https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ambiciozni-ale-proveditelne-komentuje-peksa-dnes-schvalovanou-finalni-podoba-balicku-fit-for-55
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Ambiciózní, ale proveditelné, komentuje Peksa dnes schvalovanou finální podoba balíčku Fit for 55

18. dubna 2023 | Česká pirátská strana
Pirátští europoslanci dnes podpoří finální podobu další části balíčku Fit for 55. Ta se dotkne obchodování s emisními povolenkami, vytvoří mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích a také přinese konkrétně České republice zhruba 100 miliard korun na zmírnění ekonomických dopadů. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy povedou nová opatření k větší udržitelnosti a kvalitě života pro nás všechny.

„Dnes potvrdíme finální dohodu o rychlejším snižování emisí, kterou vyjednalo české předsednictví. Součástí je jasné pravidlo, které říká, že za emise budou postupně platit všichni stejnou cenu, bez ohledu na to, jestli se vyrábějí v Evropě nebo ve třetích zemích,“ popisuje europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa.

Tzv. mechanismus uhlíkového vyrovnání zajistí u výrobců ze zemí mimo Evropskou unii uhrazení rozdílu mezi cenou za emise uhlíku a cenou uhlíkových povolenek. „Díky tomu motivujeme i další země, aby v oblasti klimatu konaly, a zároveň zabráníme přesun výroby z Evropské unie například do Číny,“ dodává Peksa.

„Součástí dohody je také navýšení investic do inovací nebo další podpora domácností v tom, aby pro ně byly dostupné energetické úspory nebo možnost vyrábět si elektřinu a teplo po svém. Pro Česko to znamená dalších 100 miliard korun navíc, vláda teď bude muset připravit systém, jak je spravedlivě a efektivně využít,” říká Peksa.

Zbrusu nový Sociální klimatický fond EU podpoří zejména zranitelné domácnosti a malé firmy. Jeho cílem je pomoci zvládnout sociální dopady, které mohou vzniknout v důsledku přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku a snižování emisí skleníkových plynů. Fond bude financován hlavně z příjmů z emisních povolenek. Odhadovaná celková částka činí 86,7 miliardy EUR (v přepočtu přes 2 biliony korun).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist