https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-minarcik-vyjadreni-k-clanku-pripad-podivne-smrti-obycejneho-zajice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Minarčík: Vyjádření k článku Případ podivné smrti obyčejného zajíce

11.6.2020
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vážení, nedá mi to a musím reagovat na článek ze dne 9. 6. 2020 Případ podivné smrti obyčejného zajíce, který je bohužel zcela mylně i o mé osobě, kde jako zemědělec hospodařící na přilehlých pozemcích jsem objektem podnětů ke kontrolám a jiným udáním, přestože řádně plním veškeré zákonné povinnosti a pro veřejné dobro konám i mnohé navrch.
 

K článku uvádím, že se zakládá na nepodložených spekulacích a nepravdivých informacích. Vycházím z informací a fotografií, které jsem zhlédl. Kdo pořídil videozáznam, mi není známo. Jsem k zastižení na telefonu i na emailu, takže možnost zajistit mé vyjádření byla možná a nemusel bych se tímto způsobem následně bránit, ale myslím, že to pisatele ani nezajímalo. Úhyn zajíce mě mrzí, protože v místním spolku Pod Řípem se jim aktivně věnujeme, staráme se o ně a do konce je i lovíme, protože v naší honitbě máme nadprůměrné početní stavy zaječí zvěře oproti ostatním honitbám v sousedství. Jako zemědělec, který má i živočišnou výrobu, pro zajíce osévám cca 6ha krmných biopásů, na kterých se nepoužívá žádná chemie a hlavně v době nouze (červenec až březen) zajišťují zajícům a ostatní volně žijící zvěři potravu. Nepěstuji řepku, do porostů aplikuji přípravky maximálně dvakrát ročně (herbicid, fungicid) a přípravky vybírám nejvhodnější k přírodě. Za 27 let jsem neměl přestupek, že bych zasáhl necílový porost. Na aplikaci si sjednávám služby, které disponují moderní technikou. Tudíž neaplikuji sám, pouze objednávám vhodné přípravky.

Co se týče zmiňovaného sousedního bloku pšenice na fotkách, žádné čerstvé koleje nevidím, protože poslední aplikace na tomto bloku proběhla 21.5., a to fungicidním přípravkem (určitě nepálí trávu).

Hlavní podstata věci je, že v ČR platí, kdo nalezne uhynulou zvěř, nebo má podezření, že uhynula v důsledku aplikace přípravků na ochranu rostlin má oznamovací povinnost a neprodleně toto oznámit krajské veterinární správě (nebylo učiněno - mám ověřeno). Krajská veterinární správa v součinnosti s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským provedou místní šetření, má-li pochybnosti o příčině úhynu v souvislosti s použitím přípravků (nebo nebezpečné nákazy), KVS zajistí odběr vzorku (na její náklady) stanoveným prováděcím předpisem, jeho vyšetření odborným ústavem a informování uživatele honitby (jehož je zvěř majetkem) o výsledku tohoto vyšetření. Pan Jeřábek a pan Kubricht na mě již kontrolu letos poslali o týden dříve, pro údajný úlet postřikové jíchy na jejich sousední pozemky. Výsledek této kontroly ještě nemám, ale dle viditelné reakce na porostu myslím, že šlo opět o planý poplach. Mezi domy a kukuřici jsem vysel ze své vůle a pro svůj klid nektarodárný biopás, kde nedochází k ošetřování (krásně kvete a vegetuje). Kontroloři jsou tady u nás v Mnetěši častými návštěvníky, protože těch zbytečných výjezdů pracovníků ÚKZÚZ je nespočetně na základě planých udání. K podivnému fleku bych dodal následující, je to volně přístupné místo a považuji za pravděpodobné, že je to výtvor neznámé osoby, která zde něco vylila (možná omylem). Bohužel bez jakéhokoliv důkazu ať úmyslně či omylem jsem u určitých osob ihned v podezření a adresátem podnětů k prověření na kontrolní úřady, a to vždy se zjištěním, že je vše v pořádku.

Závěrem bych chtěl požádat uctivě o tvorbu článků pouze na základě ověřitelných faktů a případně zajištěním vyjádření protistrany, kde by se zamezilo publikování zcela nepodložených a neověřených informací z jednoho zdroje, kde jsem opakovaně cílem takovýchto dezinformací. Posečkání na zjištění pravého skonu zajíce by prokázalo absurdnost celého článku a zbytečnost všech zde nastíněných úvah.

Velmi bych ocenil, kdyby jste článek podle faktických a ověřených zjištění uvedli na pravou míru, protože mne to jako člověka i zemědělce opakovaně poškozuje.


reklama

 
foto - Minarčík Martin
Martin Minarčík
Autor 27 let podniká v zemědělství, je aktivní myslivec a 10 roků působil v místní samosprávě, 8 let jako starosta obce.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

11.6.2020 16:10
Jako zemědělec vás chápu, bohužel v současné době se s podobnými dehonestujícími články roztrhl pytel. Ale nemusíte se ospravedlňovat, protože rozumní lidé pochopí a s pitomcem se nemá cenu bavit, tam je nejlépe dát mu rovnou přes dr..ku.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.6.2020 18:14
Bylo by na místě, aby se autor původního článku Radomír Dohnal ke článku Martina Minaříka vyjádřil a případně panu Minarčíkovi omluvil resp. uvedl věci na správnější míru.
Odpovědět
Hu

Hunter

11.6.2020 18:35 Reaguje na Majka Kletečková
Jak se zdá, tak autor vycházel pouze z jednostranně poskytnutých informací a to ne zřejmě poskytnutých v tom nejlepším úmyslu. Tím spíš bych se připojil k Vašemu návrhu.
Odpovědět
Anyr

Anyr

11.6.2020 20:30 Reaguje na Majka Kletečková
Jojo, redakce mohla pod článek uveřejnit nějaké prohlášení, vysvětlení, dát nějaký koment, to je svatá pravda.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bukovský

11.6.2020 19:28
Jiz delsi dobu sleduji aktivity uvedeneho spolku Mnetěš, o.s. a musim konstatovat, ze zit vedle clenu tohoto "spolku" , nebo dokonce hospodarit zde, musi byt velmi psychicky narocne. Vim, ze pan Minarcik byl opakovane na zaklade udani tohoto spolku mnohokrat kontrolovan, prisel tak o spoustu nervu, casu i fyzickych sil. Vzdy v narocnych kontrolach obstal. Ale stalo ho to vzdy mnoho sil. Tento spolek by mel byt za sve aktivity trestne a predevsim financne odpovedny a vzdy uhradit financni a casovou ujmu. Zel, zijeme v dobe, kdy novinarske "senzace" vladnou svetu. To neni dobre.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.6.2020 07:59
Podle mne by minimálně starosta obce nebo sousedé měli mít právo se včas dozvědět, jaká chemie se na území obce nebo v sousedství aplikovala nebo bude aplikovat. V tomhle by se měla legislativa změnit. Pro zemědělce by to sice představovalo určitou zátěž, ale veřejnost by to určitě velmi uvítala.
Pane Minarčíku, jaký na to máte názor?
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.6.2020 12:39 Reaguje na Majka Kletečková
Připojuji se k dotazu paní Kletečkové.
Odpovědět
KB

Kamila Bláhová

12.6.2020 14:33 Reaguje na Jan Šimůnek
To by mne také moc zajímalo.
Odpovědět
KB

Kamila Bláhová

12.6.2020 14:33
... a není to celé jen o neochotě pana zemědělce? Nebo snad neslíbil sám, dobrovolně, už dávno, že bude předem informovat na té obci, čím stříká... aby až se mu to přestalo hodit, tak to přestal hlásit?
Odpovědět
KB

Kamila Bláhová

12.6.2020 14:36
... a nepsalo se v tom předchozím článku o tom, že se na tom poli stříkalo jindy? Teda, o týden později? To je taky divné, ne?
Odpovědět
Hu

Hunter

12.6.2020 15:15 Reaguje na Kamila Bláhová
V článku je jasně napsáno, že se stříkal fungicid 21.5.
Odpovědět
KB

Kamila Bláhová

12.6.2020 17:11 Reaguje na Hunter
Ano. V reakci pana Minarčíka se píše o postřiku fungicdem 21.5. V článku na který reaguje, starosta tvrdí, že se stříkalo v úterý nebo ve středu (to jako 19-20.5 nebo 26 - 27.5?) ... anebo kdy? Věří se tomu, co stojí v agrodeníku, anebo tomu, co vidí lidi na poly?
Odpovědět
JB

Jarmila Buková

12.6.2020 22:23 Reaguje na Kamila Bláhová
Obecně si myslím, že lepší bude věřit agrodeníku. Lidi, kteří zde žijí a stěžují si jsou buď stáří přistěhovalci pražáci a nebo lidé, kteří jsou součástí této "sekty" anti-postřiků. Sama teď nevím jestli jste buď ta klasická ekoložka, která si vychutnává každý den na pečivu z těchto polí, nebo taky můžete být jen avatar, zmíněného autora původního článku :) každopádně přeji krásný zbytek dne a zbytečně se nestresujte víte, že to je nezdravé, děkuji za přečtení :)))
Odpovědět
MM

Martin Minarčík

12.6.2020 22:49
Vážení,
myslím, že co se týče legislativy při nakládání s přípravky na ochranu rostlin (POR) máme v ČR hodně přísná nařízení a předpisy. Máme profesionální uživatelé, což jsme třeba my zemědělci a na nás dohlíží Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Zajišťuje v oblasti přípravků na ochranu rostlin a kontrol nakládání s POR. Ví starosta obce nebo místní samospráva, co se používá v intravilánu obce, to znamená v zastavěném území? Já myslím, že neví, protože běžný občan si může koupit co chce a nemusí nic evidovat, nemusí mít schválenou techniku na aplikaci, nemusí být odborně způsobilá osoba, nemusí vůbec nic dodržovat, jelikož jemu kontroly nehrozí. Ošetřuje si svou zeleninu, květiny, dlažbu, a to se vše děje v zastavěném území. Proč by potom měla vědět, že se něco aplikuje pod přísnými pravidly v extravilánu obce, tedy mimo zastavěné území? Já třeba musím vybrat vhodný POR, zvolit termín vhodné aplikace, objednat služby a vše zapsat na portál farmáře. Tam je přesně vidět kdy a co jsem zapsal, musí mi souhlasit nákup přípravků (faktura), množství, dávka a aplikace (faktura služby), prostě od a až do z. Vše musí být dá se říct ten den, protože nevíte, jestli vám náhodou zítra nepřijde kontrola, které musíte být k dispozici. Hlavní odpovědnou osobou jsem já a už mám i strach někomu něco hlásit nad rámec legislativy, protože v dnešní fajnové době nevíte, kdo to proti vám zneužije. Pokud se změní legislativa, problém s tím samozřejmě nemám a uvítám to, ale určitě tam chce zpracovat i ochranu nás zemědělců před lživými obviněními a šikanou některých lhářů. Příkladem může být tento článek.
Opravdu netuším, kde pan starosta vzal informaci, že se na uvedeném bloku aplikovalo v úterý nebo ve středu. To je spíše otázka pro něj.
Dnes jsem se dozvěděl z úřední desky KVS pro Ústecký kraj, že u zmiňovaného uhynulého zajíce byla zjištěna nebezpečná nákaza tularemie zajíců, jejímž původcem je mikroorganismus kmene Fracisella tularensis. Tuto informaci lze ověřit na stránkách SVSCR. Jelikož byla prokázána nákaza, tak se na naší místně příslušnou Krajskou veterinární správu dostal již výsledek vyšetření. Tato nákaza je přenosná ze zajíců na lidi a zvířata.

Martin Minarčík
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.6.2020 11:34 Reaguje na Martin Minarčík
Silně bych si je vychutnal.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

15.6.2020 19:00
Pane Minarčíku, možná by vás mohla zajímat na televizi seznam v pořadu A dost reportáž novinářské špíny Jana Tuny.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist