Zasakování dešťové vody nemusí být pro správce kanalizací noční můra. V Uničově díky němu ušetří stovky milionů korun
Uničov má 11 tisíc obyvatel, a 35 km kanalizace s jednou odlehčovací komorou, dešťovou zdrží a čistírnou odpadních vod. Kanalizace patří Vodohospodářské společnosti Olomouc, která se stará o většinu vodohospodářské infrastruktury v okrese Olomouc.
V Uničově se plánuje nová průmyslová zóna a počítá se i s rozvojem bydlení. Vodohospodářská společnost se na to chtěla připravit a provedla si propočty stokové sítě, aby věděla co bude, až se nová výstavba napojí na kanalizaci.
Pak ale došlo ke změně legislativy a do budoucna by se dešťová voda z nové výstavby neměla svádět do kanalizace, ale měla by se nechat zasakovat na místě. Vodohospodářská společnost si udělala nové propočty. „A ukázalo se, že je to pro nás příležitost uspořit stovky milionů korun,“ řekl na konferenci Počítáme s vodou Jiří Kožušníček, technický náměstek Vodohospodářské společnosti Olomouc.
„Zasakování dešťové vody povede k tomu, že se do stokové sítě dostane méně vody. Je menší hydraulické zatížení, méně poruch a méně opotřebení,“ říká Kožušníček. A také méně hrozí vznik povodňových vln, protože odtok dešťové vody bude pomalejší.
„Méně dešťové vody v kanalizaci také znamená méně splavených nečistot, menší zatížení čistírny odpadních vod,“ vypočítává Kožušníček.
Hlavní úspory ale leží jinde. V trubkách. „Na malých profilech trubek, kterých je v soustavě většina, neušetříme nic,“ říká Kožušníček. „Ale hodně se dá ušetřit u velkoprofilových trubek. Tím, že se do kanalizace nepustí tolik dešťové vody, nemusí být trubky tak kapacitní,“ říká Kožušníček. Úspora při budoucí obnově sítě bude podle propočtu 650 milionů Kč.
Podle Kožušníčka bude v budoucnu u nové výstavby problém se zasakovacími nádržemi u rodinných domů a developerských projektů. „Obávám se, že se o zasakovací nádrže nebude nikdo starat. A projeví se to až v okamžiku, kdy nastane nějaký problém,“ varuje Kožušníček.
reklama