Volby do zastupitelstev krajů: Kraj Vysočina
Doprava
Z přístupných volebních programů se kandidující strany věnují dopravě jako hlavnímu tématu krajské politiky. Hlavním cílem je dobrá dopravní obslužnost. Podle ČSSD je potřeba investovat do modernizace hlavních silničních tahů v kraji, zlepšit propojení s dálnicí D1 a dokončit obchvaty Havlíčkova Brodu, Jihlavy a Žďáru nad Sázavou. Volební program KSČM, kde se doprava dostala hned za téma nezaměstnanosti, se také staví za modernizace menších silnic a napojení na dálniční síť. Jedním dechem všechny předvolební programy dodávají potřebu udržet a rozvíjet hromadnou dopravu, ČSSD podporuje elektrifikaci spojení mezi Jihlavou a Třebíči, KSČM chce koordinovat autobusové a železniční spoje tak, aby se zbytečně nekryly. Stejné postoje obsahuje i program koalice Strany zelených a US-DEU, ta však přidává i plány na ochranu životního prostředí, pokud jde o dopravní stavby i provoz na nich. Koalice zelených a US-DEU chce snižovat spotřebu pohonných hmot, podporovat vývoj a využívání alternativních pohonů, prosadit program na dopravní zklidňování centra měst, iniciovat vznik integrovaného systému hromadného dopravy (což prosazuje i ČSSD). US-DEU a Strana zelených rovněž chtějí pozvednout roli cyklistické dopravy pomocí krajské koncepce rozvoje tohoto druhu dopravy, přísně kontrolovat kamionovou dopravu a zlepšit železniční propojení s Rakouskem. Pouze program ODS se dopravě věnuje velmi krátce a klade důraz spíše na bezpečnost dopravy.
Venkov a krajina
Publikované volební programy velkých stran se shodují v podpoře tradiční zemědělské podoby venkova, především zachování dostatku pracovních příležitostí ve stávajícím způsobu intenzivního pěstování plodin a chovu. KSČM chce podporovat velkovýrobní postupy a zachování tradic významné bramborářské oblasti a pastevního chovu masného skotu, ovcí a koz. Podobně vidí budoucnost zemědělství v kraji i ČSSD, která navrhuje, že „vzhledem k lokalizaci významných kapacit zpracovatelského průmyslu (masokombináty, mlékárny) bude vhodné podporovat chov skotu“. Obě strany se také shodují v tom, že péče o životní prostředí venkova bude nejlépe doplněna rozšířením agroturistiky a pěstováním plodin využitelných jako energetické suroviny, ČSSD vidí budoucnost i v alternativním zemědělství. Téměř všem volebním programům je společný postoj k zatravňování a zalesňování původně zemědělských pozemků, které by mělo probíhat pouze ve zvláště ztížených podmínkách na nepřístupných místech.
Ambicióznější je volební program Strany zelených a US-DEU, který chce rozšířit podíl ekologického zemědělství, což by mělo přinést i vyšší počet pracovních míst na venkov. Koalice zelených a US-DEU chce pomoci venkovu čerpáním z unijních agroenvironmentálních dotačních fondů, navrhuje i pořádání seminářů pro žadatele. Tato koalice se neomezuje jen na zemědělství, ale chce zlepšovat stav celé krajiny, především vodních toků a ploch. Co největší úseky řek by se měly revitalizovat, mělo by dojít k zákazu staveb v aktivních záplavových územích a ke zlepšení schopnosti krajiny zadržovat vodu. To souvisí s podporou lesnictví, zvyšování podílu listnatých stromů v jinak převážně jehličnatých porostech i se zpřesněním majetkové evidence soukromých lesů, čímž by se mělo zabránit devastujícímu kácení.
Trvalé úložiště jaderného paliva
Strana zelených a US-DEU ve svém volebním programu slibuje, že je plně připravená zapojit se do odborné diskuze o hledání možných lokalit pro vybudování trvalého úložiště jaderného dopadu v kraji. Obce Budišov a Rohozná na Vysočině se loni ocitly na seznamu Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) jako jedno ze šesti míst v ČR vhodných ke zbudování hlubinného úložiště. Kvůli nedořešeným technickým problémům a případnému negativnímu vlivu na turistiku a podnikatelské aktivity požaduje koalice referendum o celé záležitosti. Ostatní strany, jejichž volební programy jsou k dispozici, se k této otázce nevyjadřují.
Zdravá Vysočina a ekologická energetika
Podle kandidující KSČM je potřeba všechen rozvoj podřídit ochraně největšího pokladu kraje, životního prostředí Vysočiny. Všechna opatření na podporu ekonomického růstu, lepší dopravní obslužnosti i energetické situace se musí podřídit ohledu ochrany životního prostředí. KSČM vidí jako největší problém zásobování kraje pitnou vodu a zacházení s odpadními vodami včetně budování čistíren v jednotlivých obcích. Tato strana slibuje, že i nadále bude směřovat k „zachování současných chráněných přírodních oblastí a rezervací i k jejich případnému rozšiřování“.
Ve volebním programu pro Vysočinu koalice Strany zelených s US-DEU věnuje celou kapitolu ekologické energetice. Podporuje myšlenku trvale udržitelné energetiky, která by měla jít cestou úspor a snižování energetické náročnosti, využití obnovitelných zdrojů, rozšíření využitelných zdrojů energie a tím spojenou decentralizaci nabídky zdrojů energie. Vzhledem k přírodnímu rázu kraje Vysočina jde především o podporu pěstování biomasy, která by měla přinést pozitivní impuls do života venkova a zemědělské produkce. Příspěvků by se mohli dočkat i dopravci, kteří budou využívat ekologických paliv, což nejen přinese zlepšení životního prostředí, ale i podpoří výkup plodin jako řepka.
US-DEU a Strana zelených chce podpořit i výstavbu domů, které by splňovaly alespoň minimální požadavky na energetickou účinnost, stejně tak jako provádět renovace u budov ve vlastnictví kraje a budování nízko energetických domů.
Se stejnými návrhy, i když v poněkud zkrácenější formě, vystupuje i ČSSD, která ještě slibuje, že spolu se státem se bude snažit o eliminaci radonového ohrožení v budovách. Hodlá dále podporovat další plynofikaci a zasadí se o vyhlášení chráněné krajinné oblasti Javořická vrchovina, dále bude podporovat šetrné způsoby hospodaření v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a Železné hory.
ODS si ve svém krátkém volebním programu pro krajské volby vytyčuje za cíl bezpečnou, bohatou a zdravou Vysočinu. Tím máme chápat „zdravé a nepoškozené životní prostředí a s tím související odstraňování dlouhodobých ekologických zátěží.“
Přehled politických stran, hnutí a koalic, které podaly kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva kraje Vysočina 2004
2) Strana za životní jistoty
3) Občanská demokratická strana
4) Pravý Blok – strana za ODVOLATELNOST politiků, REFERENDA a PŘÍMOU demokracii WWW.CIBULKA.NET
5) Komunistická strana Čech a Moravy
6) Moravská demokratická strana
7) Dělnická strana
8) NEZÁVISLÍ
9) SNK sdružení nezávislých
10) Česká strana sociálně demokratická
11) koalice pod názvem Strana zelených a US-DEU
12) Republikáni Miroslava Sládka
reklama