Václav Vašků "> Aktivisté Greenpeace vrátili jedovaté bahno Spolaně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/aktiviste-greenpeace-vratili-jedovate-bahno-spolane
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace ČR: Aktivisté Greenpeace vrátili jedovaté bahno Spolaně

13. října 2003 | Greenpeace ČR
Autor: Václav Vašků, tel: 603 414 739
Aktivisté Greenpeace z 20 zemí světa dnes zahájili ve speciálních ochranných oblecích čištění toxicky zamořené strouhy v Libiši u Spolany. Kontaminovaný materiál uzavřený ve speciálních zabezpečených kontejnerech převezli aktivisté před hlavní bránu Spolany, která je původcem znečištění. Poté s transparenty „Zamořeno Spolanou – dekontaminovat!“ vyzvali generálního ředitele Spolany ing. Kulihu, aby kontaminovaný materiál převzal společně se zodpovědností za znečištění okolí.

„Vracíme maličkou část kontaminovaného bahna představitelům Spolany, která je zodpovědná za znečištění svého okolí jedovatými látkami jako jsou dioxiny, rtuť, hexachorbenzen či vinylchlorid. Vedení Spolany doposud jakoukoli odpovědnost za toto znečištění odmítalo, přestože chemikálie evidentně pocházejí z chemičky,“ prohlásil Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace pro toxické látky. „Arogance vedení Spolany sahá tak daleko, že dokonce obvinilo ze zamoření okolí samotné majitele znehodnocených pozemků,“ dodal Šuta (2).

Doposud provedená měření prokázala zamoření areálu podniku vysokými koncentracemi nejrůznějších jedů (3). Stejné chemikálie se však nacházejí také v půdě a byly nalezeny v tkáních živočichů žijících v okolí Spolany (4).

„Podle údajů samotného ministerstva životního prostředí přesahují koncentrace dioxinů v Libišské strouze více než stonásobně běžné hodnoty (5),“ uvedl Šuta a připomněl, že analýzy provedené organizací Greenpeace v loňském roce prokázaly několikanásobně vyšší množství dioxinů a PCB v kachním mase a slepičím vejci pocházejícím z obce Libiš. Po několika měsících pak Státní veterinární správa podezření Greenpeace potvrdila, když nalezla v rybách a vejcích z Mlékojed a Libiše tak vysoké koncentrace toxických látek, že potraviny musela prohlásit za nepoživatelné.

„Také v Indii už léta usilujeme o to, aby viník katastrofy v Bhopálu převzal zodpovědnost za havárii, dekontaminoval zamořené území a odškodnil oběti. Spolana je jedním z mnoha dalších příkladů nezodpovědnosti chemického průmyslu na celém světě. Greenpeace usiluje o přijetí celosvětově závazných pravidel, podle nichž by firmy byly zodpovědné za spáchané škody (6),“ řekl Shailendra Yashwant, jeden z dnešních účastníků akce u Spolany, který je ředitelem kampaní a expertem na toxické látky indické pobočky Greenpeace.

Od jara 2001 vede Greenpeace kampaň s cílem přimět Spolanu k zabezpečení zamoření podniku dioxiny a rtutí do doby než se toxické látky podaří odstranit. Ačkoli dioxinové zamoření ve Spolaně patří k nejvážnějším na světě a nachází se v záplavové zóně na břehu Labe, podnik ponechával zamořené budovy po desítky let bez ochrany proti povodni. Během loňských srpnových povodní ze Spolany uniklo několik tisíc tun dalších chemických látek, včetně rakovinotvorných ethylendichloridu (EDC) a monomeru vinylchloridu (VCM), které vznikají jako meziprodukt při výrobě PVC. Nezodpovědné chování Spolany se v loňském roce dostalo na přetřes dokonce i na globálním summitu o životním prostředí v Johannesburgu (7).

Více informací:

MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky, mobil: 603 443 140, e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, mobil: 603 414 739, e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org

Internet: http://www.greenpeace.cz/spolana
http://www.greenpeace.cz/bhopal


Poznámky pro editory:

(1) Dnešní akce se jako aktivisté mj. zúčastnili i experti na toxické látky z poboček Greenpeace v Argentině, Austrálii, Brazílii, Číně, Finsku, Francii, Indii, Nizozemí, Thajsku, USA, Turecku, Rusku, na Filipínách, v Izraeli, na Slovensku, ve Španělsku, Švýcarsku, Velké Británii a na Ukrajině.

(2) „Nechť se najde někdo, kdo odpoví na otázku, jak se to tam dostalo jinou cestou, než že si to tam ti lidé zanesli sami nebo jim to tam někdo jiný rozsypal,“ prohlásil Miroslav Kuliha, generální ředitel Spolany v TV Prima dne 10. srpna 2003.

(3) Prof. RNDr. Ivan Holoubek, CSc. a kol: Shrnutí měření kontaminace okolí Spolany Neratovice polychlorovanými dibenzo-p-dioxiny, dibenzofurany a bifenyly po povodních 2002, Podklady pro jednání mezirezortní skupiny expertů, TOCOEN REPORT No. 236, prosinec 2002, Konkrétní naměřené hodnoty jsou dostupné jako příloha tiskové zprávy Greenpeace „Dioxinové zamoření okolí Spolany přesahuje běžné hodnoty“ z 28. března 2003, http://www.greenpeace.cz/release/03/030328.htm

(4) Hladiny dioxinů, DDT a dalších toxických látek v tkání zvířat a ve vejcích zjištěné Greenpeace a Státní veterinární správou ČR jsou dostupné jako příloha tiskové zprávy Greenpeace „Spolana je zamořena stejnými jedy jako potraviny z okolí“ z 30. června 2003, http://www.greenpeace.cz/release/03/030630.htm

(5) Tabulka 1: Koncentrace dioxinů ve vzorcích sedimentů v libišské strouze (viz odkaz číslo 3. v této tiskové zprávě)

vzorek č. Název lokality Poznámky TEQ (pg/g)
7 Meliorační strouha - propustek pod sídlištěm bodový odběr 174,8
8 Meliorační strouha - propustek pod sídlištěm bodový odběr 165,4
33 Meliorační strouha - propustek pod sídlištěm 0-25 cm 690,8
34 Meliorační strouha - propustek pod sídlištěm 25-50 cm 117,2
36 Meliorační strouha - V Chaloupkách 10 0-25 cm 101,3
37 Meliorační strouha - V Chaloupkách 10 25-50 cm 40,0
3250 Most výtok ze Spolany bodový odběr 140,4
3252 Obříství strouha 3 bodový odběr 96,2

Tabulka 2: Koncentrace dioxinů ve vzorcích sedimentů (medián), agregovaná data o kontaminaci vybraných oblastí ČR z archivu Projektu TOCOEN

Lokalita Počet odběr. míst TEQ (pg/g)
Košetice, středoevropská pozaďová lokalita 7 1,4
Zlín, průmyslová aglomerace 5 1.64
Beroun, průmyslová aglomerace 16 1.83

(6) Požadavek širší zodpovědnosti průmyslových podniků vůči životnímu prostředí a zdraví lidí zformulovala mezinárodní ekologická organizace Greenpeace do deseti tzv. Bhopálských principů, které žádají vlády všech zemí světa k zavedení pravidel odpovědnosti, která budou závazná pro celý soukromý sektor. Viz: http://www.greenpeace.cz/release/02/020604.htm

(7) Více informací naleznete v tiskové zprávě Greenpeace z 27. srpna 2002 „Původci firemních zločinů se chlubí »odpovědnou péčí«“, viz.: http://www.greenpeace.cz/release/02/020827.htm

Fotografie z akce pro redakce k dispozici

==================================================
Dopis pro generálního ředitele Spolany Miroslava Kulihu.
==================================================

Ing. Miroslav Kuliha, generální ředitel
SPOLANA a.s.
ul. Práce 657
277 11 Neratovice
------------------------------------------------------------------

Neratovice, 13. října 2003

Vážený pane řediteli,

vyzýváme Vás, abyste převzal jménem společnosti Spolana toxickými látkami kontaminované sedimenty ze strouhy vytékající z Vaší firmy a tím též symbolicky zodpovědnost za znečištění okolí.

Ačkoli lidé z okolí opakovaně upozorňovali na znečišťování tzv. libišské strouhy chemickými látkami, Spolana bohužel nejen odmítla zodpovědnost za znečištění, ale hlavně nepřistoupila k vyčištění zamořené lokality.

Aktivisté Greenpeace z 20 zemí dnes za použití speciálního vybavení symbolicky začali proces dekontaminace libišské strouhy, aby Vám ukázali, co je povinností Vaší firmy. Věříme, že Vaše opakované sliby o změně přístupu Spolany, která jsem z Vašich úst slyšeli po více než rok Vašeho působení ve funkci, proměníte v činy a že do půl roku libišskou strouhu vyčistíte.

S pozdravem

Dipl. ing. Jan Haverkamp
ředitel kampaní Greenpeace Česká republika

Václav Vašků, tel: 603 414 739

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist