Mgr. Ivana Hlinková "> 25 let spolupráce a úspor energie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/25-let-spoluprace-a-uspor-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Energy Centre České Budějovice: 25 let spolupráce a úspor energie

20. prosince 2023 | Energy Centre České Budějovice
Autor: Mgr. Ivana Hlinková, tel: 777 030 325
Mezi regiony Jihočeský kraj a Horní Rakousko funguje již dvacet pět spolupráce a výměna v oblasti efektivního využívání energie, podpory obnovitelných zdrojů a úspor energie. Prostředníkem této spolupráce je zapsaný spolek Energy Centre České Budějovice (ECČB), který díky svým projektům a akcím přispívá k dobrým sousedským vztahům a k udržitelnému rozvoji v oblasti energetiky, hospodářství a životního prostředí.

Dne 13. prosince se uskutečnila v Linci valná hromada tohoto spolku, jehož předsedou je zemský rada Horního Rakouska Markus Achleitner. Aby byla spolupráce mezi regiony vyvážená, má spolek dva místopředsedy z Jihočeského kraje a dva z Horního Rakouska. V současné době jsou českými místopředsedy 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje Mgr. František Talíř a primátorka města České Budějovice doc. Dr. Ing. Dagmar Škodová Parmová. Rakouskými místopředsedy jsou poslanci zemského sněmu Horního Rakouska Peter Handlos a Klaus Mühlbacher.
Valná hromada schválila zprávu o činnostech ECČB, které se v letošním roce v oblasti přeshraniční spolupráce zaměřovalo především na výměnu informací a zkušeností týkajících se využití fotovoltaiky a komunitní energetiky. V Horním Rakousku se již nastartoval boom v komunitní energetice, během posledního roku vzniklo cca 170 energetických společenství, které mají za cíl využívat lokálně a regionálně obnovitelné zdroje pro zásobování elektřinou a teplem a sdílet vyrobenou energii. V České republice se očekává, že zákon umožňující energetickým společenstvím se přímo podílet na energetické transformaci a vyrábět a sdílet elektřinu bude účinný od 1- ledna 2024, jedná se o novelu energetického zákona lex OZE II.
Kromě přeshraniční spolupráce vyvíjí ECČB svou činnost pro občany a města a obce Jihočeského kraje, například tím, že poskytuje bezplatné a komerčně nezávislé poradenství financované Ministerstvem průmyslu a obchodu. Konzultace tohoto poradenského střediska využívají v současné době zájemci především při řešení dodatečného zateplování domů, výstavby pasivních domů a výměny kotlů. ECČB je schopno díky svým certifikovaným energetickým specialistům poskytnout odborné informace nejen technického rázu, ale i poradit, o kterou dotaci je vhodné v rámci plánovaných úsporných energetických opatřeních požádat a jak na to, ať je to kupříkladu dotační program Nová zelená úsporám, Nová zelená úsporám Light nebo program Oprav dům po babičce. Ministerstvo průmyslu a obchodu od letošního podzimu začalo financovat i zpracování písemného posouzení rodinných a bytových domů včetně doporučených technických opatření a finančních nástrojů. Tento dokument se nazývá NEO (Návrh energetických opatření) a ECČB ho na vyžádání zpracovává pro majitelů rodinných a bytových domů zdarma. Program NEO pro veřejné budovy ministerstvo plánuje spustit v příštím roce.

Poradci ECČB mají k dispozici také termovizní kameru, kterou používají k odhalení úniků tepla z budov a nežádoucích tepelných mostů ve stavebních konstrukcích.
Na valné hromadě byli zvoleni noví členové představenstva (Mag. Iveta Strnadová ze společnosti Energie AG OÖ a Klaus Mühlbacher, poslanec zemského sněmu Horního Rakouska) a schválen pracovní program a rozpočet na příští rok, který kromě příspěvku z Horního Rakouska tvoří finanční příspěvky od Města České Budějovice, z Fondu malých projektů a programu Interreg Rakousko - Česko 2021-2027. Jihočeský kraj finančně podpořil činnost ECČB v letech 2019 až 2022.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist