https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/arnika-poradi-jak-omezit-toxicke-latky-ve-zdravotnictvi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Arnika poradí, jak omezit toxické látky ve zdravotnictví

14. dubna 2011 | Arnika
Rádi bychom Vás informovali o nové oblasti poradenství, které nyní Arnika poskytuje. Je zaměřeno na problematiku vlivu zdravotnických zařízení na životní prostředí a určeno jak pro zdravotníky, tak pro širší veřejnost. Poradci v Českých Budějovicích, Praze, Ostravě, Jihlavě a v Uherském Hradišti nyní zájemcům poskytnou informace o výskytu toxických látek ve zdravotnických zařízeních a vlivu těchto látek na zdraví pacientů, o možnostech jejich eliminace, problémech odpadového hospodářství v nemocnicích a dalších environmentálních otázkách současného zdravotnictví.

„Chtěli bychom pomoci nemocnicím přejít na ekologicky šetrnější provoz, přičemž prvním krokem by mělo být probuzení zájmu zdravotníků," říká Mgr. Jiří Kristian z Arniky, který koordinuje projekt Řízení ekologicky šetrné nemocnice s důrazem na eliminaci toxických látek a nakládání s odpady. „S různými toxickými látkami se mohou ve zdravotnictví setkat
jak pacienti, tak personál. Přitom pro mnoho výrobků obsahujících rizikové látky existují bezpečnější alternativy. Nabízíme tedy zájemcům informace a také dobré příklady z tuzemska i ze zahraničí," dodal Jiří Kristian.

Inspirací k přechodu na ekologičtější provoz jsou některé z českých nemocnic, které již provedly částečnou náhradu zdravotnických pomůcek z PVC s obsahem ftalátů na některých odděleních. Jedná se například o nemocnice v Havlíčkově Brodě, v Českých Budějovicích, Lounech, ve fakultní nemocnicích v Olomouci, Praze-Motole a v Ostravě. Mnohem dále jsou například v Rakousku či Dánsku, kde se snaží výrobky z PVC vyloučit ze všech oblastí ve zdravotnictví, kde jen to je možné.

Nahradit zatím nelze všechny zdravotnické pomůcky a zařízení obsahující toxické látky, avšak netoxických alternativ je rok od roku více. „Z finančního hlediska obvykle tyto alternativy vycházejí dráž. Pokud však budou používány namísto stávajících, sníží se množství toxických látek uvolňovaných do prostředí a lidského organismu při výrobě i používání, což v konečném důsledku přispěje ke zlepšení zdravotního stavu obyvatel a celkově tak dojde ke snížení nákladů na zdravotní péči," tvrdí Jiří Kristian. A dodává: „Prevence je vždy efektivnější a levnější, než likvidace následků".

Příkladem nebezpečných látek, s nimiž se ve zdravotnictví můžeme setkat, jsou ftaláty, jež slouží jako změkčovadla ve výrobcích z polyvinylchloridu (PVC). Z PVC je vyráběno velké množství zdravotnických pomůcek, jako např. krevní vaky a sety, součásti systému nitrožilní výživy, pomůcky pro respirační terapii a jiné. Některé ftaláty působí nepříznivě na vývoj mužských reprodukčních orgánů, na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve, také oslabují imunitní systém a mají souvislost s nárůstem výskytu astmatu a alergií. Zdravotnická zařízení patří také mezi největší znečišťovatele rtutí v odpadech. Rtuť přitom patří mezi nejvíce toxické látky vůbec.

V současné době běží ve sdružení Arnika projekt s názvem Řízení ekologicky šetrné nemocnice s důrazem na eliminaci toxických látek a nakládání s odpady. Jedním z cílů projektu je probudit zájem zdravotníků a veřejnosti o problematiku výskytu toxických látek ve zdravotnictví a poskytnout poradenství k možnostem náhrad.

Kontakty na poradce budou zveřejněny na internetových stránkách projektu: www.arnika.org/emas-pro-nemocnice. Stránky projektu budou průběžně aktualizovány a doplňovány o nové informace.

Projekt byl finančně podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí České republiky částkou 1 987 000 Kč.

---

Zora Kasiková
tisková mluvčí
sdružení Arnika
Chlumova 17
130 00 Praha 3
T: 606 727 942
zora.kasikova@arnika.org
www.arnika.org

Jiří Kristian
koordinátor projektu EMAS pro nemocnice
Arnika Ostrava
Jiráskovo náměstí 4
702 00 Moravská Ostrava
T: 774 157 926
jiri.kristian@arnika.org
www.arnika.org
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist