U mrtvého zajíce na Litoměřicku se prokázala tularemie, nemoc přenosná na člověka
Tularemie se v přírodě vyskytuje sporadicky. V Ústeckém kraji v minulosti byla právě na Litoměřicku, v okolí zříceniny Hazmburk. Nyní je ohniskem Mnetěš, obec pod horou Říp.
Nemoc se šíří přímým kontaktem. "Nejčastěji onemocní myslivci nebo někdo, kdo manipuluje s nakaženou zvěří," uvedl Pilous. Do těla se dostává například přes poraněnou kůží. Nemoc může mít různé formy, může se projevit jako celkové onemocnění s vysokými teplotami, angínou a zápalem plic. Zvířata stižená tularémií ztrácejí plachost, jsou malátná a dají se snadno chytit.
Zdrojem přenosu jsou hlodavci. "Pozor se musí dávat třeba při přespávání někde ve stohu, pro přenos stačí kontakt s močí myši, která je přenašečem," upozornil ředitel.
V ochranném pásmu, které zahrnuje katastr obce Mnetěš, Vražkov a Ctiněves je zakázán odchyt zajíců a nařízeny jsou povinnosti uživatelům honiteb.
Na nemocného zajíce upozornili místní obyvatelé. Křeče zvířete a jeho malátný pohyb na poli natočila dívka na mobilní telefon. "Vzniklo podezření na otravu u zajíce, výsledky testů zatím nejsou, my jsme ale jednoznačně prokázali tularemii u tohoto kusu," uvedl Pilous.
Více o případu jsme psali v článku Případ podivné smrti obyčejného zajíce.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Marcela Jezberová
18.6.2020 09:18Jiří Daneš
18.6.2020 10:24 Reaguje na Marcela JezberováJen by mě zajímalo, jestli je tularémie přenosná i na šelmy, když sežerou takového zajíce, to by mohlo být téma pro ochránce vlků..