https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zemedelci-kritizuji-vladu-za-chybejici-vizi-a-nedostatecne-reseni-problemu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělci kritizují vládu za chybějící vizi a nedostatečné řešení problémů

22.7.2025 10:15 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zemědělství v Česku v posledních čtyřech letech čelilo řadě krizí - od prudkého nárůstu cen vstupů přes dopady války na Ukrajině, byrokratickou zátěž, až po tlaky spojené s novou evropskou zemědělskou politikou. Odborníci, které ČTK oslovila, se ale neshodují na tom, jak vláda Petra Fialy (ODS) situaci zvládla. Zatímco část analytiků oceňuje přesměrování dotací k menším farmám či zvládnutí zemědělských protestů bez populistických zásahů, zástupci velkých zemědělských organizací vládu kritizují za chybějící vizi, slabou komunikaci a neochotu systémově řešit problémy.
 
"Vláda dávala po celou dobu svého mandátu najevo, že pro ni nejsme partneři, problémy sektoru ji nezajímají, a naopak velký důraz byl kladen na propagaci činnosti ministerstva zemědělství směrem k široké veřejnosti. Z pohledu odborné veřejnosti se jednalo vesměs o drobné změny, které nepřispěly k řešení tíživé situace českých zemědělců. Nějaké koncepční pomoci se nám nedostalo, naopak konsolidačním balíčkem přišli zemědělci o peníze, s nimiž už počítali, a krácení se dotklo i zpracovatelského průmyslu," uvedla mluvčí Agrární komory Barbora Pánková.

Na nedostatečnou vizi upozornil i Zemědělský svaz ČR. "Sektor se většinou pohybuje v režimu krizového řízení, kdy reaguje pouze na aktuální problémy, místo aby měl jasně definované cíle a cesty jejich dosažení," podotkl předseda svazu Martin Pýcha.

Podle komory i svazu spočívají klíčové chyby vlády v chybějící strategii, neochotě hájit národní zájmy v EU, v nesplnění slibů daných zemědělcům a v neschopnosti komplexně řešit hlavní problémy sektoru. "Bez zásadních změn hrozí další úpadek domácí zemědělské produkce, s vážnými důsledky pro potravinovou soběstačnost ČR," upozornil Pýcha.

Podle agrárních analytiků Petra Havla a Tomáše Maiera ovlivnily české zemědělce zejména vnější tlaky, například válka na Ukrajině, která se v praxi projevila velkými výkyvy cen zemědělských produktů a nárůstem nákladů, například cen energií, hnojiv nebo osiv, což negativně ovlivnilo tržby a zisky zemědělců. Hodnota zemědělské produkce klesla mezi lety 2022 a 2023 o 15,1 miliardy korun na 176,7 miliardy. Zemědělce trápila také přílišná administrativní zátěž a v době, kdy v Česku nastupovala nová vláda, se nastavovala nová pravidla Společné zemědělské politiky EU (SZP).

Jan Štefl z Asociace soukromého zemědělství považuje vyrovnání se s dopady války na Ukrajině a s tím souvisejícími energetickými problémy za úspěch vlády. Pýcha tvrdí, že vládě se nepodařilo zajistit přiměřené národní úpravy opatření v SZP, což zhoršilo stav sektoru. Havel uvedl, že byrokracie mírně klesla, Pánková považuje snížení byrokratické zátěže spíše za kosmetické úpravy.

Štefl ocenil vládu za podporu venkova, lokální produkce potravin a začínající a mladé zemědělce. "Vládu je možné pochválit například za snahu integrovat uprchlíky z Ukrajiny a využít je i do českého zemědělství nebo za přístup k řešení situace ohledně slintavky a kulhavky," dodal Pýcha.

Havel jako pozitivní hodnotí přijetí novely lesního zákona, Maier ocenil kompenzace ovocnářům za škody pro mrazech. "Zcela negativní je podlehnutí vlády a konkrétně i Petra Fialy lobbyistickému tlaku vinařů ohledně zachování výjimky na nulovou spotřební daň na víno," podotkl Maier. Havel za další neúspěch označil nepřijetí novely mysliveckého zákona.

Za nejvýraznější zásah nicméně považují odborníci redistributivní platbu, tedy navýšení dotací na prvních 150 hektarů zemědělské půdy, na pozitivním či negativním dopadu se ale neshodnou. Pánková upozornila na to, že v ČR platba činí 23 procent podílu přímých plateb, což je vysoko nad evropským průměrem, Štefl naopak považuje opatření za nápravu dřívějšího nastavení podpor, které směřovaly největším zemědělským podnikům a agroholdingům.

Zemědělci za Fialovy vlády několikrát protestovali, nejprve kvůli Zelené dohodě pro Evropu, následně i proti byrokracii a dovozu potravin ze třetích zemí. Maier tvrdí, že protesty zemědělcům spíše uškodily a odhalily nejednotnost českých zemědělců. Vláda podle Maiera reagovala na požadavky adekvátně a za správnou označil reakci vlády i Štefl. Ocenil, že se nenechala strhnout k populistickým krokům. Asociace se protestů neúčastnila.

Hodnota živočišné produkce mezi lety 2021 a 2024 vzrostla, a naopak u rostlinné klesla. Štefl i Maier uvedli, že nárůst podílu živočišné produkce je cesta správným směrem, protože živočišná výroba má vyšší přidanou hodnotu a zaměstnává více lidí. Skok je patrný zejména u chovu dojnic a produkce mléka, ve které se ČR stává špičkou v Evropě. U rostlinné produkce lze pozorovat v poslední době ústup od pěstování některých tradičních komodit, protože se zemědělcům přestávají vyplácet a problém představují i evropské zákazy přípravků na ochranu rostlin.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

22.7.2025 10:44
a co vize zlepšovat produkční potenciál polí a biologickou rozmanitost v krajině?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.7.2025 10:46 Reaguje na Jaroslav Řezáč
nejde o to, co chtějí zemědělci dostat, ale co nabízí...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.7.2025 10:54
když se projednával zákon o myslivosti, zemědělci si jezdili po ulicích kvůli dotacím... podpora mizivá, tak ať se nediví...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.7.2025 10:55 Reaguje na Jaroslav Řezáč
škoda to je...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.7.2025 11:08
Řekl bych, že vláda/Brusel plánovali v zemědělství více ekologie (25% půdy...), zemědělci s tím, bohužel, nesouhlasili (že je to "proti nim"). Jakou jinou vizi si tedy představují???

Jinak každý farmář by měl vědět "co má/chce dělat a čím chce být".
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.7.2025 16:59 Reaguje na Karel Zvářal
To spíše sedlák.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2025 17:16
Agrobaroni mají vizi jedinou správnou: maximálně se nabalíkovat a je jim úplně jedno, jakým způsobem. A u nás ovládají rozhodující část celého oboru, tak čemu se čemu?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

23.7.2025 13:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale tak přece jedná většina podnikatelů. Nelítostná ruka trhu, dokonce už globální, je k tomu nutí a nějaké idealisty rychle semele.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

22.7.2025 17:34
Doufám, že po volbách se už tato vláda ke kormidlu nevrátí. Takové chaotiky, slepě zaměřené na boj proti jednomu podnikateli, kdy je jim fuk, že škodí celému odvětví, navíc slepé a hluché k varováním praktiků před zaváděním jejich zběsilých nápadů, jsme tady ještě neměli. Opravdu nepotřebujete měnit pravidla pro hospodaření každý rok a dozvídat se je až v den, kdy nabydou platnosti. Jediné, za co je můžeme pochválit je to, že ministr výjimečně vyslyšel odborníky a zavedl důrazná preventivní opatření proti SLAK. To byla obrovská výjimka z opovržení, s jakým obvykle aktuální politici reagují na námitky praktiků. Co se týká redistributivní platby, dokonce i EK pochopila, že je to sakra drahý špás, který nemá předpokládané výsledky - měla bránit zániku malých farem, což se nepotvrdilo. Od 2028 se sní už nepočítá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2025 21:22 Reaguje na Marcela Jezberová
Muhehehheheh kdo vám takouvé cypoviny nakukal? Kdo proti někomu bojuje? Agrofert je stále mistr světa v těžbě dotací a to v celé EU!!!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.7.2025 06:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, vzhledem k tomu, že p. Jezberová se těmito problémy zabývý profesně celý život, jsou vaše muhehe projevem řekl bych, určité infantility a hlavně totálního ignorantství.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2025 10:27 Reaguje na pavel peregrin
A všimla si ta paní, že Agrofert má vracet asi 4 (slovy ČTYŘI!!!) MILIARDY dotací, které čerpal neoprávněně za dobu bačování Babiše v ČR? To rozhodl soud. A kdo chce, aby je fyzicky vrátil? NIKDO. Tak o jekém boji mele? Všichni mu jdou naruku. Není ona třeba taky jeho ovečka? Podle jejích projevů to tak silně vypadá.
Odpovědět

Radek Čuda

23.7.2025 11:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe ... vy jste si zase nevzal prášek co?

Paní Jezberová, která tu dané problematice rozumí asi nejlépe napíše poměrně obsáhlý a věcný příspěvek, a vy na to reagujete takovou snůškou sraček?

Běžte si před barák na zahrádku, to vám udělá dobře. Tam si můžete hrát na odborníka na zemědělství jak je libo.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.7.2025 13:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Poslyšte, ještě jste si nevšiml, jak u nás funguje justice? A co tedy kauza Dozimetr? Kauza Bitcoiny? Kauza Kampelička? Mám pokračovat? Pokud by tady justice byla nezávislá, tak Babišovy vratky- a vůbec ne jisté- jsou zlomkem oproti těmto svininám.
Odpovědět
sv

s v

24.7.2025 16:17 Reaguje na pavel peregrin
Jestli chceš poukázat na neefektivní justici, peregrinku, tak ano kauza anonistů flatulínka a wildumetzové "dozimetr" je jistě vypovídající, pak by se dala uvést anonistacká kauza s vývozem rakovinotvorného azbestu do lesa se škodou za několik miliard nebo burešovy zlodějimy s dotacemi a daňeni jako čapí hnízdo, a nikoli záležitosti kde nikdo nic nespáchal.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.7.2025 18:32
Vize byla hned po " sametu ",
pod vedením disidenta deváteho a prezidenta V. Havla -
likvidace zemědělství/viz Slušovice.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.7.2025 18:35 Reaguje na smějící se bestie
Devátého
Odpovědět
sv

s v

22.7.2025 21:01 Reaguje na smějící se bestie
Chtěls napsat - stbákův krach protože přišel o dotace a musel se vyrovnat s tržními podmínkami.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2025 21:23 Reaguje na smějící se bestie
A jak to dopadlo? Naše zemědělství prosperuje a daleko víc vyváží než dováží a Slušovice místní bolšáni vykradli dodna a nechali zbankrotovat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.7.2025 22:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Prosperuje tak,
že se dováží i cibule, česnek, bramrory, zelí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2025 10:30 Reaguje na smějící se bestie
Problém je v tom, že celý obor je ovládán jednou oligarchickou strukturou a to pořádně fungovat prostě nemůže. Nebýt statisíců okrádaných pracujících, nefungovalo by vůbec nic.
Odpovědět

Radek Čuda

23.7.2025 11:24 Reaguje na Pavel Hanzl
"Nebýt statisíců okrádaných pracujících, ..."

Máš pravdu soudruhu! Nepojmenovali vás rodiče po Korčaginovi zbytečně;-)))
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

23.7.2025 13:13 Reaguje na smějící se bestie
A zemědělci "točí" tři plodiny na kterých jedině vydělají.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

23.7.2025 13:12 Reaguje na smějící se bestie
No jo, ty známé "temné žilky ze Slušovic".
Odpovědět
sv

s v

24.7.2025 09:17 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ještě jsi je zapomněl vyjmenovat. Udělám to za tebe. Kromě spolupráce čubk.. é tedy čuby s stb, ve Slušovicich docházelo k porušovaní licencí na zahraniční počítačovou techniku, dostávali dotace v nedostatkových devizách, na které ostatní neměli nárok, a mohli volně obchodovat se zahraničním... o čemž si ostatní podniky mohly nechat jen zdát. Jakmile se srovnaly podmínky slušovice přišly na buben.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist