https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/6-nejvetsich-uspechu-charity-ve-svete-za-rok-2021
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Charita ČR: 6 největších úspěchů Charity ve světě za rok 2021

13. ledna 2022 | Charita ČR
Když jsme na začátku loňského roku psali shrnutí toho předešlého, netušili jsme, jak moc náročný bude rok 2021. I přes všechny překážky, které přinesl druhý pandemický rok, se nám ale v Charitě podařilo dosáhnout skvělých věcí. Ať už to bylo představení mobilní aplikace, která pomáhá zambijským farmářům odolávat výkyvům počasí, zahájení našeho historicky největšího projektu v Iráku či pomoc Gruzii na cestě k modernímu zdravotnictví. Pojďte se společně s námi podívat na momenty roku 2021, které stojí za to připomenout.


1. V Zambii jsme představili mobilní aplikaci, která pomáhá farmářům bojovat se změnami klimatu

Na zemědělství závisí v Zambii značná část tamních obyvatel. Jenže klimatické změny přináší do už tak nepředvídatelného sektoru ještě více nejistoty. Zambijští farmáři se potýkají s problémy, které před několika lety nemuseli řešit. Mobilní aplikace, kterou jsme představili loni v létě, přichází na pomoc zranitelným farmářům, aby dokázali odolávat dopadům změny klimatu.

Aplikace Terra Cropp App, vyvinutá českým start-upem Big Terra Alpha ve spolupráci s Charitou Česká republika, poskytuje informace o počasí, vhodných plodinách pro dané období i postupech, jak zvýšit výnosnost produkce. Aplikace pomáhá farmářům správně plánovat setbu, péči o plodiny a sklizeň a vyvarovat se ztrátám způsobeným kobylkami a jinými škůdci, záplavami či suchem. Aplikace vznikla v rámci projektu AgriBusiness for LIFE financovaného Českou rozvojovou agenturou.

V loňském roce jsme v Zambii také podporovali uprchlíky, aby se dokázali postavit na vlastní nohy, například skrz včelaření či výrobu košíků a pomáhali jsme zvýšit finanční gramotnost obyvatel venkova.

* Přečtěte si to nejlepší z práce Charity v Zambii za rok 2021: https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/7-nejvetsich-uspechu-charity-v-zambii-za-rok-2021/


2. V Iráku jsme odstartovali náš vůbec největší projekt, který pomáhá s obnovou živobytí po válce

Irák se stále potýká s následky mnohaletého ozbrojeného konfliktu a nestabilní politickou situací. Pandemie covidu-19 krizi ještě více prohloubila a ztížila už tak náročné životní podmínky Iráčanů, kteří přišli o práci a tím o zdroj obživy. Charita v Iráku dlouhodobě pomáhá s obnovou zdrojů obživy po válce a vznikem nových pracovních míst. V květnu jsme zahájili náš vůbec největší projekt v historii ve spolupráci s Rozvojovým programem OSN na zvýšení odolnosti zranitelných komunit.

V regionu Hít od loňského jara pomáháme jak s obnovou zničené infrastruktury, ale také se zajištěním práce pro tisíce místních rodin. Irácké ženy a muži se sami zapojují do obnovy své země a získávají tím pracovní uplatnění. Díky tomu pomáháme snížit chudobu a finanční nejistotu ve válkou poznamenaném regionu Hít.

V Iráku se nám toho v loňském roce podařilo ještě mnohem více. Pomohli jsme zajistit střechu nad hlavou pro vysídlené rodiny, zajistili jsme školní stravování pro děti z chudých rodin a zapojili jsme irácké ženy do našich aktivit.

* Přečtěte si shrnutí roku 2021 v Iráku: https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/5-nejvetsich-uspechu-charity-v-iraku-za-rok-2021/


3. V Gruzii jsme pokračovali v modernizaci místního zdravotnictví

Gruzínské zdravotnictví se potýká s celou řadou výzev, hlavně co se týče dostupnosti a kvality péče v odlehlých venkovských oblastech. Charita dlouhodobě podporuje transformaci gruzínského zdravotnictví a loňský rok nebyl výjimkou. Podařilo se nám zvýšit přístup k bezplatnému screeningu rakoviny, zaměřili jsme se na zlepšení péče pro děti s autismem a představili jsme moderní IT zdravotnický systém, který výrazně zlepšuje kvalitu a standardizaci primární péče.

Moderní IT systémy, které Charita v Gruzii zavádí, se uplatnily i během pandemie covidu-19. Ve spolupráci s místním Ministerstvem zdravotnictví jsme představili takzvaný COVID Lab, který se stal klíčovým nástrojem ke zvládnutí pandemie v Gruzii.

* Přečtěte si shrnutí toho nejlepšího z práce Charity v Gruzii za rok 2021: https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/4-nejvetsi-uspechy-charity-v-gruzii-za-rok-2021/


4. V Mongolsku jsme bojovali proti znečištění plasty

Když se řekne Mongolsko, tak si nejspíš představíte krásnou přírodu, rozsáhlé stepi či typické jurty a nomádské pastevce. Jenže právě unikátní mongolskou přírodu trápí v posledních letech obrovské znečištění plastovým odpadem a místní často neví, jak si s ním poradit. Mongolsko totiž nemá dostatek zařízení pro zpracování odpadu, a tak se doslova topí v odpadcích.

V Mongolsku pomáháme chránit přírodu a zaměřujeme se hlavně na boj s nadměrným plastovým odpadem. Díky našemu úsilí začal v loňském roce vznikat první plně funkční závod na zpracování odpadu na mongolském venkově. Jakmile se závod dokončí, místní budou moci recyklovat a třídit odpad místo toho, aby ho házeli na skládku. V oblasti Khishig-Undur dříve neexistoval žádný systém nakládání s odpadem, přitom se tady nachází jedna z největších skládek v provincii. Dnes i díky nám usiluje Khishig-Undur o to, aby se stala první zero-waste oblastí v Mongolsku.

* Přečtěte si další úspěchy Charity v Mongolsku za rok 2021: https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/5-nejvetsich-uspechu-charity-v-mongolsku-za-rok-2021/


5. V Moldavsku jsme zahájili rozvoj telemedicíny na pomoc lidem žijícím v odlehlých oblastech

Moldavsko se dlouhodobě potýká s nedostatkem personálu ve zdravotnictví a rychle stárnoucí populací. V loňském roce jsme přišli s řešením, které pomůže zlepšit zdravotní péči v Moldavsku a postarat se i o ty, kdo žijí v odlehlých oblastech a k doktorovi to mají daleko. Zahájili jsme rozvoj telemedicínských služeb, které pomůžeme zavést v osmi centrech zdravotní a sociální péče v Moldavsku.

„Konzultace zdravotního stavu na dálku pomůže přetíženému moldavskému systému zdravotní péče a dá místním obyvatelům rychlý přístup ke zdravotnickým službám ve chvíli, kdy je potřebují, a ne za několik týdnů až měsíců, kdy na ně dojde řada na konzultaci v ordinaci,“ říká k telemedicíně vedoucí mise Charity v Moldavsku Vasile Vasiliev.

* Co všechno se podařilo Charitě v Moldavsku v loňském roce? Přečtěte si shrnutí: https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/5-nejvetsich-uspechu-charity-v-moldavsku-za-rok-2021/


6. Přiblížili jsme zákulisí naší zahraniční pomoci

V loňském roce jsme vás vzali na cestu kolem světa a ukázali vám, jak vypadá naše práce v zemích, kde má Charita své zahraniční mise. Kolegyně z Iráku a Mongolska nás provedly svým pracovním dnem, přiblížili jsme, jak se v Charitě pracuje s financemi a jak vypadá naše práce z pohledu vedoucího oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce. Seznámili jsme naše čtenáře s dobrovolníky a stážisty, kteří nám pomáhají pomáhat. A vyzpovídali jsme irácké ženy, které stojí v popředí humanitární pomoci.

Vážíme si všech našich kolegyň a kolegů, které máme v týmu a díky nimž neustále rosteme a můžeme tak pomáhat čím dál tím více lidem v nouzi. Budeme v tom pokračovat i v letošním roce.

Děkujeme za přízeň Charitě a těšíme se, že s vámi nadále budeme sdílet příběhy pomoci z celého světa.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist