https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/litvinov-chceme-zachovat-limity-ale
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Litvínov: chceme zachovat limity, ale...

7.2.2006 | LITVÍNOV | Právo
Ekologické limity těžby udělaly ze zastupitelů Litvínova na Mostecku zástup chytrých horákyň. Když na svém posledním jednání rozhodovali, zda podpoří nebo odmítnou další těžbu hnědého uhlí ve svém sousedství, vypotili usnesení, které bylo obuté i neobuté.
 
Chtějí totiž zachovat limity z roku 1991, ale zároveň připouštějí, že kdyby to region potřeboval, pak by o těžbě přemýšleli.

„Zastupitelstvo je pro zachování limitů,“ znělo první usnesení. Na něj navázalo další, v němž se zastupitelé nedokázali rozhodnout, zda podpoří variantu územního plánu kraje se zachováním limitů, nebo s jejich prolomením. Prý měli málo informací. Dožadují se vyjádření odborníků, kolik lidí by po roce 2007 v případě zachování limitů přišlo o práci.

Rádi by také věděli, jaký dopad by měla pokračující těžba na region. Pak teprve mohou posoudit, co by bylo pro Litvínov lepší. To znamená, že pokud by experti doporučili pokračování těžby, pak by zastupitelé usnesení o zachování limitů mohli hodit do koše.

„Limity jsou téma nad síly zastupitelů,“ shodovali se někteří reprezentanti města ještě před tím, než začalo jednání. Jeho průběh jim dal za pravdu. „Není to snadné. Volíme mezi dvěma zly. Buď lidé z Horního Jiřetína a Černic přijdou o své domovy, ale dostanou vyrovnání, nebo z regionu odejdou stovky propuštěných ze zaměstnání, kteří nedostanou nic,“ usoudil zastupitel Jan Slabý (ČSSD).

K tématu se vyjadřovali skoro všichni. Někteří chtěli zachování hranic, jiní větší výhody pro region v případě pokračování těžby. Vlastimil Doležal (ODS) se dokonce pokusil vrátit míč na stranu hřiště, odkud přiletěl nejdřív na Ústecký kraj a potom do Litvínova. „Měli bychom žádat po vládě, aby nekličkovala a zaujala k limitům jasné stanovisko,“ uvedl.

Těžba nebo její zastavení skutečně není otázkou pro region. Využití zásob fosilního paliva je záležitostí celé země a řeší ji energetická koncepce státu. Ta počítá i v budoucnu s hnědým uhlím jako strategickou surovinou při výrobě elektřiny. „Viděl jsem koncepci i všechny její barevné varianty. Včetně té, která předpokládá, že se u nás bude víc energie vyrábět z větru a atomu. Jenže tak, jako nechce nikdo v sousedství šachty a tepelné elektrárny, nechce na svých pozemcích ani větrníky, za humny jadernou elektrárnu nebo úložiště vyhořelého jaderného odpadu,“ pokrčil rameny litvínovský starosta Karel Zdražil (nez.).

Podporou limitů udělali litvínovští zastupitelé radost zejména ekologům. Na jednání přišli zástupci Hnutí Duha, kteří předali Zdražilovi petici za zastavení další těžby s 1375 podpisy obyvatel Litvínova. Od Miroslava Otcovského z Litvínova dostali zastupitelé další arch s 801 podpisem občanů, protestujících proti likvidaci Horního Jiřetína a Černic.

Obyvatelé ohrožených vsí na rozdíl od ekologů spokojení nejsou. Přišli si pro naprosto jasné a závazné stanovisko. „Podle mě zastupitelé neřekli jasné Ne. Jinak by nechtěli žádné další expertizy. Nechali si zadní vrátka, aby mohli svůj postoj změnit, kdyby se ukázalo, že nezaměstnaných po zavření dolů bude opravdu hodně. A my potřebujeme, aby už konečně někdo řekl ano, bude se těžit, nebo ne, a to nejméně dalších padesát let. Ta nejistota je hrozná,“ řekl Právu jeden z obyvatel Horního Jiřetína.

Ekologické limity těžby stanovila vláda v roce 1991. Po patnácti letech se začalo mluvit o přehodnocení politického dokumentu. Premiér Jiří Paroubek dokonce v dopise odborářům Mostecké uhelné (MUS) připustil, že se uhlí bude muset vytěžit, ovšem za předpokladu, že s tím bude souhlasit samospráva i obyvatelé ohrožených obcí. Obyvatelé obcí Černice a Horní Jiřetín v loňském referendu likvidaci svých domovů odmítli. Později však někteří z nich nabídli MUS odprodej svých domů.
reklama

Šárka Tonarová

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist