https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vcelare-letos-trapi-krome-cementoveho-medu-take-premnozene-vosy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Včelaře letos trápí kromě cementového medu také přemnožené vosy

25.8.2024 00:30 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Včelař
Včelař
Foto | CarbonNYC / Flickr
Čeští včelaři letos řeší dva zásadní problémy. Potýkají s melecitózou neboli s takzvaným cementovým medem, který rychle krystalizuje. A další potíže představují přemnožené vosy, které útočí na oslabená včelstva. Na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích to ČTK řekli zástupci včelařů.
 
Melecitóza komplikuje získávání medu z plástů zejména v jižních Čechách a na Karlovarsku a na západní Vysočině. "Já osobně mám letos lepší produkci medu než loni, stihl jsem ho vytočit dříve, než ztuhl kvůli melecitóze," řekl tajemník Českého svazu včelařů František Krejčí, který má včelstva u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Podle Českého svazu včelařů je příčinou takzvaného cementového medu látka zvaná medovice, vylučovaná mšicemi, s vysokým obsahem rychle krystalizujícího cukru - melecitózy. Medovici sbírají různé druhy hmyzu, často mravenci, ale právě třeba i včely.

"Problém mají hlavně včelaři, kteří nestihli vytočit med v začátku, kdy je ještě tekutý," uvedl Krejčí. Podle něj mají včelaři, kteří stihli med vytočit před ztuhnutím, letos mírně nadprůměrnou produkci medu. Kvůli melecitóze však mohou přijít až o půlku snůšky. "Ale třeba na jižní Moravě potkáváme cementový med úplně minimálně," dodal Krejčí.

Jeho slova potvrdila včelařka Jana Novotná ze Štipoklas u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. "Letošní sezona je u nás trochu slabší, může za to určitě rychlý nástup jara a následné velké ochlazení. Máme také problémy s melecitózou, část medu jsme z plástů vůbec nedostali," řekla Novotná. Odhaduje, že její letošní produkce medu bude asi o 30 procent nižší oproti loňskému roku.

Potíže letos dělají včelařům i přemnožené vosy, které mohou napadat oslabená včelstva v úlech a krást med. "Letos je vos opravdu hodně. Nijak aktivně to neřešíme, silné včelstvo se vosám ubrání automaticky. Problém máme spíše v medárnách, kde opravdu nemůžeme nechat nic venku," uvedla Novotná.

Podle Roberta Tropka, který působí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a v Entomologickém ústavu Biologického centra AV ČR, letos vosám začala docházet cukerná složka jejich potravy, jelikož larvy kvůli brzkému začátku jara dříve dospěly. Vosy se podle něj nyní dostávají do hypoglykemické fáze, kdy mají málo cukru a jsou po něm hodně lačné. "Tato fáze nastala o dva týdny dříve, proto jsou také otravnější o něco dříve, než bývá zvykem. Člověku se může zdát, že jsou agresivní, ale nazval bych to spíš urputností," řekl Tropek.

Podle Českého statistického úřadu se loni v Česku vyrobilo 5941 tun medu, předloni to bylo 7771 tun. Meziročně poklesl také počet včelstev, zatímco v roce 2022 jich bylo téměř 654.000, loni jich bylo zhruba o 48 000 méně. Přesná data k letošní produkci a úhynu včelstev budou podle svazu k dispozici koncem října po zazimování včel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

25.8.2024 16:51
No, včelaři žádné problémy nemají, problémy mají včely. Když už. Zásadním problémem pro ně je hamižnost a "péče" včelařů, nikoliv vosy. Jen naprosté minimum z nich se včelami nakládá s úctou, ponechávají jim nemalou část medu a mají je ve skutečně vhodných, na potravu bohatých lokalitách.
Alespoň tedy u nás a kolem nás. Vytřískat ze všeho, co vytřískat jde, a umřít, to je současný, národní český přístup ke světu. :)
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.8.2024 21:29 Reaguje na Anyr
Joo. Nechal jsem včelám druhou snůšku aby nehladovali, a zlikvidovali ji melecitózou. Tak jsem tím nakrmil vosy. Bylo jich fakt dost. Obavy mám ale z kleštíka. Ten mi může včelstva zlikvidovat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.8.2024 09:41 Reaguje na Anyr
Nechávat včelám druhou snůšku je dost rizikové, medovice často zlikviduje včelstvo. A lepší je dostatečně nakrmit cukrem.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

26.8.2024 20:44 Reaguje na Slavomil Vinkler
Joo. Melicitózní snůška je už pryč, a v sobotu jsem dal už 4 tou várku cukru. Ještě jednou a bude 15 kilo cukru.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

26.8.2024 20:45 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zdravím sever Brna. Brácha v Bystrci taky včelaři.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist