Karolína Šůlová "> Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si návštěvníci oblíbili - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/akce-v-terenu-ktere-porada-dum-prirody-brd-si-navstevnici-oblibili
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si návštěvníci oblíbili

14. června 2024 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: +420724102406
„Duben byl ve znamení série výprav za sovím houkáním, na které jsme spolupracovali s Vojenskými lesy a statky, a která byla velice úspěšná. Proběhly celkem tři vycházky, během nichž jsme mohli pozorovat několik kulíšků a puštíků a zaslechnout sýce. Ze žádné z vycházek jsme neodešli bez přímého pozorování. Pro život sýce rousného a kulíška nejmenšího je totiž chráněná krajinná oblast Brdy jedním z nejvýznamnějších míst v českém vnitrozemí,“ vysvětluje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Podobně úspěšné byly i další akce. AOPK ČR se podílela na Dni Země, který proběhl ve venkovním prostoru Domu přírody Brd, a kde představovala hlavní přednosti CHKO i důležitost pestrosti přírody. Zoologická vycházka na vojenské cvičiště Bahna zase ukázala méně tradiční prostředky ochrany přírody, a to vojenský výcvik, který území centrálních Brd v nedávné minulosti významně formoval.

„Abychom ukázali, jak je v krajině důležitá voda, pořádáme ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky exkurze k tůním, které se posledních letech vybudovaly na Padrťské pláni. Zpomalují odtok vody a rychle se staly místem, kde se rozmnožuje celá řada organismů. Jedna z exkurzí se koná už zítra, v sobotu 15. června,“ dodává Bohumil Fišer.

AOPK ČR se na chodu Domu přírody Brd podílí také finančně. Na jeho provoz přispívá z dotačních prostředků Ministerstva životního prostředí Národního programu obnovy - Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny.

Program dům přírody je koncipován jako partnerský, podílí se na něm Agentura ochrany přírody a krajiny ĆR ve spolupráci s místními provozovateli. Na začlenění do sítě Domů přírody je třeba splnit náročná kritéria. Nyní je v provozu 15 návštěvnických a 9 menších informačních středisek v 19 chráněných krajinných oblastech a 2 maloplošných zvláště chráněných územích. Více na: https://www.dumprirody.cz/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist