Martin Skalský "> Arnika pomáhá bránit neopodstatněnému kácení stromů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/arnika-pomaha-branit-neopodstatnenemu-kaceni-stromu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Centrum pro podporu občanů: Arnika pomáhá bránit neopodstatněnému kácení stromů

3. března 2004 | Arnika - Centrum pro podporu občanů
Autor: Martin Skalský, tel: 606 168 026
Plánovaná likvidace lipové aleje v Neratovicích či masové kácení stromů v Ostravě Porubě – to jsou první z případů, kterými se zabývá nový projekt Arniky „Zachraňme stromy". Jeho cílem je poskytnout užitečné rady a pomoc občanům, kteří chtějí bránit neopodstatněnému kácení či poškozování stromů ve svém okolí. K tomu dochází nejčastěji v souvislosti s výstavbou různých objektů nebo při rekonstrukcích parků a alejí. V mnoha případech přitom zničení stromů není nutné.

„Každoročně se na nás na konci zimy obracejí desítky občanů z celé republiky a upozorňují nás na kácení stromů v parcích a alejích. Mnoho z těchto akcí je zbytečných, stromy by při troše vůle mohly dál růst,“ říká Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Nejvíce případů souvisí s rekonstrukcí ulic a parků a s novou výstavbou. Jak investoři, tak i mnohé úřady, vidí v plošném skácení stromů nejsnazší řešení. Stromy ve městech jsou ale důležité pro čištění vzduchu i jako estetický prvek. Kácet by se mělo jen v takových případech, kdy jsou stromy na konci životnosti nebo ve špatném zdravotním stavu a ohrožují okolí, vysvětluje Skalský.“

Jedním z aktuálních případů je boj za záchranu lipové aleje v ulici 28. října v Neratovicích. Stromy chce kácet Městský úřad kvůli uvažovanému rozšiřování vozovky. Místní Sdružení občanů Neratovic usiluje o to, aby se z ulice v centru města stala zklidněná jednosměrka nebo pěší zóna a lípy, vysázené na oslavu konce druhé světové války, zůstaly zachovány. Podobně bojovalo několik let za záchranu stromů v Lysé nad Labem Občanské sdružení Lysin. „V průběhu doby se nás Městský úřad naučil respektovat jako partnera a kácení stromů ve městě výrazně ubylo,“ říká předsedkyně sdružení Hana Marcaníková. Jejich největší starostí je teď úsilí chránit památné stromy na „Řehačce“.

Podle vedoucího oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí Praha RNDr. Vladimíra Marka, CSc, jsou za neoprávněná či neopodstatněná kácení stromů často zodpovědní úředníci státní správy. „Chybně vydaných povolení ke kácení je mnoho. Vinu na tom nese nedostatečná úroveň úředníků. Zejména na obecních úřadech pracují často lidé, kteří nejsou kompetentní posoudit opodstatněnost kácení a vydat rozhodnutí v souladu s předpisy. Až na výjimky nepracují na obecních úřadech odborníci,“ uvedl Vladimír Marek.

Arnika doporučuje občanům, aby se v případech podezřelého kácení stromů obrátili na příslušný obecní úřad a vyžádali si kopii povolení. Pokud se kácí bez povolení nebo v rozporu s ním, měli by se lidé obracet na Českou inspekci životního prostředí, která může nepovolené kácení zastavit a udělit za něj vysokou pokutu. I v případě, že je kácení stromů povoleno, je možné stromy zachránit. Povolení totiž často neodpovídají zákonu. „Úřad je při povolování kácení povinen vyhodnotit funkční a estetický stav dřevin, na což se často zapomíná. Pokud rozhodnutí takové vyhodnocení neobsahuje, je možné se domáhat jeho zrušení,“ říká Martin Skalský. Pokud se někde plánují rozsáhlejší úpravy zeleně, měli by místní obyvatelé založit občanské sdružení a přihlásit se za účastníky správních řízení.

Neopodstatněné kácení stromů se týká všech míst České republiky. Mezi nejznámější pražské kauzy se řadí kácení v Oboře Hvězda, úpravy parku na Karlově náměstí nebo někdejší spor Občanského sdružení Cibulka v Praze 5 s Metrostavem, který nezákonně vymýtil dvě stovky stromů kvůli stavbě bytů. Velký úspěch loni zaznamenali občané Ostravy-Poruby, kterým se podařilo zachránit stovky stromů v parcích a alejích, které měly padnout za obět radničnímu plánu „estetizace a humanizace zeleně“.

K problematice kácení stromů ve městech a obcích byly také spuštěny internetové stránky: http://www.stromy.arnika.org.

Kontakty:
 RNDr. Vladimír Marek, CSc.
Česká inspekce životního prostředí, tel. 266 793 371, marek@ph.cizp.cz
 Hana Marcaníková
Občanské sdružení Lysin, tel. 604 750 206, e-mail: romana.smolikova@worldonline.cz
 Anna Spěváčková
Sdružení přátel Neratovic, tel. 737 988 356, spevackova@seznam.cz, www.neratky.cz
Martin Skalský, tel: 606 168 026

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist