https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/spolecnost-colossal-biosciences-vratila-k-zivotu-vyhynule-pravlky-obrovske
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Společnost Colossal Biosciences oznámila, že vrátila k životu vyhynulé pravlky obrovské Aktualizováno

8.4.2025 11:50 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Americká společnost Colossal Biosciences dnes oznámila nový průlom ve své misi oživit vyhynulá zvířata. S pomocí genetické modifikace a DNA získané z prastarých fosilií se společnosti podařilo přivést na svět tři pravlky obrovské - druh, který zpopularizovala fantasy série Hra o trůny, ale na Zemi se nevyskytuje už více než 12 000 let. Informoval o tom zpravodajský server Bloomberg. Stanice BBC ale později napsala, že někteří vědci tvrzení o návratu pravlka zpochybnili, dotyčná mláďata označili spíše za křížence nebo geneticky modifikovaného vlka obecného.
 
Pravlci obrovští (latinsky Canis dirus, případně Aenocyon dirus) obývali široký pás Ameriky, který se táhl od dnešní Venezuely až po Kanadu, napsal magazín Time. Podle odborníků se jednalo o nejstrašnější šelmy pravěku, které napadaly a zabíjely i mamuty.

Vědci ze společnosti Colossal Biosciences nyní podle médií využili genetické inženýrství a starobylou zachovalou DNA, rozluštili genom pravlka a přepsali genetický kód vlka obecného tak, aby mu odpovídal. Pak využili jako náhradní matky fenky domácích psů a během tří samostatných vrhů loni na podzim a letos v zimě přivedli na svět Romula, Rema a jejich sestru, dvouměsíční Khaleesi.

Časopis Time měl možnost se setkat s oběma samečky (Khaleesi nebyla vzhledem ke svému nízkému věku přítomna) letos v březnu na oploceném poli v americkém zařízení pro volně žijící zvířata pod podmínkou, že jejich umístění zůstane utajeno, aby byla zvířata chráněna před zvědavci.

Podle líčení magazínu dělají sněhobílí samečci Romulus a Remus všechno, co se od půlročních štěňat dá čekat - honí se, hrají si, šťouchají do sebe čenichy a hravě se koušou. Ale jedna věc je jiná - před lidmi jsou velmi ostražití, drží si od nich odstup, a to včetně svého ošetřovatele, který o ně od narození pečuje.

Už nyní jsou malí pravlci o 20-25 procent větší než jejich nejbližší žijící příbuzný, vlk obecný, uvedla společnost, kterou citoval zpravodajský server Bloomberg. Až plně dorostou, mají vážit odhadem 75 kilogramů.

Ačkoliv mladí vlci Romulus, Remus a Khaleesi představují působivý technologický průlom, podle některých vědců to ve skutečnosti nejsou pravlci obrovští, uvedla později BBC. Podle zoologa Philipa Seddona z novozélandské Otažské univerzity (University of Otago) Colossal Biosciences docílila "geneticky modifikovaných vlků obecných".

Jeho kolega ze stejné instituce Nic Rawlence uvedl, že DNA pravlků extrahovaná z fosilií je příliš znehodnocená a poškozená na to, aby ji bylo možné biologicky zkopírovat nebo naklonovat. "Colossal vytvořil vlka obecného, který má ale některé rysy podobné pravlkům obrovským, jako je větší lebka a bílá srst. Je to kříženec," uvedl Rawlence.

Pravlk obrovský není jediným zvířetem, které chce společnost Colossal Biosciences, jež byla založena v roce 2021 a v současnosti zaměstnává 130 vědců, přivést zpět na Zemi. Na seznamu těch, které by rádi oživili, je také mamut srstnatý, dronte mauricijský - nelétavý pták známý také jako blboun nejapný nebo dodo - či vakovlk tasmánský.

Už v březnu společnost překvapila vědeckou komunitu zprávou, že zkopírovala DNA mamuta srstnatého a vytvořila "myš srstnatou" - chimérického tvora s dlouhou zlatou srstí a zrychleným metabolismem tuků mamuta.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JP

Jaroslav Pokorný

8.4.2025 14:03
Tak to by bylo zajímavé.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

9.4.2025 07:11
Tak si myslím, že vědecké bádání a aplikace poznatků vědy, by mělo být v souladu s obecnými mravními zásadami, na kterých stojí současná lidská civilizace. Je proto třeba, při realizaci vědeckých poznatků, klást si podmínku prospěšnosti a bezpečnosti takového konání pro lidstvo a pro vše živé na Zemi.
Bohužel, žijeme v době, kdy je prosazován individualizmus jednotlivce, jeho ambice, spojené se slávou a penězi. Bez ohledu na to, jak realizace vědeckého výzkumu přispěje k rozvoji lidstva a živé přírody, či do jaké míry může dojít k jejich ohrožení.
Odpovědět
su

9.4.2025 08:53
Není to žádný oživený pravlk, je to geneticky upravený vlk obecný.
Odpovědět
JN

Jan Novák

10.4.2025 10:30 Reaguje na
Přesně tak, s Aenocyon dirus to nemá nic společného. Stejně jako ty myši, které zdejší článek lživě prezentuje jako "chimérické, obsahující mamutí DNA" ačkoliv tomu tak není, i tato vlčata mají jen pár genetických modifikací v jejich vlastním genomu, a nulovou příměs druhu Aenocyon dirus, nejde tedy ani o chiméry.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.4.2025 12:21
Fosilie nalezené v permafrostu na Sibiři či v sev.Americe mají relativně zachovalou DNA, se kterou je možno pracovat. Ač jsou ti vlci popisovaní jako "gigantičtí", až tak velký rozdíl oproti současným to nebyl. Častou kořistí byl asi sob, pižmoň, bizon, u mamuta nejpíše mládě. Možnosti dnešní vědy jsou dříve nemyslitelné, ve vzkříšení pradávných tvorů nevidím nic nebezpečného. Jde o nízký počet jedinců, kteří budou chovaní v zajetí, do přírody se pravděpodobně pouštět nebudou. Za mě palec hore!-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.4.2025 12:58 Reaguje na Karel Zvářal
Ten ze Sibiře (2019) je stár cca 40tis.let, ještě zachovalý, a opravdu giga (hlava 40cm). Tak uvidíme, jak porostou tito...
Odpovědět
va

vaber

10.4.2025 08:20 Reaguje na Karel Zvářal
Podle některých potřebujeme spásače a dupače. Takže takový mamut by spásal a dupal za mnoho malých , ale kde by mu to člověk dovolil.
Odpovědět
JN

Jan Novák

10.4.2025 10:10 Reaguje na Karel Zvářal
Uvedený "pravlk" - Aenocyon dirus, nemá žádné nalezené fosílie z permafrostu, a už vůbec ne ze Sibiře, vyskytoval se pouze v Severní a Jižní Americe, od Kanady po Argentinu. Jde o samostatnou vývojovou linii psovitých šelem, která se od linie vedoucí k Vlku obecnému oddělila přšed 5-6 miliony let - samotný Vlk obecný je mnohem více příbuzný s Dhoulem, Psem hyenovitým či africkými šakaly (Lupulella sp.), než s Aenocyon dirus, takže tady tihle GMO vlčci s druhem A. dirus fakt nesouvisejí, a nazývat je tím názvem je dost pavědecká mystifikace. Jde jen o geneticky upravené vlky obecné, kteří ani neobsahují žádnou genetickou příměs z druhu Aenocyon dirus, a kteří jsou trochu větší, cílící vyloženě na oblibu seriálu Game of Thrones (doslova jsou i vyfoceni na trůnu z daného seriálu).
Pro zajímavost, o druhu A. dirus se taky díky dřívějším studiím ví, že měl zbarvení spíše do zrzava. Ona ta bílá barva srsti by pro tyhle šelmy na území dnešní Střední a Jižní Ameriky, byla dosti nepraktická, ale náhodou je identická zbarvení "pravlka" ze Hry o Trůny :)
Ačkoliv mi daný výzkum přijde zajímavý, veškerou nevědeckou, korporátní rétorikou kolem těchto transgenických Canis lupus se zrovna dosti zdiskreditovali. Analogicky by to bylo podobné, jako kdyby u člověka trochu modifikovaly geny, které mámé všichni, vytvořili by trochu robustnější, chlupaté děti, a pak je vyfocené před rekvizitami z filmu "Tarzan" vydávaly za Gorily a Šimpanze.

Pro zajímavost, zvířata na které odkazujete při zmínkách o Sibiři jsou jen pleistocénní formou/poddruhem stále žijícího Canis lupus.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.4.2025 10:35 Reaguje na Jan Novák
Zase tolik to nežeru, abych hledal, který je s kým příbuzný a z jaké doby, v tom dávám šanci vyniknout gůglistům. Mě zajímá samotná podstata, tj vzkříšení dávno vymizelých tvorů. Říct to někdo před půl stoletím, budou si všichni klepat na čelo. Dnes s tím šermují jako se "samozřejmostí".
Odpovědět
JN

Jan Novák

10.4.2025 10:56 Reaguje na Karel Zvářal
Nějaké to pogůglení by vám taky neuškodilo, alespoň by se vám třeba tak razantně nepletly mezi sebou živočišné druhy. ;)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.4.2025 11:06 Reaguje na Jan Novák
Toho racka jsem tak přejmenoval schválně, podle rybáka obecného. Když může někdo napsat místo Larus ridibundus: Croicocephalus r., mohu si dovolit běžný druh "zobecnit". Samozřejmě, že v určitých kruzích to bude nadčasové téma:-)

Údajně ten název byl nepřesný překlad od "vodní-mokřadní" - zdroj už jsem zapomněl. Chechtá se když tak hyena, z ptáků žlůna.

Mnohem větší OSTUDA byla (a je), že pánové neznali příčinu úbytku racků ch. Proto jsem ten článek psal. Ale s tím je ticho po pěšině, protože Zvářal...:-D
Odpovědět
su

10.4.2025 21:07 Reaguje na Jan Novák
1*
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

10.4.2025 07:06
Mě fascinuje, jak vědci připouštějí, že je toho stále co o fungování organismů či přírody obecně mnoho neznámého. Přesto se v obrovské míře nasazují technologie o jejíchž dopadech víme zhola nic a pak se divíme, co všechno jsme způsobili. Místo ponaučení otevíráme Pandořiny skříňky dále a dále. Prostě prachy a sláva na prvním místě. Jak jinak.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.4.2025 07:50 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Tady je to ještě pod kontrolou, mnohem hůř dopadá "hračičkářství" s mikroorganismy. Všechna čest tvůrcům vakcín, tam je to pokrok ve prospěch lidtva. Opačný efekt, tj zesílená virulentnost (např ozářením), s sebou nese následky, o kterých se tvůrcům ani nesnilo. Lockdowny budiž ukázkou...
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

10.4.2025 11:34 Reaguje na Karel Zvářal
Já Vaše nadšení z mRNA vakcín nesdílím.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.4.2025 11:40 Reaguje na Aleš Nebáznivý
V porovnání s minulostí je průměrná délka dožití mnohem vyšší, a to i díky očkování už od kojeneckého věku. Naše civilizace se dokázala s nižší porodností vypořádat, horší je v množírnách, které zaplavují svět svými přebytky. A z toho opravdu nadšený nejsem...
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

10.4.2025 12:13 Reaguje na Karel Zvářal
Není vakcína jako vakcína.
Odpovědět
va

vaber

10.4.2025 08:16 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Mnoho soch a obrazů ze starého Sumeru , Egypta i Indie ukazuje všelijaké tvory s hlavou a tělem které k sobě nepatří. Byla to jen fantazie nebo nebo je to geneticky možné.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

10.4.2025 10:10
Tak teď ještě oživit Homo sapiens sapiens, to je ten, co se nezabývá prkotinami :-)
<rýpal lesní>
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist