Jan Piňos "> Ani třetí vlna kotlíkových dotací nestačí na výměnu všech špinavých kotlů. Další by měli zaplatit těžaři a znečišťovatelé - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ani-treti-vlna-kotlikovych-dotaci-nestaci-na-vymenu-vsech-spinavych-kotlu-dalsi-by-meli-zaplatit-tezari-a-znecistovatele
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Ani třetí vlna kotlíkových dotací nestačí na výměnu všech špinavých kotlů. Další by měli zaplatit těžaři a znečišťovatelé

10. ledna 2019 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Hnutí DUHA vítá spuštění třetí vlny kotlíkových dotací [1] a zejména to, že již neobsahuje financování kotlů, v nichž se dá spalovat uhlí. Přínos může mít také připravovaný pilotní program, díky němuž nově na pomoc dosáhnou i některé nízkopříjmové domácnosti v rámci pilotních projektů v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Obě změny Hnutí DUHA také prosazovalo [2].

Ekologická organizace však upozorňuje, že nově uvolněné tři miliardy korun nepokryjí zdaleka ani zbytek potřebných domácnosti se starým kotlem na pevná paliva. Celkem bylo investováno již téměř 10 miliard, ale celkem je potřeba miliard 40 [3]. Domácnosti se starými kamny navíc neměly právo na podporu zatím vůbec. Bude tedy potřeba v pomoci lidem pokračovat. Hnutí DUHA navrhuje, aby proto vláda prosadila zvýšení těžebních poplatků u hnědého uhlí a energetikou daň na uhlí a z výnosů financovala pokračování výměn kotlů.

Hnutí DUHA proto spouští veřejnou výzvu, kde lidé podporují toto řešení: https://www.nedusmese.cz/

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Kotlíkové dotace jsou rozumný a potřebný program. Ale ani další tři miliardy nebudou stačit na vyřešení velikého problému se znečištěním ze starých kotlů. Program by měl pokračovat i v dalších letech a zaplatit by jej měli těžaři hnědého uhlí, kteří mají nyní zbytečně velké zisky. Přispět by měli i samotní znečišťovatelé, stát jim však zároveň musí pomoci s čistým palivem."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://www.mzp.cz/cz/news_19010_KD
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/cesta-ke-zdravemu-vzduchu-topit-doma-ciste-musi-byt-vyhodne-snadne
[3] Odhad potřebných výdajů na kompletní náhradu nevyhovujících kamen a kotlů na tuhá paliva činí zhruba 40 miliard korun (v průměru 105 000 Kč na náhradu kotle a 40 000 na náhradu kamen). Podíl kamen na této částce je poměrně malý - zhruba 3,2 miliardy korun.
Podle výsledků Sčítání lidu, domů a bytů z roku 2011 bylo v České republice vytápěno uhlím 336 000 domácností a palivovým dřevem 285 000 domácností. Na základě šetření SLDB lze odhadnout, že kolem 86 000 domácností vytápěných tuhými palivy využívá kamna (jako hlavní zdroj vytápění, doplňková krbová kamna nejsou započítána), zbytek připadá na kotle. Díky kotlíkovým dotacím a povinnému stahování kotlů nižších emisních tříd z trhu, které snižují rozsah problému, odhadujeme, že od začátku roku 2019 bude potřeba nahradit 350 000 nevyhovujících kotlů a 80 000 kamen.
Jan Piňos, tel: 731 465 279
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

11.1.2019 15:48
Myslím, že by daleko vhodnější bylo zavést na hnědé uhlí spotřební daň, než zvyšovat poplatky za těžbu.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist