Filip Poštulka "> ANALÝZA: Co zjistilo detailní zkoumání odpadků v Lanškrounu? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/analyza-co-zjistilo-detailni-zkoumani-odpadku-v-lanskrounu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : ANALÝZA: Co zjistilo detailní zkoumání odpadků v Lanškrounu?

18. července 2024 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Přesná znalost obsahu černých popelnic, kterou přinesla jejich fyzická analýza, umožní další zpracování a využití složek odpadu ve městě. Díky detailním zjištěním, můžou zástupci samosprávy, společně s partnerskou společností JRK, proměnit odpadové hospodářství Lanškrouna tak, aby se zde zásadně zvýšila míra třídění. Zjištění, která vzešla z analýzy, nám pomůžou k tomu, abychom nastavili odpadové hospodářství tak, že ve směsném komunálním odpadu bude končit opravdu jen to, co vytřídit nelze,“ říká místostarosta Lanškrouna Miloš Smola a doplňuje: „občany jsme s výsledky analýzy seznámili a věříme, že se budou ještě více zamýšlet nad tím, co kam vyhodí a co s odpadem bude.“

Jak třídění probíhalo?
Fyzická analýza odpadu se uskutečnila přímo náměstí J. M. Marků a provedlo ji šest odborníků na odpadové hospodářství. Analýze se podrobily dva druhy vzorků – ze zástavby rodinných a bytových domů. Třídění odpadů probíhalo v obou případech v rámci následujících kategorií: plast, papír, bioodpad, sklo, kov, dřevo, textil, nápojové kartony, elektroodpad, baterie a akumulátory a ostatní odpady.

A jaké jsou výsledky?
Vzorek analyzovaných odpadů vážil 321,8 kg, přičemž 163,7 kg pocházelo z rodinných domů a 158,1 kg z bytových domů. Nejvíce zastoupenou kategorií byl biologický odpad, který představoval 40,9 % hmotnosti vzorku. Ostatními zastoupenými frakcemi byly plast (8,3 %), textil (5,9 %), papír (5,5 %), sklo (2,9 %), kov (2,3 %), nápojové kartony (0,8 %), elektrozařízení (0,7 %) a zanedbatelné množství baterií. Zbytek tvořily ostatní odpady s nejvíce zastoupenými složkami hygienických odpadů (13,8 %) a vše ostatní (7,3 %). Vytříditelné složky odpadu tvořily 53,3 % hmotnosti vzorku. Tento podíl by tvořil až na 68 %, pokud by docházelo k oddělenému sběru i nekompostovatelného kuchyňského odpadu, který byl zastoupen 14,7 %. Zatímco vytříditelné složky představovaly u rodinných domů skoro 60 %, u bytovek to byla polovina.

Možné řešení
Analýza zjistila, že výrazný potenciál pro zlepšení vytříděnosti představuje zejména biologicky rozložitelný odpad rostlinného i živočišného původu. Rostlinný odpad můžou občané sbírat do nádob již nyní, k jeho lepší vytříděnosti by tak mohla pomoci intenzivnější informační kampaň mezi občany, která by se věnovala tomu, jak takový odpad správně třídit. Živočišné odpady z kuchyní zatím třídit nelze, jako možné řešení se tak jeví možnost, která se již v České republice objevila, a to je jeho sběr přímo z domácností.
Filip Poštulka, tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist