https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vedci-upozornuji-na-dramaticke-zmeny-v-antarktide-taji-i-vrcholky-ledovcu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci upozorňují na dramatické změny v Antarktidě, tají i vrcholky ledovců

3.12.2024 01:28 | PRAHA (ČTK)
Antarktické ledovce.
Antarktické ledovce.
Foto | Vincent van Zeijst / Wikimedia Commons
Čeští vědci upozorňují na dramatické změny v Antarktidě, tají i vrcholky ledovců, což se dříve nestávalo. Na vině jsou nečistoty, které přináší vítr z odledněných a vyschlých částí a které se na vrcholcích hromadí. Tmavé znečištěné plochy více pohlcují sluneční záření a absorbují více tepla, což urychluje tání, řekl na pražské konferenci Česká věda v Antarktidě vedoucí Českého antarktického výzkumného programu Daniel Nývlt.
 
Měření prováděná pomocí satelitních dat a geometrických metod ukazují, že dříve zaznamenávané přírůstky ledu na vrcholových částech ledovců ustaly. "K měření využíváme satelitní data, ale také terénních měření, například zasazováním bambusových tyčí, které umožňují přesně monitorovat změny výšky ledu," popsal Nývlt. Bambusové tyče podle něj mají výhodu, že nevedou teplo jako by mohly například hliníkové tyče, a proto nezrychlují tání.

Klimatické změny se projevují také na půdním a vegetačním krytu Antarktidy. Filip Hrbáček z Masarykovy univerzity upozornil na prohlubování aktivní vrstvy permafrostu, což je část půdy, která během léta rozmrzá. "Od roku 2014 pozorujeme zřetelné vysoušení povrchu na mnoha lokalitách na ostrově Jamese Rosse. Tyto změny mají zásadní dopad na místní vegetaci, která je na vlhkost extrémně citlivá," uvedl.

Proměny klimatu ovlivňují i výzkumné podmínky. "Počasí na stanici J. G. Mendela je extrémně proměnlivé. Dramatické projevy počasí jako silný vítr a nízká viditelnost znemožňují práci venku," řekl Nývlt. Pozitivním trendem však podle něj je, že kvůli klimatické změně ubývá dní s extrémními podmínkami, což usnadňuje terénní výzkum.

Čeští vědci se snaží minimalizovat dopady své činnosti na životní prostředí. "Dbáme na co nejnižší uhlíkovou stopu, a pokud je to možné, využíváme obnovitelné zdroje energie," uvedl Nývlt.

Antarktida je nejchladnější a odlehlý kontinent na Zemi. Hraje důležitou roli v globálním klimatickém systému. Její ledovce zadržují téměř 70 procent světové sladké vody, a proto i malé změny v jejich objemu mohou významně ovlivnit hladinu světových oceánů.

Český výzkum se na Antarktidě zaměřuje především na studium klimatických změn, půdních procesů a dopadů oteplování na místní ekosystémy. Základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse provozuje brněnská Masarykova univerzita od roku 2007.

Takzvanou Smlouvu o Antarktidě, která nabyla platnosti od roku 1961, podepsalo 1. prosince 1959 12 států. Jedná se o mezinárodní dohodu, která stanovuje Antarktidu jako území určené výhradně pro mírové účely a vědecký výzkum. Zakazuje vojenské aktivity, jaderné zkoušky a ukládání radioaktivního odpadu na kontinentu. Smlouva podporuje mezinárodní spolupráci, sdílení vědeckých dat a ochranu přírodního prostředí. Postupem času se k dohodě připojily desítky dalších zemí, včetně Česka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (36)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

3.12.2024 06:45
Zatímco řada činností přírodovědců je kontroverzní: zasahování - bezzásah, boj proti invazivním rostlinám - obnova výsadby proti oteplování, nakonec i úplná devastace prostředí (povrchový důl) je pro přírodu prospěšná, za chvíli bude i ve městě, výstavbě, řada organizmů - jistě i vzácných, podobně jako na poušti, v extrémní oblasti, jak se z
ekolistu dovídáme a rozšiřujeme si své znalosti o přírodě, je boj proti oteplování nesporný. Oteplování způsobuje především ztrátu vody, která je základem zdejšího života. Boj proti oteplování není jen snižování CO2- rovněž kontroverzní: podaří se to celosvětově, mají tyto metody vůbec naději na efektivní úspěch? Nezpochybnitelná je především adaptace krajiny- boj proti suchu, jemu by měla být podřízena jakákoli činnost.

Poznámka: kontroverzní = sporný, které nechce hodnotit: řada debat a činností přírodovědců na témata, která jsou nepochybně kontroverzní = která nelze nikdy definitivně vyřešit, jsou zbytečná a kontroverzní.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

3.12.2024 07:10 Reaguje na Honza Honza
Ak mi neveríš, zadaj si do Googla heslo naväčšia púšť na svete. Odpoveď bude Antarktída.
Odpovědět
HH

Honza Honza

3.12.2024 09:51 Reaguje na Vladimir Mertan
Ne, ne, to je špatně. Studená poušť s vodou (i když je zmrzlá) je pro dnešní přírodu dobře.
Odpovědět
va

vaber

3.12.2024 10:03 Reaguje na Vladimir Mertan
Trošku přihlouplé přirovnání od Googla. Antarktida má 13mil. km2 a Sahara 9mil. km2. Ovšem rozdíl je, že na povrchu Antarktidy je 2km tlustý ledovec vody a na Sahaře 50m písku. Jak si nadefinujeme poušť.
Nicméně ,civilizace nemůže prosperovat na takových místech.
Mars se změnil na poušť, Venuše taky a to se stane i se Zemí. Jen je otázka kdy.
Odpovědět

Martin Černý

3.12.2024 12:33 Reaguje na vaber
tak ve fanerozoiku (~ 500 mil let) se to ještě nestalo a to byly GST i 27°C, a i před tím ty snowballs život přežil. Ale jinak jo, až bude kolabovat Slunce, tak se s tím Země sveze taky.
BTW - ta Sahara byla před cca 8-6k lety zelená. Antarktida teda taky, ale asi před 35+ mil lety.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.12.2024 12:39 Reaguje na Martin Černý
A pamatujete i kolik tam žilo lidí na Sahaře a Antaktidě nebo to už ne?
Odpovědět

Martin Černý

3.12.2024 13:05 Reaguje na Michal Uhrovič
Tak na Sahaře lidé žili, na té Antarktidě pochopitelně ne. Ale to asi není podstatné. kdyby byla(y) zelená teď, by tam žili jistojistě. Jinak ta má reakce byla hlavně na tu vizi, že ze Země bude poušť. Když se ta Antarktida rozpouští. Zatím tomu s oteplením bylo vždy naopak - víc se toho zelenalo.
Odpovědět

Martin Černý

3.12.2024 16:59 Reaguje na Vladimir Mertan
Jako skoro máte opravdu, ale když to vezmeme doslova, tak asi největší pouští budou oceány a jejich dna v neproduktivních oblastech, tj. především v hemisferických centrech oceánů, kam se nedostávají proudy s živinami. Někteří v kontextu oceánských pouští mluví dokonce mluví o 1/2 plochy Země.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.12.2024 08:44 Reaguje na Honza Honza
Ochrana přírody v celém rozsahu jde většinou přímo proti zájmu lidské populace, která se přirozeně chce mít stále lépe a stále se rychle množí. Já se obávám, že se to vyhrát nedá. Bohaté a civilizované země by měly asi šanci, ale převálcují je státy globálního jihu.
Jenom v arabských státech blízkého východu stoupl počet obyvatel za 20. století 10x!! Z asi 30 na 300 miliónů. A Indie, Afrika, Jižní Amerika jsou na tom ještě hůř. Tam je ochrana přírody zcela iluzorní pojem.
Odpovědět
PE

Petr Elias

3.12.2024 08:59
Však místní odborníci to té Antarktidě vysvětlí...

Pro zajímavost přikládám rozhovor s D. Nývltem:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-veda-vedec-po-18-letech-vyzkumu-antarktidy-tak-ohromne-oteplovani-jsem-necekal-194133
Odpovědět

Martin Černý

3.12.2024 12:39 Reaguje na Petr Elias
Otepluje se určitě, taje to, ale podle prolonged A2 scenario (to je ten nejhorší) přidá Antakrida do roku 3000 asi +1m sea level. (mnohem víc (cca 4+) přidá Grónsko, ale o tom tu řeč není).
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.12.2024 09:22
A přitom je chladněji než v předchozí době meziledové. Tehdy byla hladina moří o 5 m výše. Jen bláhovec se domnívá že dnes už dovedeme poručit větru a dešti a takovým globálním procesům zabránit.
Navíc není moc rozumných důvodů, proč se snažit tento příznivý trend zastavit.
Odpovědět
va

vaber

3.12.2024 09:47 Reaguje na Richard Vacek
Proč příznivý trend? Nikdo neví co stoupající teplota zničí.
V minulosti byl celý pás planety, od Západní Sahary až po Indočínu ,zelený a prosperovaly v něm staré civilizace a co z toho zbylo. Dnes je to vyschlá polopoušť nebo poušť a stále se rozšiřuje na sever. Buďte si jist ,že bez fungujícího tropického pásma,nepřežijí ani ty severní oblasti.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.12.2024 10:27 Reaguje na vaber
Už nyní vděčíme vyšším teplotám a vyšším koncentracím CO2 za desetinu sklizně a tedy potlačení hladomorů:
https://ourworldindata.org/grapher/daily-per-capita-caloric-supply?country=~OWID_WRL
Už nyní sledujeme, že díky tomu je Země stále zelenější:
https://www.creaf.cat/en/articles/world-has-become-greener-over-past-33-years
A víme, že se otepluje a bude oteplovat hlavně tam, kde je nejchladněji a kde je to nejvíc potřeba.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

3.12.2024 11:22 Reaguje na vaber
Sahara bola zelená počas teplých období a vyschnutá zase v chladných obdobiach. Tento proces sa v histórii veľakrát opakoval.
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2009/cislo-3/zelena-hneda-sahara.html
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.12.2024 12:33 Reaguje na Vladimir Mertan
A dnes se velmi rychle otepluje a Sahara stále více vysychá. Kde asi udělali soudruzi z NDR chybu? Asi ta závislost nebude tak lineární.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

3.12.2024 14:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Treba si prečítať celý článok, nie iba nadpis. Z článku vyplýva že vysychanie Sahary tiež podlieha rôznym cyklom. Okrem toho tvrdenie že Sahara stále viac vysychá nie je ničím doložené.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2024 08:45 Reaguje na Vladimir Mertan
Jistě. Zajímavé je, že na těle Sfingy jsou výrazné stopy vodní eroze. Voda v těch místech tekla naposled před asi 23 tisíci lety. Zcela logická otázka zní, kdo ji tedy v té době postavil (spíš vytesal)?
Odpovědět
va

vaber

5.12.2024 09:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Jako nevíme nic o historii Sfingy , ještě méně víme o historii počasí na planetě a asi nikdy se přesnou historii nedozvíme. Jedině kdyby přišli UFOuni ,co nás prý sledují tisíce let a ukázali nám autentické video jak a kdy se Sfinga a pyramidy stavěly a jaké bylo klima.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2024 21:18 Reaguje na vaber
Víme. Tedy asi ne my dva, ale lidé povolaní.
Odpovědět
va

vaber

4.12.2024 10:27 Reaguje na Vladimir Mertan
Rozšiřování Sahary na jih je naopak velmi dobře patrné doložené a celý Sahel, Čadské jezero jsou jasné příznaky vysychání a to je historie 100-150let zpět.. Doložené krátkou historií, stejně tak i vysušování jižní Evropy.
Odpovědět
va

vaber

4.12.2024 10:23 Reaguje na Vladimir Mertan
Když to napsal,,Vesmír,, tak to musí být pravda? Je to logický nesmysl a je mnoho názorů ,které říkají to co já. Náš pohled na historii je stejně nepřesný ,jako byl ve středověku ,kdy ti, největší odborníci ,znali stáří Země přesně 4578let. Myslíte si ,že dnes jsou odborníci neomylní. Dnes je odborník ten, kdo si přečte všeobecně přijaté pravdy a všem je opakuje.
Ovšem odborníci musí tvrdit, že historii znají přesně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.12.2024 12:30 Reaguje na Richard Vacek
Ono asi tepleji nebylo, ale bylo to delší dobu. Dnes se otepluje rychlostí nárazu asteroidu a setrvačnost těch obrovských vodních i ledových mas růst hladin brzdí. Kdyby se už neoteplovalo vůbec, hladiny budou stále stoupat.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.12.2024 14:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Podívejte se, jak rychle stoupala hladina na konci doby ledové. Zjistíte, že žijeme v období velmi stabilním, kdy i ta hladina moří roste pomalu.
Změníte na základě předloženého grafu svůj alarmistický pohled, nebo jsou fakta vedlejší?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Holoc%C3%A9n#/media/Soubor:Post-Glacial_Sea_Level.png
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2024 08:38 Reaguje na Richard Vacek
Tohle je zajímavý graf a odráží zcela jasnou závislost. V době, kdy byly na světě obrovské masy pozemského ledu, každé, i malé, oteplení neslo výrazné zvýšení hladin oceánů. Když těch zásob je už málo, nemůže se to tak projevit. Navíc je více vody v atmosféře.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.12.2024 08:43 Reaguje na Richard Vacek
Ale my spalováním fosilních paliv poroučíme větru, dešti a jde o to, abychom s tím přestali. Vnímáte to jaksi naopak, než je realita.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.12.2024 10:41 Reaguje na Jiří Svoboda
Napomáháme probíhajícímu procesu aby probíhal dál. Pokud je to pozitivní proces, tak se z toho máme radovat. Tak, jak lidé v minulosti vždy oceňovali nástup teplé periody. Alarmistický pohled, který vliv člověka na okolí označuje jako špatný, je spíše formu víry, která pokládá přírodu za dokonalou a dobrou zatímco člověka za špatného.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

3.12.2024 12:37
https://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/335393-zem-sa-otepluje-pretoze-clovek-ma-srdce-z-ladu/
Zaujímavá zhoda, aj ten Grónčan podobne ako vedci z článku pozorujú topenie ľadovcov kvôli ich zašpineniu.
V článku sú aj ďaľšie zaujímavé poznatky, stromy čo sa v Grónsku objavujú pod roztápajúcim sa ľadom, alebo sa spomína historicky najrozsiahlejší rozsah morského ľadu okolo Antarktídy v roku 2014.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.12.2024 12:43
Naštestí tu máme mnoho odborníku na klima a Antarktidu. Takže jsem klidný a jsem rád, že žiji v této republice. Střední evropa bude za chvíli nejlepší místo pro život, tak si ji nezničmě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.12.2024 14:14 Reaguje na Michal Uhrovič
My si ji až tak neničíme, ale na východě číhá stepní troglodyt.
Odpovědět
Pe

Petr

4.12.2024 19:05 Reaguje na Michal Uhrovič
Nejlepší místa pro život budou v jižní Asii. Už teď se tam lidé radují z teplot až 50 stupňů a oceňují nástup teplé periody.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

3.12.2024 20:09
Sousedův syn sázel celé léto stromky na Islandu. Těžká práce, ale výdělek velmi vysoký. Díky oteplování porostou v určitých oblastech opět lesy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2024 08:40 Reaguje na Karel Valenta
Tam se otepluje velmi výrazně, někde i o 1000°C. Tam to poroste jak divý.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.12.2024 09:01 Reaguje na Karel Valenta
Předpokládá se , že 25–40 % Islandu bylo pokryto březovými lesy. Nyní je to pouhých 1,5 %.

Obnovení lesů je jednou z mála dobrých věcí , kdo má zájem :

https://www.mossy.earth/projects/reforesting-iceland
Odpovědět
HH

Honza Honza

4.12.2024 18:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
zajímavý odkaz: za chvíli se budou lesy vasazovat kdekoli
Všichni pochopí, že je to záchrana přírody.
nebylo to ve Středomoří úplně stejné?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.12.2024 07:39 Reaguje na Honza Honza
Bylo , ale na rozdíl od Islandu není zájem něco napravit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist