Karolína Šůlová "> AOPK ČR souhlasí s nově nastaveným lesním hospodařením v oblasti Soutoku a Pálavy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/aopk-cr-souhlasi-s-nove-nastavenym-lesnim-hospodarenim-v-oblasti-soutoku-a-palavy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: AOPK ČR souhlasí s nově nastaveným lesním hospodařením v oblasti Soutoku a Pálavy

26. května 2021 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Lesní hospodářské plány, které AOPK ČR schválila, vycházejí z rámcové dohody mezi AOPK ČR a státním podnikem Lesy ČR. V ní si obě instituce vzájemně odsouhlasily základní principy hospodaření.

Před rokem vydala AOPK ČR nesouhlasná závazná stanoviska k lesním hospodářským plánům na období 2020-2029 pro lesní hospodářské celky Židlochovice a Soutok. Nerespektovaly totiž výjimečné přírodní hodnoty těchto území. Po řadě nejednoduchých jednání se podařilo domluvit se státním podnikem Lesy ČR způsob, jak zde hospodařit a zároveň minimalizovat dopady na vzácné druhy rostlin a živočichů. AOPK ČR proto nyní již mohla odsouhlasit upravené plány lesního hospodaření pro obě oblasti.

Schválené lesní hospodářské plány vycházejí z rámcové dohody mezi AOPK ČR a státním podnikem Lesy ČR, ve které byly vzájemně odsouhlaseny základní principy hospodaření. „Uzavřená dohoda představuje pozitivní změnu ve způsobu hospodaření v lesích s vysokým zastoupením dubu. V těchto porostech se nově nebudou dělat žádné holoseče, namísto toho se budou porosty postupně prosvětlovat. Pro ostatní porosty s nižším zastoupením dubu se podařilo zmenšit velikost paseky z v oblasti obvyklých 2 ha na nejvýš 1 ha. Na nich bude zůstávat větší množství stromů na dožití, tzv. výstavků, než tomu bylo doposud,” popisuje František Pelc, ředitel AOPK ČR. V lesích tak vzniknou místa ideální pro různé druhy hmyzu, jako jsou tesařík obrovský, krasec dubový, ale také třeba vzácná bledule letní.

Schválení lesních hospodářských plánů je začátkem nezbytné změny hospodaření v lesích Pálavy a Soutoku. „Vítáme vstřícný postoj vedení LČR k ochraně přírody v tomto jedinečném území a samozřejmě víme, že s lesníky musíme nadále spolupracovat. Důležité je také brzké vyhlášení navrhovaných zvláště chráněných území NPR Lanžhotské pralesy a NPP Soutok. Do území by se tak mohlo investovat více peněz na aktivní péči a byly by podchyceny i další klíčové aktivity, jako je například hospodaření na loukách nebo naprosto zásadní vodní režim v lužních lesích,“ konstatuje Stanislav Koukal z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Nový přístup k obnově cenných dubových lesů se týká porostů v mýtním věku (bezmála 500 ha), ale prosvětlovány budou i porosty mladší (celkem 230 ha porostů ve věku 80-130 let). Z dlouhodobé perspektivy je zásadní také změna přístupu k mladým porostům do 60 let věku. Mladé stromy dostanou díky intenzivním výchovným zásahům víc světla i prostoru pro vytvoření mohutných korun. Takové stromy pak budou vitálnější a mnohem atraktivnější pro vzácné druhy hmyzu, než stromy pěstované v hustém zápoji.

„U starých dubových porostů tak nebudou vznikat klasické paseky, které byly frézovány, ale porosty by měly být postupně v patnáctiletých intervalech prosvětlovány. To dává šanci nejen světlomilným druhům, ale i potenciální přirozené obnově dubu,“ upřesňuje lesník AOPK ČR Vladan Riedl a dodává: „Kromě aktivních zásahů zahrnují lesní hospodářské plány místa bez těžebních zásahů. V oblasti Soutoku se jedná zhruba o 490 ha, které by měly být ponechány samovolnému vývoji. Zde se nyní připravuje vyhlášení národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy.“ V bezzásahových územích hledají útočiště další druhy, které k životu potřebují tlející dřevo či klid.

Změn v hospodaření se však nedočkají jen lesy v oblasti Soutoku. Odsouhlasené lesní hospodářské plány se týkají také lesů v CHKO Pálava a v maloplošných zvláště chráněných územích, které AOPK ČR spravuje. V některých územích (např. v EVL Milovický les) byly vymezeny jádrové zóny, které budou v následujících letech ušetřeny mýtních těžeb, v dalších rezervacích dojde naopak k prosvětlování příliš hustých porostů (např. PR Milovická stráň, NPP Rendez-vous) nebo k obnově již téměř zapomenutého pařezinového hospodaření (NPR Děvín). Cílem navržených opatření je alespoň částečně obnovit kdysi běžný biotop světlých lesů a poskytnout druhům rostlin i živočichů, vázaných na toto specifické prostředí, prostor pro život.

Poznámky:
[1] https://soutok.nature.cz/u/aopk.qda.cz/1610702752_R%C3%A1mcov%C3%A1_dohoda_Lesy_CR_Soutok_anonymizovana_(1).pdf
[2] Více o oblasti soutoku Moravy a Dyje najdete na: https://soutok.nature.cz/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist