https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-pardubicich-dobrovolnici-vysazeli-ovocny-sad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pardubicích dobrovolníci vysázeli ovocný sad

30.4.2021 11:05 | PARDUBICE (ČTK)
Dobrovolníci vysázeli dva ořešáky, pět jabloní a pět hrušní. Ilustrační foto
Dobrovolníci vysázeli dva ořešáky, pět jabloní a pět hrušní. Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
V Pardubicích je první sad se starými odrůdami ovocných stromů. Vysázeli ho dobrovolníci. Nachází se v první obvodě u křižovatky Dašická. S výsadbou pomohly soukromé firmy. ČTK to řekl zastupitel MO I Filip Sedlák (Naše Pardubice).
 
"Když vidím, kolik stromů ročně z města zmizí, tak se každý rok snažím zasadit nějaký strom. Když jsem si uvědomil, že je tady tak velký pozemek, tak jsem si řekl, že tady by to vážně šlo," řekl Sedlák.

Soukromé firmy koupily stromy a půjčily malý bagr, který vykopal jámy pro výsadbu. Pozemek patří státu a je ve správě silničářů. Stromy ve městě nelze sázet kdekoliv. Nutný je souhlas majitele pozemku.

Dobrovolníci vysázeli dva ořešáky, pět jabloní a pět hrušní. Jabloně jsou odrůdy Ontario nebo Matčino a hrušeň Williamsova nebo Clappova. "Opravdu se mi líbila ta zvědavost a snaha sousedů o zapojení se, ze které je člověk skoro naměkko, když vidíte, jak jedna sousedka vybíhá z domu s konví vody, že chce také pomoct, další nese schůdky na lepší zatloukání kůlů ke stromům," řekl Sedlák.

Výsadba by podle dobrovolníků mohla pokračovat i v budoucnu. "Na další sezonu bychom za náš spolek rádi oslovili další firmy a zájemce, kteří by s výsadbou třeba i dalších sadů na území města mohli pomoci. Za to, jak veřejnosti vyšlo pardubické Ředitelství vstříc v této akci, tak mají od nás slíbený štrůdl," řekl členka spolku Naše Pardubice Kateřina Kosová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

30.4.2021 17:22
Takže se vysadilo všehovšudy 12 stromku a je z toho oslavný článek.To si koupí a vysádí jeden duchodce za dopoledne ručné bez bagru a ješté u toho vypije nějaké pivo
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.4.2021 18:54 Reaguje na karel krasensky
Můžeš předvést.
Odpovědět
kk

karel krasensky

30.4.2021 19:08 Reaguje na smějící se bestie
Každy není taková troska jako ty
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist