Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů: drakouny a bičochvosty
U drakounů je podle něj ještě jedna zajímavost – modrá barva sliznice oka a tlamy. "Nevíme, k čemu přesně slouží, pravděpodobně se bude jednat o jakousi metodu zastrašování či komunikace. Modrá barva každopádně dodává ještěrům až pohádkový vzhled," popsal podobu ještěrů Koleška. Drakoun chameleoní žije v tropických lesích jižní Malajsie, Sumatry a západní Jávy. Částečně dokáže měnit zbarvení podobně jako chameleoni, ale patří mezi agamy.
Bičochvost přišel na svět v zájezdské zoo poprvé. "Skupinu bičochvostů máme v zázemí mimo zraky návštěvníků. Samice kladou jedno nebo dvě vejce pod vlhký mech a odtamtud je přesouváme na inkubační substrát do inkubátoru. První mládě už je z vejce venku, ale v dalších dnech očekáváme další," řekl kurátor zooparku Jiří Marek mladší.
Bičochvost s latinským jménem Takydromus dorsalis nemá české pojmenování, tak chovatelé pracují se jménem bičochvost sakishimský. "Vycházíme z anglického jména Sakishima Grass Lizard," upřesnil Koleška. Bičochvosti mají velmi dlouhý ocas, který jim pomáhá s pohybem po větvích a listech stromů či keřů. Bičochvost sakishimský pochází ze souostroví Jaejama na jihu Japonska.
reklama