SVS: Počet pokusných zvířat v ČR výrazně klesl
Snížení počtu pokusných zvířat je přitom podle Dubna dáno především důslednou aplikací veterinárního zákona a zákona na ochranu zvířat proti týrání, a ustanovením kontrolních mechanismů, které pokusy schvalují a kontrolují plnění podmínek. "Zařízení, v nichž se provádějí pokusy na zvířatech, kontroluje přes tři stovky speciálně vyškolených inspektorů místně příslušných veterinárních správ," uvedl Duben.
Pokusy na zvířatech smějí přitom podle mluvčího konat pouze osoby, které jsou k této činnosti kvalifikovány podle zákona, každý musí absolvovat zvláštní školení a musí prokázat znalost našich platných předpisů. V současné době takto proškoleno přes 600 lidí.
"Nejedná se jen o klasické pokusy, které by si mohl laik představovat, jako Pavlovovy pokusy s podřezáváním psů, ale pokusem je i sledování zvířat v přírodě, například i takové, jakým je sledování tahu čápů s baťůžkem zádech. I kroužkování ptáků či kroužkování netopýrů je u nás považováno za pokus. Patří sem i krmné pokusy, kde se kontroluje nezávadnost, popřípadě účinnost krmiva. V době, kdy kulminovala aféra kolem BSE, stoupl počet pokusů na asi o 60 tisíc ptáků, ověřovala se nová krmiva, která by neobsahovala živočišnou bílkovinu (masokostní moučku), kterou nahrazovala moučka sójová," upozornil Duben.
reklama