Lenka Kolibová "> 200 hrušní pro J. G. Mendela - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/200-hrusni-pro-j.g.mendela
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSOP Studénka: 200 hrušní pro J. G. Mendela

11. října 2022 | ČSOP Studénka
Autor: Lenka Kolibová
Na počest zakladatele genetiky, J.G. Mendela, bude v roce dvousetletého výročí jeho narození vysazena alej 200 hrušní nedaleko jeho rodné usedlosti v Hynčicích (dnes místní část obce Vražné). Alej budou tvořit hrušně starých, pokud možno hlavně regionálních odrůd, ale budou vysazeny i odrůdy původem z celé Evropy.
Hrušně byly zvoleny proto, že existuje příběh o tom, jak si Mendel z Brna psal o rouby hrušky Gansbirne, která rostla u jeho rodného statku. Volbu ovlivnilo i to, že hrušeň tu spolu s dubem patří snad k jediným stromům, které nejsou napadány invazivním jmelím bílým. Stromky budou sázet dobrovolníci. Výsadba bude spojena s názornými ukázkami i povídáním o starých odrůdách hrušní.
Přínosem bude vytvoření krajinného prvku s velkým potenciálem místního dědictví, který pro člověka i další živé tvory zprůchodní a zkrášlí krajinu Moravské brány.
Hrušně se dožívají až 250 let. Zatímco projevy na oslavách dvousetletého výročí budou dávno zapomenuty, hrušková alej v Hynčicích bude svým návštěvníkům připomínat, že si lidé na Johanna Gregora vzpomněli, ještě za dalších 200 let (obzvláště, když tu budou sbírat hrušky na sušení, povidla a hruškovici).

Výsadba aleje proběhne v sobotu 5. listopadu v Hynčicích u Vražného v 8:45 hodin.

Více informací naleznete na webu www.csop-studenka.cz a facebooku ČSOP Studénka.

Tento projekt byl vytvořen díky grantovému programu Nadace Partnerství s KB Penzijní společností a je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR, individuálními dárci veřejné sbírky a partnery iniciativy Sázíme budoucnost.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist