Veterináři kvůli horku pozastavili přepravu hospodářských zvířat nad osm hodin
Podle Ústavu ochrany zvířat a welfare se zdravotní rizika při přepravě hospodářských zvířat v teplotě nad 30 stupňů Celsia významně zvyšují, hrozí především riziko přehřátí, dehydratace, zranění a respirační problémy, zvyšuje se také riziko úmrtí. "Zvířata nejsou schopna účinně regulovat svou tělesnou teplotu, což vede k hypertermii a dehydrataci. Špatná ventilace a nedostatečný přístup k vodě mohou situaci ještě zhoršit," řekl ČTK za ústav Ondřej Cvejn.
Česko čeká letos dosud zřejmě nejteplejší týden, teploty budou přes den stoupat nad tropických 30 stupňů Celsia a ve středu se na jižní Moravě dostanou i přes 35 stupňů. Podle dlouhodobé předpovědi bude tento týden pravděpodobně jedním z nejteplejších 33. týdnů v roce od roku 1921. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a informací na síti X.
Přečtěte si také |
Vedro a zvířata pohledem veterináře"Zásilky na kratší trasy (do osmi hodin) budou certifikovány jen v případech, pokud dopravce zaručí, že přeprava bude probíhat převážně v noci, mezi 21:00 a 10:00," doplnil Majer. Pokud budou velmi vysoké teploty panovat i nadále, mohou veterináři opatření prodloužit.
Ústav tvrdí, že by se omezení přepravy mělo vyhlašovat častěji a důsledněji. "Pravidelnější vyhlašování těchto omezení by mohlo snížit riziko přehřátí a dehydratace, které je během letních měsíců zvláště vysoké," doplnil Cvejn.
Přečtěte si také |
Ve vedrech myslete i na zvířata. Potřebují vodu a stínSpráva vydala už v druhé polovině června pokyn jednotlivým krajským správám pro nadcházející léto, aby neodbavovaly zásilky velkých hospodářských zvířat na cesty delší než osm hodin v případech, že venkovní teploty mohou přesáhnout 30 stupňů Celsia. I v tomto případě platí výjimka pro vozy s klimatizací.
Podle ústavu by se měly zavést také důslednější kontroly a výraznější postihy v případě porušení předpisů. "Kontroly se provádějí, ale jejich frekvence a důslednost se liší. Fyzická kontrola v průběhu přepravy je málo obvyklá," dodal Cvejn.
Přečtěte si také |
Jak připravit v horkých dnech bezpečné pítko pro ptáky?Veterináři také připomínají nařízení Evropské unie, podle kterého musí být zvířata přepravovaná v teplotách mezi pěti a 30 stupni Celsia s tolerancí pěti stupňů.
Pravidla zacházení se zvířaty v horkém počasí musí dodržovat i chovatelé, jsou například povinni při vysokých teplotách zajistit zvířatům dostatek vody, ale také úkryty před sluncem a větrání. Například prasata musí mít zajištěný přístup k 25 litrům vody za den, ovce k 20 litrům vody na jedno zvíře. Skot vyžaduje 40 litrů vody denně, nejvíce vody potřebují dojnice, a to až 180 litrů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Emil Bernardy
14.8.2024 08:40Jatka byla ne vždy tak daleko od chovů jako dnes,a v tomto počasí se především prasata nakládala tak,aby cestu překonala tak aby byla na místě časně ráno,dokud není vedro.
A dnešní návěsy ,klimatizivané,s napaječkama jsou opravdu luxus. Rozdíl mezi sčotem a PC .