https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vedci-na-sibiri-zkoumaji-telo-mladeho-mamuta-nalezene-v-tajicim-permafrostu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci na Sibiři zkoumají tělo mladého mamuta nalezené v tajícím permafrostu

28.12.2024 00:37 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci v Jakutsku zkoumají tělo mladého mamuta, které se v neobvykle dobrém stavu našlo v tajícím permafrostu. Tento tvor podobný malému slonovi podle nich žil asi před 50 000 lety, napsala agentura Reuters.
 
Mamut byl nalezen ve sníženině Batagajka, která vznikla propadáním povrchu v důsledku tání permafrostu. Místní obyvatelé ho z ní vynesli na improvizovaných nosítkách. Byl asi 120 centimetrů vysoký, 180 centimetrů dlouhý a vážil přes 110 kilogramů, řekl Maxim Čerpasov, vedoucí Lazarevova muzea mamutů v Jakutsku. Podle ruských médií mu vědci dali jméno Jana.

Čerpasov uvedl, že když mamut uhynul, bylo mu něco přes rok, ale další testy vědcům umožní zjistit jeho stáří s větší přesností. Velmi neobvyklé je podle něho to, že se dochovala hlava a chobot mamuta. "Tu část, která roztaje jako první, zejména chobot, zpravidla spořádají současní predátoři nebo ptáci," vysvětluje. "V tomto případě, i když už jsou sežrané zadní končetiny, je hlava pozoruhodně zachovaná," pochvaluje si.

Reuters píše, že mamut Jana je další ze spektakulárních nálezů pocházejících z ruského permafrostu. Minulý měsíc vědci v autonomní Sašské republice, v níž leží i Batagajka, předvedli 32 000 let staré ostatky mláděte šavlozubé kočky, dříve během letošního roku informovali o nálezu 44.000 let staré mršiny vlka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.12.2024 08:30
V nedávném dokumentu vysvětlili, že permafrost nebyl led "vždy a všude". Místy trochu odtál, vytvořily se prohlubně a "pasti", díky kterým máme možnost studovat prastaré živočichy zmrzlé v čase.
Odpovědět
va

vaber

28.12.2024 08:56 Reaguje na Karel Zvářal
Kdyby nebyl mamut stále zmrzlý bezpochyby by vše ,kromě kostí, rychle zmizelo. Je to jasný důkaž ,že dnes je nejtepleji za celou dobu co je mamutek v zemi. Pokud je to 40 000let je dnes nejtepleji za posledních 40 000let.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.12.2024 09:03 Reaguje na vaber
Mezi popírači antropocénu mě nenajdete. Jinými slovy - ano, současná rychlá proměna povrchu planety, složení atmosféry i změn proudění má na svědomí Homo industrialis.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist