Tým vyvinul kombinované čidlo, které pomůže s péčí o rostliny na dálku
Podle agentury je výsledkem výzkumu jak prototyp kombinovaného čidla, tak i síť pro propojení jednotlivých variant čidel do jednoho komunikačního uzlu. Původně chtěli odborníci připravit čidlo pro velké vinice s tím, že sběr dat bude z více čidel, načež se data přes jeden koncentrátor přenesou sítí LPWAN na servery T-Mobile. Podle Radovana Přikryla z firmy Beta Control se však o projekt zajímalo i mnoho malých vinařů. Výzkumníci tedy přidali variantu sdruženého čidla, které předává data přes síť LPWAN Sigfox na servery k vyhodnocení. Toto řešení nakonec převážilo. Systém monitorování a sběru dat lze navázat i na systémy firem zaměřených na využití metod umělé inteligence pro analýzu dat v zemědělství a lesnictví.
Tým připravil tři základní varianty čidel. První je pro měření srážek, teploty a vlhkosti vzduchu - v podstatě jednoduchá meteostanice pro vinice či sady do velikosti 10 hektarů. Druhou variantou je čidlo pro měření srážek, které provádí jejich aktuální analýzu v lokalitě. Cílí na pozemky od 100 do 300 hektarů. Poslední je pak snímač teploty a vlhkosti. Podle TA ČR je určen pro měření v prostředí, kde mohou nastat podmínky pro vznik plísní. Čidlo se dá použít buď samostatně, u plochy do 10 hektarů, nebo prostřednictvím bezdrátově propojené sítě čidel s jedním kontaktním bodem, která pojme plochu do 100 hektarů. Čidla odesílají data v půlhodinových intervalech, napájí je baterie typu D se zhruba pětiletou výdrží.
Podle TA ČR všechna čidla přenášejí svoje data na vizualizační portál u T-Mobile, kde každý uživatel vidí jak aktuální stav teploty, relativní vlhkosti a srážek, tak jejich historii.
Na projektu spolupracují odborníci z firmy Beta Control, Vysokého učení technického v Brně a Středoevropského technologického institutu (CEITEC).
reklama