https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/3.vlna-kotlikovych-dotaci-startuje-uz-v-pondeli-23.zari-2019.presne-v-06-00
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Jihočeský kraj: 3. vlna kotlíkových dotací startuje už v pondělí 23. září 2019. Přesně v 06:00!

16. září 2019 | Jihočeský kraj
Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo v lednu tohoto roku již 3. výzvu pro kraje na získání prostředků v dalším kole kotlíkových dotací. Pro všechny žadatele přišel právě teď čas na zaslání žádosti a výměnu zastaralých kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním nesplňujících 3., 4. nebo 5. emisní třídu. Žádosti začne Krajský úřad Jihočeského kraje přijímat v pondělí 23. září.

„3. vlna kotlíkových dotací startuje už příští pondělí 23. září 2019. Přesně v 06:00“, upřesňuje radní pro oblast veřejných zakázek Antonín Krák a dodává: „Žádosti přijímáme elektronickou formou a dodatečně i v listinné podobě. Od MŽP dostal kraj 302 milionu korun a já pevně věřím, že budeme moci uspokojit stejný počet žadatelů jako v první i druhé vlně - tedy pokaždé tři tisíce“.

Podmínky 3. kola kotlíkových dotací jsou obdobné jako ve 2. kole, nově jsou ale ve 3. kole z podpory zcela vyřazeny veškeré kotle spalující uhlí. Dotaci tak lze získat jen na kotel na biomasu s automatickým či ručním přikládáním, na tepelné čerpadlo nebo na plynový kondenzační kotel. Výše dotace pro uvedené podporovatelné zdroje tepla zůstala v porovnání s 2. kolem pro 3. kolo beze změn, stejně jako bonus ve výši 7 500 Kč pro rodinné domy ve vymezených prioritních obcích, kde došlo k překročení sledovaných imisních limitů.

Pro třetí vlnu kotlíkových dotací vyčlenilo Ministerstvo životního prostředí celkem 3,1 miliardy korun

„Po Středočeském a Moravskoslezském kraji jde do jižních Čech třetí největší částka v této vlně. Z posledních průzkumů vyplývá, že největšími znečišťovateli ovzduší jsou právě lokální topeniště. 1. září 2022 se už musí přestat topit kotly na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Pro občany, kteří mají takový kotel je teď poslední možná šance jak pořídit nové topeniště za pomoci dotace“, říká Jan Kříž, náměstek pro řízení sekce fondů EU Ministerstvo životního prostředí. Zároveň velice oceňuje osvětovou aktivitu Jihočeského kraje při realizaci seminářů, kterých proběhlo celkem patnáct a kde byli všichni zájemci přesně seznámeni s formou dotace i její administrací.

Veškeré informace naleznete na: https://kotlikovedotace.kraj-jihocesky.cz/

Základní podmínky přehledně:
* Podmínky pro podání žádosti z velké míry obdobné jako ve 2. kole, s výjimkou vyřazení podpory veškerých kotlů spalujících uhlí.
* Dotace se bude vztahovat pouze na výměnu zastaralých kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním nesplňujících 3., 4. a 5. emisní třídu dle ČSN EN 303-5.

Výše dotace a podporovatelné zdroje tepla:
* 80 % způsobilých výdajů v případě, že je instalováno tepelné čerpadlo nebo automatický kotel na biomasu, nejvýše však 120 tis. Kč;
* 80 % způsobilých výdajů v případě, že je instalován kotel na biomasu s ručním přikládáním, nejvýše však 100 tis. Kč (vč. povinné instalace akumulační nádoby);
* 75 % způsobilých výdajů v případě, že je instalován plynový kondenzační kotel, nejvýše však 95 tis. Kč

* Seznam podporovatelných zdrojů tepla pro 3. kolo bude zveřejněn na webových stránkách Jihočeského kraje v sekci Seznam výrobků pro kotlíkové dotace
* Dotace se nebude vztahovat na výměnu kamen, krbových kamen, krbů atp., a to ani v případě, že slouží k primárnímu vytápění rodinného domu.
* Výměnu kotle je možné realizovat v rodinných domech s max. 3 bytovými jednotkami po celém Jihočeském kraji. Výměna starého kotle v objektech, které jsou v katastru nemovitostí zapsány jako objekty k rekreaci, není možná.
* Žadatelé z tzv. prioritních obcí (Blatná, Chlum, Branišov, České Budějovice, Dobrá Voda u Českých Budějovic, Hůry, Litvínovice, Planá, Roudné, Rudolfov, Vráto, Jindřichův Hradec, Božetice, Milevsko, Sepekov, Boudy, Čimelice, Horosedly, Mirotice, Písek, Protivín, Rakovice, Klenovice, Soběslav, Zvěrotice, Katovice, Pracejovice, Strakonice, Štěkeň, Bechyně, Dražice, Libějice, Malšice, Planá nad Lužnicí, Radimovice u Želče, Sezimovo Ústí, Slapy, Tábor, Turovec, Týn nad Vltavou, Vodňany) mají nárok na bonus ve výši 7 500 Kč.
* Uznatelnost výdajů: Zpětně od 15. 7. 2015 za předpokladu splnění podmínek dotačního programu.
* Podávání žádostí: Pouze elektronicky s následným dodáním podepsaného listinného výtisku s povinnými přílohami.
* Společně s výměnou zdroje tepla není nutné realizovat mikroenergetické opatření.
* Starý kotel je nutné ekologicky zlikvidovat v zařízení, které je k tomu oprávněno, a tuto skutečnost prokazatelně doložit se závěrečným vyúčtováním.

Základní povinné přílohy k žádosti (k některým k dispozici vzory):
* Doklad o kontrole technického stavu a provozu stávajícího kotle na pevná paliva (pro potvrzení emisní třídy stávajícího zdroje), příp. jiný doklad o emisní třídě starého kotle.
* Fotografie starého kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso.
* Fotografie štítku starého kotle (pokud existuje).
* Písemný souhlas spoluvlastníků většinového podílu na domě (je-li relevantní).
* Písemný souhlas spoluvlastníků většinového podílu k bytové jednotce a k rodinnému domu (je-li relevantní).
* Písemný souhlas vlastníka či spoluvlastníka pozemku (je-li relevantní).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist