https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/skryjska-jezirka-v-netknutem-kousku-prirody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Skryjská jezírka v netknutém kousku přírody

21.7.2009 | SKRYJE | MF Dnes
Krásná příroda přivítá všechny, kdo se vydají na výlet ke Skryjským jezírkům. Ta se nachází v netknutém kousku přírody v přírodní rezervaci Jezírka, kterou tvoří oblast údolí Zbirožského potoka, o rozloze téměř 60 hektarů nedaleko obce Skryje, v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Zbirožský potok, který nedaleko odsud ústí do řeky Berounky, v těchto místech připomíná spíše dravou horskou říčku než klidný potůček. Ve skalní soutěsce si svou silou voda prorazila úzký kaňon zakončený malým vodopádem. Právě na ten pak navazuje vodní plocha horního Skryjského jezírka, které tu společně se skalami vytváří malebné zákoutí. Dolní jezírko je ukryto mezi stromy o pár metrů dál.
 
Návštěvníci se mohou k jezírkům vydat dvěma cestami. Zdatnější turisté zajisté rádi zvolí obtížnější tříkilometrovou trasu ze samotných Skryjí. „Cesta je však zejména ke konci hodně obtížná, místy přelézáte přes kameny v korytě potoka a nepatří k nejširším a nakonec vodu překonáte pomocí efektního mostíku,“ popisuje trasu jeden z návštěvníků Petr Pavlík. „Ale vydat se touhle cestou na kole či dokonce s kočárkem rozhodně nedoporučuji,“ upozorňuje. Druhá cesta pak vede podél vodního toku od Podmokelského mlýna.

Přírodní rezervace Jezírka není sice rozlohou největší, ale o to rozmanitější spektrum rostlin a živočichů zde může všímavý návštěvník spatřit. Roste tu na 240 druhů cévnatých rostlin a svůj domov zde má i řada méně obvyklých živočichů, jako je například rak říční či ledňáček. Mezi kameny u potoka se prý čas od času mihne i vydra. Malebné skalní stěny lemující vodní tok pak pochází z vulkanické činnosti a tvoří je tmavošedá hornina dacit.

Komu by procházka podél Zbirožského potoka nestačila, může se vydat také do nedaleké vesnice Skryje, která se proslavila především archeologickými nálezy ve svém okolí. Některé z paleontologických nálezů jsou v současné době umístěny v geologickém muzeu Joachima Barranda v budově místní školy. Součástí muzea je také expozice s názvem Muzeum našich babiček, kde v jedné místnosti jsou k vidění fotografie a staré nářadí a další návštěvníkům ukazuje, jak se dříve bydlelo. K památkám Skryjí patří především barokní kostel svatého Michala ze 14. století a také roubené stavby lidové architektury, které návštěvníkům přiblíží, jak tato vesnička vypadala v minulosti.


reklama


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist