Syntetická hnojiva mají negativní dopad na klima a krajinu, uvedli odborníci
Negativní dopady se podle Zeleného neomezují pouze na ovzduší. Syntetická hnojiva podle něj obsahují těžké kovy, jako kadmium a arsen, které kontaminují půdu a vodní zdroje. Vysoké koncentrace fosforu a dusíku ve vodních tocích přispívají k rozvoji toxických sinic a ke vzniku takzvaných mrtvých zón v oceánech, tedy oblastí bez života, upozornil.
Podle Zeleného jsou současné regulační mechanismy, včetně takzvané nitrátové směrnice EU, nedostatečné. "Strategie Evropské unie, jako například ‚Farm to Fork‘, sice doporučují omezování syntetických hnojiv, avšak vliv lobbistických skupin a zájmů velkých agropodniků jejich realizaci výrazně brzdí," uvedl. V České republice je podle něj situace obdobná.
Zelený a Michaela Kožmínová z Asociace pro mezinárodní otázky zdůrazňují, že přechod na udržitelnější formy zemědělství je nutností. "Jednou variantou jsou organická hnojiva, jako například hnůj, kompost, zbytky z potravinářského průmyslu, bioodpad apod. Taková hnojiva dodají do půdy potřebné živiny, ale mohou být náchylnější k únikům živin do vody a atmosféry," řekla Kožmínová. Dodala, že další alternativou jsou nízkoemisní (syntetická) hnojiva, pro jejichž výrobu jsou místo fosilního plynu využity obnovitelné zdroje energie.
Omezování syntetických hnojiv by však mohlo zvýšit ceny potravin a snížit jejich dostupnost pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Zelený proto navrhuje kombinaci sankcí za používání syntetických hnojiv a dotací na podporu udržitelných zemědělských postupů.
"Nadměrné používání syntetických hnojiv je ale jen zlomkem veškerých problémů spojených s intenzivním zemědělstvím, které je dlouhodobě neudržitelné, přispívá k degradaci životního prostředí a ke změně klimatu," uvedla Kožmínová. Současně v tom podle ní hraje roli i používání pesticidů, velkoplošné pěstování jedné plodiny nebo eroze půdy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Jaroslav Řezáč
9.1.2025 10:34Syntetická hnojiva se nelíbí, ale pesticidy jsou cool.
Michal Uhrovič
9.1.2025 11:03 Reaguje na Jaroslav Řezáčwww.1984.cz
smějící se bestie
9.1.2025 11:35Jakub Graňák
9.1.2025 13:21 Reaguje na smějící se bestieEmil Novák
9.1.2025 11:51Jakub Graňák
9.1.2025 13:19 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
9.1.2025 15:32 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
9.1.2025 16:13 Reaguje na Emil NovákK samostudiu: kořenové exsudáty - význam pro půdu, edafon, zpřístupňování živin a vliv syntetických hnojiv na schopnost exsudáty produkovat... Dostudujte, pokud se chcete bavit na odborné úrovni a nedělat ze sebe v této věci p. Hanzla...
Slavomil Vinkler
9.1.2025 19:22 Reaguje na Jakub GraňákEmil Novák
9.1.2025 22:45 Reaguje na Jakub Graňák2) Požadavkem aby se k tématu vyjádřili skuteční odborníci a nikoliv klima-aktivisté (nebo vy) ze sebe dělám "v této věci p. Hanzla"?
Díky, teď už mám dostatek indicií abych věděl co jste zač. Další pokračování této diskuse tím pádem považuji za naprosto zbytečné.
Petr Blažek
9.1.2025 17:18Tzv " odborníci opět v životě nevypěstovali ani ředkvičku, ale šíření poplašných zpráv by jim šlo.
Slavomil Vinkler
9.1.2025 19:15Dodala, že další alternativou jsou nízkoemisní (syntetická) hnojiva, pro jejichž výrobu jsou místo fosilního plynu využity obnovitelné zdroje energie.
pavel peregrin
9.1.2025 20:00Trochu jiná je situace s dusíkatými hnojivy, zde je na místě obezřetnost a rozumné dávkování. Ostatně, hnojení dusíkem je v použití umělých hnojiv nejtěžší disciplinou, ač se to asi nezdá.
A nakonec- syntetická hnojiva jsou dobrý sluha, zlý pán- ale to se netýká jen hnojiv.
Alena Lyskova
9.1.2025 20:12Koza je prý intenzivní techologie.Tak teď nevím co je horší syntetické hnovivo nebo to přírodní. Možná také není odborník jako odborník. Pak se v tom má obyčejný člověk vyznat. Já už fakt nevím jaké hnojivo vlastně požívat.