toku a rozmnožování," uvedl Drahný
Sezónní uzávěra ve zmíněném období podle něj pomůže chránit tento druh zvláště v jeho citlivém období za co nejmenšího omezení návštěvníků Krkonoš. "Předpokladem je však důsledné respektování těchto sezónních uzavírek a rovněž dodržování celoročního zákazu pohybu mimo vyhrazené cesty a trasy v klidových územích," dodal Drahný.
Omezení se bude týkat například žluté turistické cesty ve směru ze Zadních Rennerovek na Hanapetrovu Paseku, vedoucí po hranici klidového území v úseku Pod Zadními Rennerovkami až po Liščí cestu nebo zelená turistická cesta v úseku Vosecká bouda až Labská louka. Turisté musí počítat v souvislosti s tímto opatřením také s uzavírkou modré turistické cesty v úseku Davidovy Boudy od odbočky od svážnice před potokem Dírečka až po křižovatku nad Erlebachovou boudou nebo uzavírkou žluté turistické cesty v úseku Kolínská bouda až Slatinná stráň.
Většinu sezónně uzavřených tras lze obejít po sousedních turisticky značených cestách. Kompletní seznam uzavřených cest je na webu KRNAP.
Podobné opatření řadu let v tomto období přijímá i ředitelství polského Karkonoského parku narodowého, a to od 1. dubna do 31. května, přičemž uzavírá dočasně čtyři cesty, například zelenou turistickou cestu z rozcestí Ruiny schoroniska im. Bronka Czecha na rozcestí s červenou turistickou Cestou česko-polského přátelství nebo modrou turistickou cestu, tzv. Hřebenovku, z Horní Malé Úpy přes Lesní hřeben po rozcestí se žlutou turistickou cestou.
Na hřebenech Krkonoš je podle Horské služby (HS) stále 100 až 130 centimetrů sněhu, v lavinových lokalitách platí první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pěti.
Tetřívek obecný patří v ČR ke kriticky ohroženým druhům. Nejvyšší české hory jsou pro něj jednou ze tří posledních oblastí v ČR s relativně početným výskytem. Pro tetřívka jsou dnes typickým prostředím v Krkonoších luční enklávy a holiny uprostřed horských smrčin, vysoko položené otevřené plochy ledovcových karů nebo subalpínské trávníky s roztroušenými porosty kleče, to vše v nadmořské výšce přes 800 metrů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Miloš Zahradník
15.3.2024 13:43Karel Zvářal
15.3.2024 15:23 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
15.3.2024 15:57 Reaguje na Karel ZvářalStezka o ktere pisi je tam, hadam uz hodne pres 150 let
a kdysi se tam pasly kravy a kosilo se seno coz tetrivkovi nevadilo. Kdyby Krnap podnikal efektivni kroky proti predatorum, co ty tetrivky dnes hlavne likviduji - byla by
to nejspis ucinnejsi ochrana. Rozdil taky je v tom, kdo je vlastnikem daneho uzemi. Pokud je to hrabe Harrach tak je to na jeho rozhodnuti. Pokud je to stat s demokratickym zrizenim je leigitimni, aby se diskutovaly duvody, proc se treba ty narodni parky zrizuji, jaky rezim v nich ma panovat a jaka prava v neme maji mit navstevnici a mistni obyvatele. V Krkonosich jsou ochranari jete pomerne rozumni - uzavrene jedne z nejhezcich a komunikacne nejdulezitejsich cest v zapadnich Krkonosich v nejzajimavejsi cast roku je mrzute (zvlast proto ze neni vubec zrejme, jaky efekt to uzavreni treba na toho tetrivka bude mit) ale neni to tak premrstene a nesmyslne prisny (tez s nejasnou znalosti, zda to melo a ma nejaky efekt) zakaz jaky panuje jiz skoro 30 let "kvuli tetrevovi" v okoli Lusenskeho udoli na Sumave
Karel Zvářal
15.3.2024 16:14 Reaguje na Miloš ZahradníkTakže ano, predace "tehdy a dnes" je tím kamenem úrazu, který rozhoduje o jeho přežití, podobně jako u většího tetřeva. Dokud se ale pomazaní nepřesvědčí o tom, že zákaz "rušení lidmi" k jeho renesanci nepřispěl a je to jen omílaná fráze ekologistů, a skutečně pomůže jen intenzivní kontrola bredátorů (zejména lišky), bude stále ohroženým druhem, kolem kterého se musí chodit v papučích.
Břetislav Machaček
16.3.2024 08:01 Reaguje na Karel Zvářalvedení NP, protože by se snažilo snížit počty těch
zmíněných predátorů. Vypadá to spíše na předpověď
p. Havlové, že po vyhynutí tetřívků jim ubydou
starosti s jejich ochranou a problémy s ostrahou
zavřený cest a lokalit. Totéž nastane i jinde, kdy
nebude v době rozmnožování prosit lidi o klid pro
zvířata a opuštěná mláďata "zachraňovat" někde v
"záchranných" stanicích, protože bude zvěř vybita,
aby nežrala nechráněné mladé stromy. Nebude-li co
chránit, tak se ušetří na ochraně a za čumendu na
zvěř v ZOO a v oborách si lidé ještě rádi zaplatí. Ekologismu ZDAR!
Karel Zvářal
16.3.2024 08:28 Reaguje na Břetislav MachačekMiloš Zahradník
16.3.2024 09:53 Reaguje na Břetislav MachačekMiloš Zahradník
16.3.2024 09:56 Reaguje na Miloš ZahradníkKarel Zvářal
16.3.2024 11:36 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
16.3.2024 13:30 Reaguje na Karel ZvářalNebudu prekvapen, kdyz nekde spatrim casem orlosupa. Cili - netrpim prehnanym sentimentem vuci tehle tak rychle promenlive risi ptactva. Zajimal by mne - je li rec o Krkonosich - jak je to s kulikem hnedym jeho mizeni jsem kdysi na zaklade cetby velmi prozival. Mozna jeste obcas na te Lucni hore hnizdi? Jinak bych nechapal proc ta hora je uzavrena navstevnikum tamni hrazdene pudy jsou sice velmi zajimave ale myslim, ze nevstevnici by nebyli schopni je nejak totalne prekopat :)
Jana Havlová
15.3.2024 15:38 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
15.3.2024 16:06 Reaguje na Jana Havlováschopen tuhle cestu na bezkach, nekdy rekneme v dubnu v dobe kolem zapadu slunce, cestou do Harrachova pouzit :)
Ano, tetrivek v Krkonosich asi vyhyne ale bude to nejspis kvuli divokym prasatum, liskam, vlkum atd. - ne kvuli bezkarum, kteri si treba nekdy i se zajmem prohledli kousek od te zminovane cesty jasne viditelne stopy tetrivka ve ztvrdlem snehu.
Mne by spis zajimala zprava o tetrivkovi jinde ve svete. Kolik tetrivku a tetrevu zije na severu Evropy nemluve
treba o Sibiri atd. ? "Prirozene vznikle" hranice arealu jednotlivych druhu v ekosystemech se vzdy menily z duvodu, ktere vetsinou byly tezko postizitelne
Radek Čuda
18.3.2024 14:21A je super, že na turisťárnách na mapy.cz jsou ty úseky přesně vyznačeny, nevím jestli zabodovali u Lukačoviče nebo v KRNAPU, ale fakt dobrý!