https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ambrozek-s-urbanem-musi-snizit-exhalace
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA / Centrum pro dopravu a energetiku: Ambrozek s Urbanem musí snížit exhalace

12. dubna 2006 | Hnutí DUHA / Centrum pro dopravu a energetiku, tel: 604 202 470
Ministři by měli v národním plánu pro druhé kolo obchodování s emisemi po průmyslu požadovat, aby elektrárny, hutě, chemičky a další průmyslové podniky postupně snížily exhalace na 85 milionů tun: tedy asi o šest procent. To je hlavní doporučení ekologických organizací k plánu, který má vláda schválit do června.

Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA dnes zveřejnily své podrobné požadavky na klíčové opatření, které rozhodne o velikosti příspěvku českého průmyslu ke globálním změnám podnebí. Zejména prosazují:
· snížení průmyslového znečištění zhruba o 6 procent [1];
· pravidla pro rozdělování povolenek podnikům, která nebudou dávat všem stejně, ale zvýhodní čistější a efektivní výrobce (tzv. benchmarking);
· účelné využití emisních povolenek – 10 procent z celkového objemu povolenek by vláda měla prodat v průhledné aukci;
· opatření motivující k rychlejší náhradě zastaralých technologií za nové a čisté: provozovatelé, kteří ukončí provoz starého zařízení a nahradí ho novým, efektivnějším se stejným či vyšším výkonem, by si mohli nechat rozdíl povolenek jako bonus.

Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého. Přesto vláda v loni schváleném národním plánu pro první kolo obchodování s emisemi povolila velkým znečišťovatelům zvýšení o dalších více než 8 procent. Alokační plán pro příští kolo – tedy na roky 2008–2012 – ministři životního prostředí a průmyslu právě začínají sestavovat.

Podrobné informace k hlavním doporučením CDE a Hnutí DUHA pro alokační plán v třicetišestistránkové publikaci na nových internetových stránkách k emisnímu obchodování: www.alokacniplan.cz/napriste.html

Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
„Účelem obchodování s emisemi je postupně snižovat znečištění, které mění naše podnebí. Pokud má systém vůbec dávat smysl, musí vláda kvóty na emise v novém alokačním plánu snížit. Ekologické organizace prosazují, aby to v druhém kole obchodování bylo zhruba o 6 procent. Důležité také bude, jak se povolenky rozdělí jednotlivým podnikům – ti, co znečišťují méně, by měli být zvýhodněni. “

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
"Vládní plán pro první kolo obchodování byl naprostým fiaskem. Ačkoli patříme mezi nejhorší znečišťovatele v Evropě, vláda průmyslovým podnikům dovolila exhalace ještě zvýšit. Tentokrát musí úkol snižovat znečištění vzít vážně. Ministři by neměli zapomínat, že před dvěma lety schválili postupné snižování exhalací o třicet procent do roku 2020. Právě teď se rozhodne, zda tímto směrem vykročí, nebo se rozhodnou dalších šest let vůbec nic nedělat."


Kontakt: Klára Sutlovičová, CDE, telefon 777 849 113, cde@ecn.cz
Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, vojtech.kotecky@hnutiduha.cz



Poznámky:

[1] Cíl vychází z objemu exhalací v roce 2004, podle nějž vláda vypočítala příděly povolenek pro podniky v prvním alokačním plánu. Průmyslové podniky spadající do obchodování s emisemi tehdy vypustily zhruba 90,5 milionu tun CO2.
, tel: 604 202 470
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist