V JAR se daří nelegálnímu obchodu se zvláštně vypadajícími sukulenty, píše BBC
Sukulenty se také běžně pěstují v zahradnictvích, jenže zájem o ně je obrovský a celosvětová poptávka vede k pašeráctví těchto rostlin z divoké přírody. Pašeráci je poté prodávají na internetu a přes sociální sítě do zahraničí. Jihoafrické úřady takto zabavily až 1,6 milionu nelegálně sklizených rostlin. Skutečné číslo všech sukulentů, které pašeráci vyvezli z JAR, však bude daleko větší.
Mnozí botanici se shodují, že obchod se sukulenty je na vzestupu od pandemie covidu-19, kdy byli lidé nuceni být doma. "Lidé měli najednou více času zabývat se něčím, co je baví a rostliny byly jedny z mála věcí, které se nacházely v jejich domovech a propojovaly je s okolním světem," řekl BBC jihoafrický botanik Pieter van Wyk.
Toho využily místní svazy, které začaly najímat týmy pašeráků, aby přinesli sukulenty z hor a následně je prodávali na internetu.
"Nekradou pouze naší zemi nebo rostliny, okrádají nás i o naše kulturní dědictví," řekla stanici BBC farmářka, jejíž jméno BBC neuvedla. "Když vidíme mladé muže, jak se vydávají do hor, víme, že tam jdou pro sukulenty. Používají šroubováky, aby vytrhli rostliny i s kořeny," řekla dále.
Farmářka si však postěžovala i na to, že pašeráci si za peníze, které za rostliny obdrží, kupují alkohol. Malinda Gardinerová z organizace Conservation South Africa se také obává společenských dopadů, které pašeráctví sukulentů způsobuje. "Zdejší malé komunity se navzájem potřebují...ale tohle mezi ně vnáší nedůvěru. Rozděluje je to," řekla.
Jeden z pokusů, jak se proti pašeráctví bránit, je přesvědčovat zákazníky, aby se zajímali o původ rostlin, které si kupují. Čína, které se stala největším odbytištěm sukulentů, hlásí pokles prodeje o 80 procent u sukulentů, kde obchodník jasně neuvádí jejich původ.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Zbyněk Šeděnka
28.12.2024 08:38pavel peregrin
28.12.2024 12:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnkapavel peregrin
28.12.2024 12:38 Reaguje na pavel peregrinZbyněk Šeděnka
28.12.2024 16:20 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
28.12.2024 16:26 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
29.12.2024 11:36 Reaguje na pavel peregrinPeter Sládek
28.12.2024 13:16Predávali sa ako "Lebende_Steine", záhradníctva ich v tej hnusnej ére NDR množili zo semien. A v JAR vtedy panoval zlý rasistický režim. Dnes tam majú slobodu a voľný trh, samozrejme...