V Lounech křečci rozptylují dlouhodobě nemocné pacienty
Po třech letech úspěšně využívané terapie pomocí křečků ve společenské místnosti aktuálně nemocnice zapojuje zvířecí terapeuty do procesu léčby i přímo na pokoji jednoho z klientů. Bližší kontakt se zvířaty nabízí ještě intenzivnější rozptýlení a zlepšuje i celkovou pohodu a aktivizaci. "Křečci se zde rychle stali oblíbenými přítulnými společníky klientů oddělení sociálních lůžek. Nejen mazlení, ale i péče o křečky je pro řadu klientů příjemný relax a zajímavé zpestření. Zároveň mají pocit užitečnosti," uvedla aktivizační pracovnice oddělení sociálních lůžek Helena Cimrmanová.
Jeden z klientů se myšlenkou chovu křečků nadchl tak, že požádal dceru, aby mu křečka koupila. "Dcera tak učinila, s tím, že tento syrský křeček měl být tříměsíční sameček. Druhý den ráno měl čtyři mladé. Byla to legrace. Klient si nakonec vzal jedno mládě k sobě na pokoj a velmi si ho oblíbil. Křeček si ho také oblíbil a nyní vždy večer na akváriu visí a už čeká, až si ho klient vezme a bude se s ním mazlit," řekla Cimrmanová.
Další dva křečci zůstali ve společenské místnosti a jednoho si odnesli rodinní příslušníci klienta. O ty, kteří zůstali v nemocnici, se stará kolektiv zaměstnanců společně s klienty, u kterých mimo jiné manipulace s drobnými hlodavci rozvíjí jemnou motoriku. "Zvířecí terapie se ukázala jako účinný prostředek k rozptýlení klientů, kteří využívají sociální službu naší nemocnice," dodala aktivizační pracovnice. Interakce se zvířaty může podle vědeckých studií snížit hladinu stresu, podpořit psychické zdraví a zvýšit pocit štěstí. Kromě toho, že klienti využívají přítomnost křečků jako rozptýlení, jsou tato zvířata také výbornými společníky, kteří mohou zlepšit náladu a povzbudit klienty k zapojení se do rehabilitačních aktivit, uvedla nemocnice.
reklama