https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/monzun-je-pro-asii-vic-zkazou-nez-pozehnanim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Monzun je pro Asii víc zkázou než požehnáním

15.7.2003 | PRAHA | MF Dnes
Miliony Asiatů žijících v povodích velkých řek vědí, že monzun se v létě dostaví stejně neúprosně, jako po noci následuje den. Přesto je příchod tropických lijavců znovu a znovu zastihuje v nedbalkách. "Už jsme na leccos zvyklí, ale letos se to přihnalo tak náhle," stěžoval si zpravodaji agentury Reuters Bharát Boro, vesničan z indického státu Ásám. Během pár hodin jindy životodárné vody z gigantické Brahmaputry, sycené průtržemi mračen, zalily bambusové chýše až po střechy a úrodná políčka se proměnila v obří jezero.
 
Lidé zůstali bez pomoci. Rodina farmáře Bora nalezla útočiště na blízkém pahorku. "Stačili jsme jen popadnout svých pět dětí a prchnout. Všechno ostatní vzala voda," vyprávěl. "Jsme chudí, nemáme ani člun, teď se modlíme k Alláhovi, aby voda co nejdříve opadla." Velká část Asie nyní zápasí s vydatnými lijáky, které rozsévají smrt a zkázu. Monzunové deště přicházejí do těchto končin pravidelně mezi červnem a zářím, letos prý jsou vydatnější než v posledních letech. Lidé jako Boro a jeho sousedé nemají většinou kam prchnout, a tak jen útrpně čekají, co přijde. Ty šťastnější se pak dostanou do sběrných táborů, které organizuje vláda. Letní povodně, které ničí domy, silnice, mosty, železnice, elektrické vedení, vyvolávají sesuvy půdy, zabíjejí lidi i zvířata a šíří nákazu, přinášejí každý rok nedozírné hospodářské škody nejen v Indii, ale také v Číně, Pákistánu, Bangladéši, Nepálu, na Srí Lance i na jihovýchodě Asie. Letos byly za pouhých pár týdnů postiženy miliony Asiatů. V Číně si vzedmuté hladiny řek už vyžádaly přes 600 mrtvých, 1,6 milionu obyvatel, zejména ve východní provincii An-chuej, muselo být evakuováno do bezpečí. Radostněji nepůsobí ani dosavadní bilance škod v zemích jižní Asie. V Indii, Bangladéši a Nepálu velká voda postihla od června dohromady kolem tří milionů lidí, kolem 250 jich zahynulo. Přívalům vod se nevyhnula ani velká města. O víkendu byl podle agentury AP kvůli nánosům bahna zcela ochromen život ve dvanáctimilionovém jihopákistánském "megaměstě" Karáčí, topila se také indická metropole Dillí a bangladéšská Dháka. V Indii je údajně nejhorší situace ve východním svazovém státě Ásám, kde je většina cest zaplavena a mnoho míst odříznuto od světa. Lidé trpí nedostatkem potravin, nedostává se ani základních léků. Vláda se nyní pokouší zařídit dodávku pomoci ze vzduchu. Předpovědi počasí navíc nejsou pro nejbližší období nijak optimistické, to nejhorší podle meteorologů teprve přijde. Tamní lidé tak zažívají smíšené pocity. Přívaly vod jim na jedné straně berou životy a ničí jejich majetky, na straně druhé jsou však i spásné: bez nich by se totiž neurodilo ani zrnko tolik potřebné rýže.
reklama

 
Ladislav Kryzánek

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist