Případ podivné smrti obyčejného zajíce Aktualizováno
V tuto chvíli je zajíc dávno mrtvý a jeho tělo odpočívá v chladícím boxu Státní veretinární správy v Praze. Vědci se z jeho kadáveru pokusí zjistit, na co vlastně uhynul. Proč je smrt jednoho zajíce důležitá?
Protože jen kousek od místa skonu zajíce se nacházely čerstvě vyježděné koleje od zemědělské techniky, a také v trávě vypálený flek. Možná nějakou průmyslovou chemií, pesticidem? Pole s obilím je odtud skutečně kousek, a tak není zase tak nečekanou spekulací, že by podivná smrt zajíce, postřik na poli a zmíněný flek mohly být spolu nějak provázané. Možnou souvislost v tom určitě viděl občan Mnetěše Michal Jeřábek, kterému není lhostejné, co se v jeho nejbližším okolí děje s životním prostředím a kterého podivná smrt zajíce nenechala klidným.
Motorem jeho rozhořčení bylo to, že v ten samý den, kdy bylo pořízeno video, se na stejném místě pohybovaly děti z mnetěšské školy a školky. Vyrazily sem za přírodou a čerstvým vzduchem. „Přišlo mi, že existuje významná pravděpodobnost, že děti mohly být vystaveny působení stejné látky, která možná otrávila zajíce,“ komentuje to Jeřábek. To by byl vážný problém. Jak něco takového ale ověřit? „Těžko. Nikdo totiž nemá povinnost obyvatele o aplikaci běžných zemědělských postřiků informovat,“ říká Jeřábek.
Obec Mnetěš na děti a jejich zdraví myslí. A už v roce 2013 se obec dohodla se zemědělcem, který na přilehlém poli hospodaří, že bude o postřicích nad rámec svých povinnosti informovat místní školku, aby nedošlo k ohrožení zdraví dětí.
To, zda zemědělec den před úhynem zajíce pole stříkal a zda o tom informoval školku, se nám od něj nepodařilo zjistit, na svém telefonu není k zastižení. (Edit 12.6.2020: Zemědělec Martin Minarčík tvrdí, že pole naposledy stříkal 21. 5. fungicidem, který podle jeho slov trávu nevypálí. Flek v trávě tak podle něho způsobil někdo jiný. Celé vyjádření Martina Minarčíka k tématu a článku můžete číst zde. Redakce Ekolistu se panu Minarčíkovi omlouvá, že nevynaložila více snahy jej kontaktovat.)
Starosta obce Vladimír Satran naopak tvrdí, že „na onom konkrétním poli se stříkalo v úterý, možná ve středu. A ne, nikdo nám to předem nikam nehlásil.“ Hned ale dodává, že nechce na nikoho ukazovat prstem, dokud se neví nic určitého. Jako volnočasový myslivec má jasno v tom, že teď, mezi jarem a létem, mohou na polích hynout zajíci z nejrůznějších příčin. A ne jen nutně otravou. „Klidně to mohla být třeba tularémie. Než to teď nějak hodnotit, počkal bych si na výsledek šetření veterinářů,“ říká starosta Satran.
Otázka je, mohl zajíc uhynout na otravu? Že by aplikace hnojiv a postřiků v zemědělství teoreticky mohla být jednou z příčin možných úhynů zvířat na polích, včetně zajíců, nám potvrdila tisková mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Andrea Güttlerová.
A i podle Františka Havránka z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti patří ztráta plachosti, dezorientace, padavost a mátožnost, k dost nestandardním projevům chování. „Zajíc stižený nějakou chorobou, ve fatálním stavu, spíš někam zaleze, schová se a uhyne,“ říká Havránek. „Vámi popisované příznaky jsou dost atypické a teoreticky napovídají, že by skutečně mohlo jít o otravu.“ Odpověď na tuto otázku ale spolehlivě přinesou až laboratorní testy uhynulého zajíce.
To bude možné hlavně díky tomu, že pan Jeřábek spolu s Martinem Hinterholzingerem nečekali a na místo vypáleného fleku v trávě a skonu zajíce povolali kontrolory Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. A hlavně mrtvého zajíce včas dopravili na Státní veterinární ústav. Pokud byste někdy sami řešili podobnou věc, vězte, že rychlost je zásadní.
„Třeba otrava stutoxem vyprchá z kadáveru po dvou třech dnech,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel Českého svazu ornitologického, organizace, která má s otravami volně žijících zvířat dost neblahé zkušenosti.
A zmínil ještě jeden podstatný detail. Cestu za chemiky Státního veterinárního ústavu se nevyplatí podnikat jen s nějakým nekonkrétním a obecným podezřením. „Pokud vás zajímá, zda zajíc uhynul na otravu po aplikaci postřiku, je ideální vědět, čím konkrétně se pole stříkalo.“ S náklady na jednu testovací sadu kolem dvou a více tisíc by zjišťování příčiny úmrtí ušáka mohlo vyjít velmi draho. Postřiků jsou desítky. Abyste mohli efektivně doložit, že došlo k otravě, potřebujete dopředu vědět, čím se stříkalo.
Problém je, že to v podstatě nejde zjistit. Zemědělec v našem konkrétním případu není k zastižení a ani není povinován vám to sdělit. Neví to ani starosta konkrétní obce, na jejímž katastru se postřik aplikoval. Informace, čím se pole stříkalo, je zaznamenána jen v agronomickém deníku, do kterého ale kromě kontrolorů nemůže nahlédnout nikdo, kdo není vlastníkem pozemku, hospodářem. Jen osoba, která pole stříkala.
Přečtěte si také |
Jak se žije zajícům v české krajině? Všude číhá ne úplně pěkná smrtDá se nějak zúžit výběr z desítek možných aplikovaných postřiků, a nějak vhodně nasměrovat chemiky Státního veterinárního ústavu k tomu, co by mohli v zajíci z Mnetěše hledat? Inženýr Petr Štěpánek z redakce Agromanuál.cz nám prozradil jen tolik, že na postřiky je teď, touto dobou, už skoro pozdě. „V úvahu připadají fungicidy, možná tak ještě teoreticky postřiky proti mšicím. Na ty ale byl letos chladný rok, takže opravdu spíš fungicidy.“
Fungicidy, tedy pesticidy využívané k hubení hub, ale obsahují různé účinné látky. V závislosti na požadovaném efektu. „Bavíme se tak asi o 5-10 látkách, které ale mohou být obsaženy v přípravcích od různých výrobců v různé koncentraci.“ O mnoho dál jsme se tedy nedostali.
Pomoci by v tom mohli kontroloři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, kteří už v terénu byli a vzorky z místa odebrali. Ti by mohli říct, zda a jakou látku na místě zaznamenali. Ale určitě to neřeknou panu Jeřábkovi, ani starostovi Mnetěše. Proč? Protože nejsou majiteli toho konkrétního pozemku. K informaci, čím vlastně zemědělec stříkal své pole, se jako člověk zvenčí nemáte šanci dostat. Těžko se pak hledá pravá přičina podivné smrti zajíce.
„Považuju za nehezkou a absurdní kuriozitu naší kocourkovské legislativy, že se nemohu dopředu dozvědět, kdy a čím se stříká na poli vedle mého pozemku,“ říká Jeřábek. „Alespoň tedy do doby, než nastane skutečný problém, přijdu o úrodu, děti dostanou vyrážku, nebo něco horšího. A to se pak až ex-post musím snažit o nápravu, ke které nemám prostředky. Vždyť tu jde skoro o obecné ohrožení, ne? Pesticidy jsou jedy a nehubí jen plevele.“
Jeřábek zmiňuje, že alespoň malou šanci něco zjistit, mají včelaři, které by zemědělci měli informovat o postřicích v okolí úlů. „Ale nerozumím tomu, proč se to nemůže dozvědět nikdo jiný a chránit tak své zdraví? Chráníme snad včely víc, než maminky s kočárkem na procházce?“ ptá se sugestivně Michal Jeřábek.
Přečtěte si také |
Martin Minarčík: Vyjádření k článku Případ podivné smrti obyčejného zajícereklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (104)
pavel peregrin
9.6.2020 07:08Hlásit se musí pouze přípravky včelám škodlivé, tudíž kdo je nepoužívá, nehlásí nic. Na poli nemá nikdo co dělat, ani dítě, ani pes, protože jde o soukromý majetek, což si lidé vůbec neuvědomují.
Radomír Dohnal
9.6.2020 07:20 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
9.6.2020 08:41 Reaguje na Radomír DohnalLukáš Kašpárek
9.6.2020 08:54 Reaguje na pavel peregrinŽe by jste někdy vy zemědělci sami přiznali škodlivost svého podnikání se od vás čekat nedá... je ale jasné, že společnost už té vaší sebestřednosti má dost a už se nebude tolerovat váš bezohledný přístup...
Je jen otázka času, kdy bude zakázáno používání těchto jedů a kdy budete hnáni ke zodpovědnosti za svůj tristní přístup ke krajině i ke všemu živému v ní....
david matoušek
9.6.2020 09:26 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
9.6.2020 09:29 Reaguje na david matoušekdavid matoušek
9.6.2020 09:34 Reaguje na Lukáš KašpárekAnyr
9.6.2020 23:27 Reaguje na david matoušekJiří S
9.6.2020 11:33 Reaguje na Lukáš KašpárekJiří Daneš
9.6.2020 12:07 Reaguje na Lukáš KašpárekDAG
9.6.2020 12:19 Reaguje na pavel peregrinZajíci ubývají od srpna. Za což pravděpodobně nemohou postřiky, ale asi monodieta.
Teď ty postřiky. Zajíc není člověk, aby si nasadil ochranné brýle a plášť. Naprosto si dokážu představit, že přípravky s látkou cypermethrin dokážou poleptat světla, ulpět na srsti a při čištění srsti se dostat do zajíce.
To jen pro dokreslení.
Marcela Jezberová
9.6.2020 14:02 Reaguje na DAGpavel peregrin
9.6.2020 15:04 Reaguje na DAGDAG
10.6.2020 08:10 Reaguje na pavel peregrinJiří S
10.6.2020 11:06 Reaguje na DAGmichal rysavy
16.6.2020 09:55 Reaguje na pavel peregrinKarel Zvářal
9.6.2020 07:45Jan Šimůnek
9.6.2020 08:162. Možná by pomohl dotaz u místních veterinářů, zda v kritické době z dané lokality nezaznamenali úhyny domácích zvířat, především koček. Podle příznaků otravy se dá jed upřesnit.
pavel peregrin
9.6.2020 08:43 Reaguje na Jan ŠimůnekLukáš Kašpárek
9.6.2020 09:02 Reaguje na pavel peregrinVaše tvrzení je jako by vrah řekl, že jeho nůž přece nemohl nikoho zabít...
Bavíme se tu o syntetických látkách, které jsou pro přírodu ohrožením již z principu, protože na syntetické látky není příroda svou genetikou uzpůsobena a právě syntetické látky způsobují všechny možné alergie, rakoviny a jiné nemoci, protože naše genetika tyto látky nezná a tak se s nimi živá hmota (jak živočichové, tak rostliny) neumějí vypořádat ve zdraví, že to není pouhým okem nebo na výnosech vidět, není důkaz... toto jsou podněty, které nevyvolávají očividné projevy okamžitě, ale působí zhoubně až v průběhu času a často po vystavení celým koktejlem těchto jedů a škodlivých látek...
Jiří S
9.6.2020 11:35 Reaguje na Lukáš KašpárekHunter
9.6.2020 12:00 Reaguje na Jiří SJan Tauš
9.6.2020 23:25 Reaguje na HunterHunter
10.6.2020 05:56 Reaguje na Jan TaušJiří S
10.6.2020 11:28 Reaguje na Hunterpavel peregrin
9.6.2020 15:06 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
9.6.2020 09:08 Reaguje na Jan ŠimůnekI na tom je vidět, jak arogantní odvětví agroprůmysl je...
agrice
9.6.2020 10:11 Reaguje na Lukáš KašpárekPardon, ale Váš nedovzdělaný fanatismus je důrazným argumentem proti dalšímu rozšiřování informační povinosti.
S pozdravem
PS: A co ocet? Používáte nebezpečný ocet?
;)
Jan Šimůnek
9.6.2020 12:43 Reaguje na agriceZa důležité považuji, že ty postřiky pro zvířata jedovaté jsou. Když se nám z řepky vrátil kocour, aby doma uhynul, tak mi konzultovaný veterinář sdělil, že měl ten den už osm otrávených koček z řepkových polí.
A za důležité také považuji, že se ty postřiky aplikují takovým způsobem, že se otrava lidí a zvířat prostě vyloučit nedá (zejména, když je zlovolně utajováno, kdy, kde a co se stříká). Léky nebo čistící prostředky se takto neaplikují.
Radim Polášek
9.6.2020 19:28 Reaguje na Jan ŠimůnekNapříklad jeden činovník Výzkumného ústavu včelařského v Dole takhle mluvil na svých veřejných přednáškách pro včelaře o fluvalinátu používaném k léčení včelstev proti varaóze. Fluvalinát je pyrethroid, původně insekticid a akaricid používaný kdysi v zemědělství, ukázal se účinný i na roztoče Varoa a proto se dodnes používá ve včelařství.
I když možná důvod byl ten, že VUVČ v Dole má monopol podpořený legislativou v ČR a tyto prostředy dávkuje da malého balení pro včelařské použití a prodává.
Majka Kletečková
9.6.2020 10:36„Považuju za nehezkou a absurdní kuriozitu naší kocourkovské legislativy, že se nemohu dopředu dozvědět, kdy a čím se stříká na poli vedle mého pozemku,“ říká Jeřábek. „Alespoň tedy do doby, než nastane skutečný problém, přijdu o úrodu, děti dostanou vyrážku, nebo něco horšího. A to se pak až ex-post musím snažit o nápravu, ke které nemám prostředky. Vždyť tu jde skoro o obecné ohrožení, ne? Pesticidy jsou jedy a nehubí jen plevele.“
Je na čase změnir legislativu!!! Minimálně starosta obce nebo sousedé by měli mít právo se včas dozvědět, jaká chemie se na území obce nebo v sousedství aplikuje. Proč by měla být taková informace tajena?
pavel peregrin
9.6.2020 15:08 Reaguje na Majka KletečkováZbynek Ulcak
9.6.2020 16:01 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
9.6.2020 16:59 Reaguje na Zbynek UlcakZdeněk Zobač
9.6.2020 20:00 Reaguje na Zbynek UlcakMajka Kletečková
9.6.2020 16:06 Reaguje na pavel peregrin(Moje kamarádka s dětmi dostaly vyrážku poté, co chodily kolem řepkového pole. Alergoložka je ošetřila, udělala testy a tvrdila, že za příznaky nemohla řepka samotná, ale pravděpodobně nějaký postřik řepkového pole, jehož části vítr roznesl po okolí.) Může se stát, že při procházce do "ošetřeného" pole vběhne nešťastnou náhodou malé dítě nebo pes.
Proč je pro zemědělce tak důležité, aby nikdo ze sousedů (dokonce ani starosta) nevěděl, kdy jakou chemii vpravuje do krajiny?
pavel peregrin
9.6.2020 17:05 Reaguje na Majka KletečkováPokud dítě nebo pes vejde do takto ošetřeného porostu, následky nese pouze sám, protože znovu opakuji, nemá tam co dělat- je na soukromém pozemku a zákon 63 se na to nevztahuje- potencionálně působí škodu, ať už se vám to zdá přitažené za vlasy nebo ne. Zákon je o racionalitě, ne o pocitech.
Jan Šimůnek
10.6.2020 06:13 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
10.6.2020 06:57 Reaguje na Jan ŠimůnekLara E.
11.6.2020 11:33 Reaguje na pavel peregrinLara E.
11.6.2020 11:29 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
11.6.2020 13:14 Reaguje na Lara E.Hunter
9.6.2020 11:54Robert Jirman
9.6.2020 16:23 Reaguje na HunterHunter
9.6.2020 16:26 Reaguje na Robert JirmanRobert Jirman
9.6.2020 16:32 Reaguje na HunterRadim Polášek
9.6.2020 20:22 Reaguje na Robert JirmanNebo se dejte dohromady s okolními majiteli pozemků, získejte v Honebním společenstvu většinu a zase, co si odhlasujete, to budou myslivci muset plnit. Jinak jim můžete libovolně zvýšit nájem nebo honitbu i sebrat a pronajmout jiným atd. S výjimkou pár věcí diktovaných pravými pány vašich honebních pozemků - úředníky na odboru životního prostředí místní správy.
Pokud neuděláte ani jedno ani druhé, máte smolíka.
Příslušnými zákony bylo rozhodnuto, že na vašem lese a poli stejně jako na všech ostatních pozemcích v intravilánu má volně žít divoká zvěř stejně jako bylo příslušnými zákony té divoké zvěři na těch pozemcích přisouzena odborná správa zvlášť v tom oboru vzdělaných osob. No a to jsou skrz ty myslivecké zkoušky dnes nejčastěji právě ti myslivci, v nějakém zájmovém mysliveckém sdružení.
Marcela Jezberová
9.6.2020 13:50Michal Ukropec
9.6.2020 14:23Majka Kletečková
9.6.2020 16:12Kdysi jsme zajíce za valuty vyváželi do Francie. Jsme na tom, co se týče zajíců, dobře?
Majka Kletečková
10.6.2020 00:17 Reaguje na HunterJak jsou na tom v ČR zajíci? Mají si kde hrát?
Majka Kletečková
10.6.2020 11:55 Reaguje na HunterHunter
10.6.2020 12:30 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
10.6.2020 14:46 Reaguje na HunterHunter
11.6.2020 08:23 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
11.6.2020 11:51 Reaguje na HunterP.S.: Ptala jsem se proto, že mne opravdu zajímá, jak to se zající vypadá. Ne proto, že bych chtěla slyšet o jejich vytrávení zemědělci.
Hunter
11.6.2020 14:54 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
11.6.2020 18:23 Reaguje na HunterKvůli nedostatku času upřednostňuji informace "snadno a rychle". I za cenu, že nemusí být vyčerpávající nebo úplně přesné.
Hunter
11.6.2020 18:32 Reaguje na Majka KletečkováMichal Ukropec
10.6.2020 08:20 Reaguje na Majka KletečkováRadim Polášek
9.6.2020 19:31pavel peregrin
9.6.2020 19:34 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
9.6.2020 20:37 Reaguje na Radim PolášekPřirozeně už před nějakou delší dobou, tráva kolem, která nebyla zasažena přímo a popálená, se už vzpamatovala, když bylo hnojivo rozředěno srážkami a začala růst víc
Zdeněk Zobač
9.6.2020 19:51Radim Polášek
9.6.2020 20:27 Reaguje na Zdeněk ZobačDokonce je to jen nějaký rok, jsem viděl na internetu nabídku prodeje chlorečnanu sodného a v textu k tomu zdůrazněna možnost likvidace rostlin.
pavel peregrin
10.6.2020 07:07 Reaguje na Zdeněk ZobačJan Tauš
9.6.2020 23:30na každé prase se vaří voda.
Jiří S
10.6.2020 11:12 Reaguje na Jan TaušMajka Kletečková
10.6.2020 00:23pavel peregrin
10.6.2020 07:06 Reaguje na Majka KletečkováPetr Eliáš
10.6.2020 08:58 Reaguje na pavel peregrinHunter
10.6.2020 09:13 Reaguje na pavel peregrinMajka Kletečková
10.6.2020 15:06 Reaguje na pavel peregrinKdyž budu vědět dopředu, že je např. pole čerstvě postříkané, tak se kolem něj nebudu nějakou dobu motat. Zvlášť ne s malýma děckama nebo se psem. Co kdyby např. zafoukal silný vítr a chemikálie se dostala vedle pole. Nebo ji přívalový déšť spláchnul do louže na polní cestě. Budu-li upozorněna včas na riziko, tak se ošetřenému poli vyhnu na nějakou dobu.
pavel peregrin
10.6.2020 17:36 Reaguje na Majka KletečkováLara E.
11.6.2020 11:45 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
11.6.2020 13:17 Reaguje na Lara E.Lara E.
11.6.2020 15:05 Reaguje na pavel peregrinHunter
11.6.2020 15:23 Reaguje na Lara E.Hunter
11.6.2020 16:05 Reaguje na Lara E.Vladimír Omasta
10.6.2020 15:03Jiří S
10.6.2020 15:32 Reaguje na Vladimír Omastapavel peregrin
10.6.2020 17:38 Reaguje na Vladimír OmastaMarek Drápal
10.6.2020 20:01 Reaguje na Vladimír Omastacelou řadu problémů jste ve svém příspěvku popsal správně, ale obávám se, že posouzení závažnosti jednotlivých problémů již tak správné není.
Zcela nerozumím tomu, proč vůbec nezmiňujete příjmy typu SAPS a naopak vyzdvihujete daně.
Rovněž mi ve Vašem textu chybí možná alternativa v podobě EZ nebo alespoň IP, která je v praxi dobře ozkoušena, jen klade na zemědělce řádově vyšší nároky na znalosti a zkušenosti.
Jiří S
11.6.2020 11:14 Reaguje na Marek DrápalEZ není žádná alternativa, je to jen moderní trend, jak vytřískat z lidí více peněz, protože produkují o 2/3 méně produkce než konvence. V EZ by se bez dotací neobešel žádný podnik, v konvenci podniky z Vysočiny, Hané jsou schopny hospodařit v podstatě i bez dotací.
IP jsou dvě. Obecnou integrovanou produkci používají všichni zemědělci a je to ukotveno zákonem. Musí preferovat fyzikální a biologická řešení nad chemickými a je to tak zajištěno již v praxi, protože každý postřik něco stojí a je lepší ho nahradit těmito variantami.
Existuje i jiná IP a to je IP révy vinné, nebo ovocných sadů a je založena na jiném principu. Není to vynechání postřiků jako takových, ale jen jejich snížení, tedy IP révy vinné co já vím, tak místo 12 postřiků co používá konvence jich použijete 6 a nadstavbové části jen 4. Je to také jinak dotačně ohodnoceno. IP s 6 postřiky je ohodnoceno myslím 7500 Kč + SAPS a nadstavbová část 15 000 Kč + SAPS, takže výpadek produkce z nepoužití postřiků je vlastně nahrazena docela solidní dotací zvláště u nadstavbové části. Jak vidíte, tak ,,přirozenou,, produkcí, jak to dělali naši předci a všichni tu o ni básní nelze uživit národ. Což doufám již všichni chápou a konvence je nutné zlo, které k tomu musíme využívat a snažíme se eliminovat jeho dopady. Také jak vidíte EZ, či IP se bez dotací neobejde ještě více jak normální konvenční zemědělství.
Joseph Chlor
14.6.2020 12:06 Reaguje na Vladimír OmastaFritz Haber, který díky svému vynálezu , tolik užitečnému v intenzivní agroprodukci, " nasytil lidstvo" ( za což dostal Nobelovu cenu, ano tu, která je pojmenována po člověku, který tvrdil, že jeho vynález zajistí lidstvu trvalý mír), byl také i vynálezcem Cyklonu B a bojových plynů, za jejichž aplikaci (byl jí přítomen přímo na frontě) , byl povýšen.
Douška.
Někdy mi připadá, že zemědělci jsou vlastně chudáci. I přes ty miliardy, co jim sype dnes a denně takřka každý euročlověk (i neplátce daně z příjmu platí DPH).
Málem mě to rozbrečí, když čtu text nějakého takového zemědělce. Připadá mi jak ten zajíc.
Martin Minarčík
11.6.2020 15:09nedá mi to a musím reagovat na článek ze dne 9.6.2020 „Případ podivné smrti obyčejného zajíce“, který je bohužel zcela mylně i o mé osobě, kde jako zemědělec hospodařící na přilehlých pozemcích jsem objektem podnětů ke kontrolám a jiným udáním, přestože řádně plním veškeré zákonné povinnosti a pro veřejné dobro konám i mnohé navrch. V prvé řadě bych se představil, jmenuji se Martin Minarčík a již 27 let podnikám v zemědělství. Jsem aktivní myslivec a 10 roků jsem působil v místní samosprávě, 8 let jako starosta obce.
K článku uvádím, že se zakládá na nepodložených spekulacích a nepravdivých informacích. Vycházím z informací a fotografií, které jsem zhlédl. Kdo pořídil videozáznam, mi není známo. Jsem k zastižení na telefonu i na emailu, takže možnost zajistit mé vyjádření byla možná a nemusel bych se tímto způsobem následně bránit, ale myslím, že to pisatele ani nezajímalo. Úhyn zajíce mě mrzí, protože v místním spolku Pod Řípem se jim aktivně věnujeme, staráme se o ně a do konce je i lovíme, protože v naší honitbě máme nadprůměrné početní stavy zaječí zvěře oproti ostatním honitbám v sousedství. Jako zemědělec, který má i živočišnou výrobu, pro zajíce osévám cca 6ha krmných biopásů, na kterých se nepoužívá žádná chemie a hlavně v době nouze (červenec až březen) zajišťují zajícům a ostatní volně žijící zvěři potravu. Nepěstuji řepku, do porostů aplikuji přípravky maximálně dvakrát ročně (herbicid, fungicid) a přípravky vybírám nejvhodnější k přírodě. Za 27 let jsem neměl přestupek, že bych zasáhl necílový porost. Na aplikaci si sjednávám služby, které disponují moderní technikou. Tudíž neaplikuji sám, pouze objednávám vhodné přípravky.
Co se týče zmiňovaného sousedního bloku pšenice na fotkách, žádné čerstvé koleje nevidím, protože poslední aplikace na tomto bloku proběhla 21.5., a to fungicidním přípravkem (určitě nepálí trávu).
Hlavní podstata věci je, že v ČR platí, kdo nalezne uhynulou zvěř, nebo má podezření, že uhynula v důsledku aplikace přípravků na ochranu rostlin má oznamovací povinnost a neprodleně toto oznámit krajské veterinární správě (nebylo učiněno - mám ověřeno). Krajská veterinární správa v součinnosti s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským provedou místní šetření, má-li pochybnosti o příčině úhynu v souvislosti s použitím přípravků (nebo nebezpečné nákazy), KVS zajistí odběr vzorku (na její náklady) stanoveným prováděcím předpisem, jeho vyšetření odborným ústavem a informování uživatele honitby (jehož je zvěř majetkem) o výsledku tohoto vyšetření. Pan Jeřábek a pan Kubricht na mě již kontrolu letos poslali o týden dříve, pro údajný úlet postřikové jíchy na jejich sousední pozemky. Výsledek této kontroly ještě nemám, ale dle viditelné reakce na porostu myslím, že šlo opět o planý poplach. Mezi domy a kukuřici jsem vysel ze své vůle a pro svůj klid nektarodárný biopás, kde nedochází k ošetřování (krásně kvete a vegetuje). Kontroloři jsou tady u nás v Mnetěši častými návštěvníky, protože těch zbytečných výjezdů pracovníků ÚKZÚZ je nespočetně na základě planých udání. K podivnému fleku bych dodal následující, je to volně přístupné místo a považuji za pravděpodobné, že je to výtvor neznámé osoby, která zde něco vylila (možná omylem). Bohužel bez jakéhokoliv důkazu ať úmyslně či omylem jsem u určitých osob ihned v podezření a adresátem podnětů k prověření na kontrolní úřady, a to vždy se zjištěním, že je vše v pořádku.
Závěrem bych chtěl požádat uctivě o tvorbu článků pouze na základě ověřitelných faktů a případně zajištěním vyjádření protistrany, kde by se zamezilo publikování zcela nepodložených a neověřených informací z jednoho zdroje, kde jsem opakovaně cílem takovýchto dezinformací. Posečkání na zjištění pravého skonu zajíce by prokázalo absurdnost celého článku a zbytečnost všech zde nastíněných úvah.
Velmi bych ocenil, kdyby jste článek podle faktických a ověřených zjištění uvedli na pravou míru, protože mne to jako člověka i zemědělce opakovaně poškozuje.
Martin Minarčík
Jaroslav Bukovský
11.6.2020 19:33Joseph Chlor
14.6.2020 11:53Diskusi jsem ale celou nepročítal, takže nevím zda se zde přeci jen neobjevily nějaká srovnání s jinými zeměmi, popř. jak je tomu u nás s jinými příčinami úmrtí zajíců, kterým lze předejít např. i tak, že se část obyvatelstva zbaví svých domácích miláčků koček, potažmo přestane ronit krokodýlí slzy nad každým přejetým ježkem...anebo naopak se radovat nad každým novým výskytem vlků.
Ano, potraviny z naší malé domácí střediskové, chemií neošetřené zahrádky vskutku chutnají, mají tedy nejen estetickou či výživovou hodnotu, ale také i tu labužnickou. Ovšem jak zásobit stále rostoucí počet hladových (a vybíravých) krků - bez intenzivní zemědělské výroby ? Takovými domácími, nechemizovanými produkty ?
Nevím, skutečně nevím jak by se to mělo udělat (snad by mohly pomoct místní projekty paralelní měny ?) . Nechám se nějakými zelenými mudrci rád poučit, jak to udělat tak, že by aspoň lidé z vesnic nemusili kupovat potraviny z velkofarem, velkopěstíren a velkolánů , ať už českých, německých, izraelských...nebo španělských.
Cucat např. stonek obilného klasu by mě tedy nenapadlo, možná že dnes bych už nevzal do úst ani ten šťovík, kdyby rostl poblíž většího pole. Ale je pravda také to, že jsem odpovídající osvětu neprovedl ani ve vztahu ke svým vnukům, asi to napravím, ať nedopadnou jako ten zajíc, pokud by byla pravda, že uhynul díky tomu, aby lidé u nás nemusili hladovět.
Příště prostě místo povídky raději statistiku, dotčený zajíc snad promine.
Protože hon na zemědělce by asi taky nebyl tím pravým ořechovým, stejně jako ne vždy vychází vstříc potřebám pravých ořechových zelených ochránců hon na zajíce. Když už je teda řeč o tom, že zajíci jsou také smrtelné bytosti.
Hunter
15.6.2020 18:35michal rysavy
16.6.2020 09:54 Reaguje na HunterMarcela Jezberová
17.6.2020 21:21Joseph Chlor
2.7.2020 14:20 Reaguje na Marcela JezberováA sice v tom, že jako dnes již jeden z mála celorepublikových listů umožňuje svobodnou diskusi. A ta je samozřejmě nemožná pokud nezazní celé spektrum názorů na danou věc, byť třeba i laických (vzpomenu výrok Maxe Webera - že někdy laikové obohatí vědění právě proto , že nejsou tolik svázáni konvencemi a dogmaty daného oboru), předpojatých , předčasných (před bitvou každý generálem) apod. Ve svobodné diskusi totiž máte prostor adekvátně reagovat i na takovéto názory.
Po bitvě každá generálkou ?
Hezký den.