Tiskové zprávy
Společnost pro Fair Trade o. s.: 95 % českých zákazníků by chtělo v obchodech Fair Trade
Běžní zákazníci obchodního centra předčili očekávání organizátorů hlasovacího happeningu. Celých 95,7 % dotázaných symbolicky stvrdilo, že chce mít možnost kupovat ve svých obchodech Fair Trade. Happening, který se konal v úterý 12. 5. před pražským obchodním centrem Nový Smíchov, byl součástí oslav Světového dne pro Fair Trade.
Před pražským nákupním centrem Nový Smíchov upoutávala v úterý odpoledne pozornost skupina masek představujících pěstitele čaje, kakaových bobů a kávy z rozvojových zemí. Zákazníci centra byli oslovování dobrovolníky Společnosti pro Fair Trade. Ti jim vysvětlovali, co je smyslem Fair Trade, a ptali se jich, zda by takové eticky nezávadné zboží chtěli mít možnost kupovat v obchodech, které běžně navštěvují. Ze 121 dotázaných jich 116 aktivně stvrdilo svůj souhlas vhozením symbolického čajového listu do nůše pěstitelky čaje.
Akce měla pobavit, informovat a zjistit zájem běžných zákazníků o zboží, které má eticky nezávadný původ. Výsledky hlasování budou kromě médií předány i významným maloobchodním řetězcům. Z nich jediný Globus začal letos několik produktů s fairtradovou certifikací prodávat.
Prodeje Fair Trade každým rokem rostou nejen ve světě, ale i v České republice. Jsou tu ale o několik řádů nižší nežli odbyt Fair Trade u našich západních sousedů. „To proto, že zatímco Švýcar, Brit či Holanďan si může fairtradovou kávu, čokoládu či banány koupit ve svém supermarketu, Čech je musí hledat ve specializovaných obchůdcích. Většině tak zůstává existence Fair Trade utajena,“ říká Tomáš Bílý ze Společnosti pro Fair Trade.
Historie Dne pro Fair Trade
Tato mezinárodní oslava Fair Trade každoročně připadá na druhou květnovou sobotu. Iniciovala ji Safia Minney, zakladatelka Fair Trade firmy PeopleTree. V roce 2001 koncept světového Dne pro Fair Trade přejala Mezinárodní asociace pro Fair Trade IFAT a její členové, aby podpořili silnější globální povědomí o Fair Trade. Každým rokem se tento den stává významnějším. Zapojují se do něj organizace z cca 70 zemí světa. Těší se podpoře osobností jako jsou zpěváci Paul McCartney a Annie Lenox či herec Colin Firth. Podrobnosti naleznete na oficiální stránce World Fair Trade Day 09 (http://www.worldfairtradeday09.org). V ČR jej od roku 2005 pořádá Společnost pro Fair Trade ve spolupráci s dalšími organizacemi.
V České republice se Společnost pro Fair Trade rozhodla uspořádat letošní oslavy až po prodlouženém víkendu. Ale zato po celých pět navazujících všedních dní. V týdnu od 11. do 15. května se na dvanácti místech v Brně podávají Férové snídaně. Ve čtvrtek odpoledne vyvrcholí výtvarná a literární soutěž pro školní děti „Můj kamarád z druhé strany světa“ a mezi vystavenými pracemi pak proběhne Férový večírek s videospoty a koncertem tří hudebních skupin.
Co je Fair Trade
Spravedlivý obchod – Fair Trade je obchodní partnerství, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných výrobců z rozvojových zemí. Toho se snaží docílit především poskytováním spravedlivých obchodních podmínek pro zapojené výrobce, důrazem na dodržování základních norem pracovního práva a ochrany životního prostředí a zvyšováním informovanosti spotřebitelů o situaci malých zemědělců a řemeslníků v rozvojových zemích.
Fair Trade tak poskytuje konkrétním lidem v rozvojových zemích šanci vymanit se z bludného kruhu bídy vlastními silami a žít důstojný život.
Fair Trade současně dává nám, spotřebitelům, jedinečnou možnost snadno a účinně podpořit jiný ekonomický model, dát hlas jinému způsobu obchodování a výroby a v neposlední řadě získat velmi kvalitní výrobky za odpovídající cenu.
O Společnosti pro Fair Trade
Společnost pro Fair Trade, o. s. je nevládní nezisková organizace se statem občanského sdružení. Zabývá se především zvyšováním povědomí české veřejnosti o Fair Trade jako účinném nástroji k prosazování udržitelného rozvoje v zemích globálního Jihu. Zabývá se také globálním rozvojovým vzděláváním pro mateřské, základní a jazykové školy.