Ing. Milan Havel "> Arnika požaduje zastavení spalovny, dokud nebude bezpečná - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/arnika-pozaduje-zastaveni-spalovny-dokud-nebude-bezpecna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Program Toxické látky a odpady: Arnika požaduje zastavení spalovny, dokud nebude bezpečná

3. května 2005 | Arnika - Program Toxické látky a odpady
Autor: Ing. Milan Havel, tel: 731 256 691
Ve spalovně nebezpečných odpadů Ekotermex na Vyškovsku došlo k dalšímu požáru. Od posledního zásahu hasičů v tomto zařízení přitom neuběhl ani měsíc. Během jediného roku hořelo ve spalovně celkem třikrát (1). Sdružení Arnika se proto obrací na Krajský úřad Jihomoravského kraje, aby pozastavil provoz spalovny do doby, než budou příčiny obou požárů důsledně vyšetřeny a zaměstnanci i lidé z okolí spalovny budou mít jistotu, že se další podobná havárie již nebude opakovat.

„Dva požáry v rozpětí jediného měsíce jsou důkazem, že spalovna Ekotermex není schopna zajistit bezpečnost svého provozu. Ještě není známa příčina jednoho požáru a už se řeší další havárie. To není normální situace a kraj by měl zakročit. Obrátíme se proto na odbor životního prostředí, aby spalovně odebral souhlas k provozu, dokud nebude vše vyjasněno,“ okomentoval dění v Ekotermexu Ing. Milan Havel ze sdružení Arnika.

Havel podotkl, že požáry ve spalovnách jsou častým zdrojem úniků toxických látek do životního prostředí, především dioxinů (2). „Chceme, aby se Krajský úřad Jihomoravského kraje začal děním v Ekotermexu důkladně zabývat. Mělo by se prošetřit, zda nedošlo či pravidelně nedochází k porušování provozního řádu. Ten by měl být ve světle posledních událostí přezkoumán také, neboť opakované požáry nasvědčují tomu, že není co platný,“ dodal Havel.


(1) Tiskovou zprávu k loňskému požáru najdete <a href="http://vyskov.arnika.org/tz.shtml?x=183027">zde</a>
<p>
Fotografie z loňského požáru najdete <a href="http://www.arnika.org/novinky.shtml?x=186905">zde</a>
<p>
(2) Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCB vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí (pohlavních žláz u mužů). Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. (zdroj: webové stránky Státního zdravotního ústavu – www.chpr.szu.cz - “Dioxiny v potravinách”).
<p>
Havárie související se spalováním odpadů v České republice:
<p>
1993 - velký požár ve spalovně nebezpečných odpadů Motorpal Jihlava (kraj Vysočina)
<p>
7. 3. 1997 - exploze a posléze požár ve spalovně nebezpečných odpadů Emseko Zlín, spalovna zcela lehla popelem - důvodem byla výbušná látka přimíchaná neopatrností do zdravotnických odpadů (Zlínský kraj)
<p>
2. 11. 2000 - exploze, která částečně poničila pec ve spalovně nebezpečných odpadů v Plzni, k explozi došlo v důsledku pálení kyseliny chloristé (Plzeňský kraj)
<p>
14. 11. 2001 - ve spalovně Ekotermex Vyškov došlo při přečerpávání z cisterny k úniku rozpouštědel kanalizací do říčky Marchánky (Jihomoravský kraj)
<p>
30. 4. 2002 - z auta převážejícího sudy s hexachlorbenzenem ke spálení ve spalovně nebezpečných odpadů v Aliachem - MCHZ Ostrava vytékala tato vysoce nebezpečná látka; zjistili to policisté při kontrole na dálnici D8 u Nové Vsi na Mělnicku - policista, který se nadýchal par této látky musel být převezen do nemocnice (Středočeský kraj)
<p>
21. 6. 2002 - požár upotřebených olejů, které se vzňaly od vysokozdvižného vozíku ve spalovně ELO HK (v Hradci Králové) (Královéhradecký kraj)
<p>
12. 9. 2003 - ve spalovně komunálních odpadů v Praze - Malešicích se vzňaly odpady (nikoliv v peci, ale mimo ni). MF Dnes k tomu 13. 9. 2004 napsala: “Několik jednotek pražských hasičů včera ráno vyjíždělo k požáru odpadu v malešické spalovně v Praze 10. Odpadky hořely na ploše asi třicet krát padesát metrů. Při požáru se jeden ze zaměstnanců spalovny nadýchal zplodin a musel být převezen do nemocnice.”
<p>
26. 5. 2004 – Požár skladu popele a popílku ve spalovně nebezpečných odpadů Ekotermex Vyškov
<p>
4. 4. 2005 – Požár odpadů a kontejnerů s práškovým sodíkem ve spalovně nebezpečných odpadů Ekotermex Vyškov
Ing. Milan Havel, tel: 731 256 691
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist