https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vulkanicky-system-na-jihozapade-islandu-se-opet-probudil-k-zivotu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vulkanický systém na jihozápadě Islandu se opět probudil k životu. Láva zalila i Modrou lagunu Aktualizováno

21.11.2024 12:01 | REYKJAVÍK (ČTK)
Geologické systémy v oblasti poloostrova byly neaktivní asi 800 let, v roce 2021 se ale probudily k životu.
Geologické systémy v oblasti poloostrova byly neaktivní asi 800 let, v roce 2021 se ale probudily k životu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na jihozápadě Islandu na poloostrově Reykjanes nastala ve středu pozdě večer v tamním puklinovém vulkanickém systému sedmá erupce od prosince. Informovala o tom agentura Reuters.
 
Na poloostrově Reykjanes jihozápadně od hlavního města Reykjavíku se otevřela kilometr dlouhá puklina, z níž se na zemský povrch opět vyvěrají masy žhavé červené lávy. Dnes ráno dosáhl proud lávy důležité silnice v oblasti Grindavíkurveguru a zasáhl také vodovod pro rozvod teplé geotermální vody. Láva zalila v Modré laguně parkoviště a zasáhla i provozní budovu, evakuováno muselo být na 200 osob, píše islandský web Iceland Monitor.

Nejintenzivnějšího chrlení vulkán dosáhl v noci na dnešek. Úřady uvedly, že dnešní erupce byla výrazně menší než ta poslední, která oblast zasáhla před třemi měsíci. Předchozí erupce na poloostrově se ohlašovaly sérií stále silnějších zemětřesení trvajících několik dní nebo dokonce týdnů. Tentokrát malé zemětřesení a první známky pohybu podzemního magmatu byly zaznamenány pouhé tři čtvrtě hodiny před začátkem erupce.

Přestože erupce neohrožuje leteckou dopravu, úřady varovaly před zplodinami v některých částech poloostrova, včetně nedalekého města Grindavík, které bylo před rokem z velké části evakuováno, když se sopka po 800 letech spánku probudila k životu. Vesnice byla poté z velké části opuštěná.

Vědci varovali, že poloostrov Reykjanes čekají v nadcházejících desetiletích až staletích opakované sopečné výbuchy. Neočekává se ale, že nynější erupce způsobí narušení letecké dopravy, jako se tomu stalo při výbuchu sopky Eyjafjallajökull v roce 2010, kdy se sopečná mračna rozšířila nad Evropu. Zrušeno bylo tehdy po celém světě na 100 000 letů.

Geologické systémy v oblasti poloostrova byly neaktivní asi 800 let, v roce 2021 se ale probudily k životu. Tamní rybářské městečko Grindavík, které je po loňské evakuaci z velké části opuštěné, neboť je ohroženo lávou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist