Veronika Dušková "> 33. ročník MFF o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm 2007 je u konce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/33-rocnik-mff-o-zivotnim-prostredi-prirodnim-a-kulturnim-dedictvi-ekofilm-2007-je-u-konce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MFF Ekofilm: 33. ročník MFF o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm 2007 je u konce

13. října 2007 | MFF Ekofilm
Autor: Veronika Dušková
33. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví – Ekofilm 2007 se v tomto roce konal od 8. do 14. října 2007 v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově.

Vyhlašovatelem festivalu Ekofilm je Ministerstvo životního prostředí, spoluvyhlašovateli Jihočeský kraj, statutární město České Budějovice, město Český Krumlov a Občanské sdružení Ekofilm. Organizátorem festivalu je agentura Auviex, s.r.o.

Prezidentem festivalu je Prof.RNDr. Pavel Kovář, CSc., děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Záštitu nad festivalem převzal ministr životního prostředí RNDr. Martin Bursík, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Dana Kuchtová, hejtman Jihočeského kraje
RNDr. Jan Zahradník, primátor statutárního města České Budějovice Mgr.Juraj Thoma, starosta města Český Krumlov Ing. Luboš Jedlička a Česká komise pro UNESCO.

Ekofilm je nejstarším Mezinárodním filmovým festivalem svého druhu v Evropě a je členem mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí ECOmove International.

Do soutěže Ekofilmu bylo letos přihlášeno 142 filmů ze 33 zemí světa, z toho je 45 z České republiky.
Letošní ročník se vyznačoval soutěžní kolekcí kvalitních filmů, mnoho z nich se tematicky shodovalo na globálních problémech životního prostředí, jako jsou klimatické změny, čerpání neobnovitelných zdrojů. Kromě toho se zabývaly ochranou ohrožených druhů živočichů a rostlin, životem lidí v málo navštěvovaných oblastech, konzumním životem, ale i návratem k přírodě. Letošní ročník byl také bohatý na filmy s tematikou přírodního a kulturního dědictví a ochraně památek.

Do vlastní soutěže postoupilo 54 vybraných filmů, které hodnotila pětičlenná mezinárodní porota ve složení: režisérka Zuzana Meisnerová – Wismer, architekt Vlado Milunić, režiséři Ján Oparty (Slovensko) a Michael Havas a kameraman Darko Štulić (Srbsko).
Protokol poroty o cenách najdete na konci tiskové zprávy.

Všechny přihlášené filmy si po skončení festivalu budou moci školy, či jiné organizace vypůjčit z festivalového archivu na Ministerstvu životního prostředí.

Diváckému zájmu se těšilo, jak dopolední promítání pro školy, v některých případech kombinovaných s besedami k tématu, odpolední a večerní promítání v českobudějovickém kině Kotva spojené se setkáním s tvůrci filmů, přednášky a promítání na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.

Festival byl oficiálně zahájen zvláštním uvedením dokumentárního debutu Leonarda di Capria „Jedenáctá hodina“ v českobudějovickém kině Kotva. Nad důsledky nešetrného nakládání s přírodou se v tomto dokumentu zamýšlejí osobnosti jako Michail Gorbačov, či Stephen Hawking a mnoho dalších. Pozoruhodný film, jenž by měl vidět každý, komu není lhostejná budoucnost planety Země, byl uveden ve světové premiéře na letošním festivalu v Cannes a na gala projekci na 42. MFF Karlovy Vary. Do českých kin bude uveden od 1. 11. 2007.

Dalším mimo soutěžním promítáním bylo sobotní uvedení česko-polského filmu „Dvojí svět hotelu Pacifik“. Diváci viděli dílo, které neprávem zašlo v zapomnění a setkali se s tvůrci
a herci, kteří se na výrobě tohoto snímku před 32 lety podíleli. Z Polska přijel režisér Janusz Majewski a představitel hlavní role Marek Kondrat, besedy se účastnil i kameraman Miroslav Ondříček, herci Roman Skamene, Martin Hron, producent Jan Šuster a další.

Během letošního ročníku se uskutečnila setkání věnovaná vzpomínkám na vynikající osobnosti. Novou monografickou knihu „Jan Špáta“ , vydanou u příležitosti nedožitých 75. narozenin vynikajícího dokumentaristy, pokřtil její autor Martin Štoll a režisérka Olga Sommerová. Současně se promítal Špátův film, jeden z posledních natočených na pětatřicítku, Největší přání II.

Známí, kamarádi i kolegové zavzpomínali na nestora české ochrany životního prostředí a zakladatele festivalu Ekofilm, Jaroslava Stoklasu, který v minulém roce zemřel.

Do letošního festivalového programu bylo zařazeno i několik hudebních akcí. Zahajovací večer zpestřil svým vystoupením Vladimír Merta, ve středu vystoupila na Přírodovědecké fakultě skupina Airfare a v pátek se v Městském divadle v Českém Krumlově uskutečnil koncert skupiny Traband.

Letos si účastníci festivalu mohli prohlédnou několik výstav. Režisér, fotograf a dokumentarista Marcos Prado, který získal mnoho mezinárodních ocenění, včetně World Press Photo vystavuje celý říjen v českobudějovickém kině Kotva 26 fotografií ze svého cyklu „Brazilští uhlíři“ a 35 fotografií z cyklu „ Jardim Gramacho“. Vernisáž proběhla uprostřed festivalu.

V prostorách Přírodovědecké fakulty byly vystaveny fotografie studentů, pedagogů a hostů seminářů. V Českém Krumlově byly k vidění tři výstavy pořádané u příležitosti Mezinárodní konference EUROPARC 200. V zámecké Mincovně to byly díla studentů FAMU na téma paměti v krajině – „Krajiny na kraji“, v Regionálním muzeu „Naše nejkrásnější krajiny“ v historických uměleckých dílech a dokumentech a v Městské galerii, v objektu Prelatury v Horní ulici, byla instalována autorská výstava předního fotografa krajináře Bohumíra Prokůpka nazvaná „Národní parky“.

Slavnostní závěrečný večer s předáváním cen, moderovaný Martinem Stropnickým, se uskutečnil v sobotu 13. října v Jízdárně Státního hradu a zámku v Českém Krumlově.

V neděli 14. října mohli diváci vidět všechny oceněné snímky.

Ekofilm by se neuskutečnil bez finančních, mediálních a dalších partnerů, kterým děkujeme za podporu.
Generální partner: skupina ČEZ; Hlavní partner: ČSOB,a.s., Severočeské doly. a.s.; Partneři: Státní fond životního prostředí ČR, Operační program životního prostředí, Hochtief CZ, a.s., Česká unigrafie, a.s., České dráhy, a.s., Aston - služby v ekologii, s.r.o., Veskom, s.r.o., cyklo-online.cz; Hlavní mediální partner: Česká televize; Mediální partneři: Český rozhlas, New Vision Media, Aspekt Advent s.r.o., Deník jižní Čechy, Literární noviny, www.bavte.se, Rádio 1, Hitrádio Faktor, Ekolist, Živa, Eurobillboard.cz; Palác knih LUXOR; Oficiální dopravce: Toyota Motor Czech, s.r.o.; Vyhlašovatel: Ministerstvo životního prostředí; Spolu vyhlašovatel: Jihočeský kraj, město Český Krumlov a České Budějovice; Festival se koná za podpory: Ministerstva životního prostředí, Ministerstva kultury, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Evropského sociálního fondu v ČR, Jihočeského kraje, statutárního města České Budějovice, města Český Krumlov a Občanského sdružení Ekofilm; Poděkování za spolupráci: sdružení Daphne ČR, Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity, Ekocentru Šípek

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist