Dr. Čestmír Hrdinka "> Arnika: Rizika chlorové výroby Spolchemie jsou neúnosná. Ukončete provoz! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/arnika-rizika-chlorove-vyroby-spolchemie-jsou-neunosna-ukoncete-provoz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Program Toxické látky a odpady: Arnika: Rizika chlorové výroby Spolchemie jsou neúnosná. Ukončete provoz!

5. prosince 2002 | Arnika - Program Toxické látky a odpady
Autor: Dr. Čestmír Hrdinka, tel: 222 782 808
Sdružení Arnika dnes vyzvalo primátora Ústí nad Labem a vedení Spolchemie, aby zastavili nebezpečnou chlorovou výrobu v blízkosti centra města. Rizika, která tento provoz představuje pro město, jsou podle Arniky i podle odborných analýz neúnosná.

„Kdyby ze Spolchemie v Ústí nad Labem uniklo větší množství chlóru, několik tisíc lidí by mohlo zemřít během pěti minut. Hovoří o tom zahraniční riziková analýza, kterou si nechala Spolchemie zpracovat. Podle tohoto scénáře je ohroženo na zdraví přes 50 000 lidí,“ říká Dr. Čestmír Hrdinka ze sdružení Arnika.

Spolchemie si nechala vypracovat novou bezpečnostní zprávu, podle níž je nebezpečí nižší. I tato zpráva však upozorňuje na takzvaná „nepřijatelná rizika“. Ve zprávě se píše, že 900 lidí je ohroženo na životě a zhruba 5000 lidí je ohroženo na zdraví. „To jsou dostatečné argumenty pro to, aby byla výroba chloru zastavena. Spolchemie je časovanou bombou v centru města, provoz chemie je její roznětkou. Věříme, že si primátor Ústí nad Labem toto riziko uvědomuje a nechá odstranit roznětku z nálože dříve, než dojde k explozi,“ podotkl mluvčí Arniky Marek Jehlička.

Nedávný požár je další ze série nehod, které chlorovou výrobu v Ústí nad Labem provázejí.
„Je na čase, aby Spolchemie okamžitě skončila s chlorovou chemií ve městě. Rizika jsou extrémní. Nedávný požár byl jasným důkazem, že chemička není bezpečná,“ říká Čestmír Hrdinka a dodává. „Technologie stárne. V posledních letech to byly časté úniky chloru a dalších jedovatých látek, nyní obrovský požár. Budeme příště počítat mrtvé? “

Arnika varuje, aby rizika nebyla brána na lehkou váhu. Chlor je totiž extrémně jedovatý plyn, který se v první světové válce používal jako účinný bojový plyn. Chlor působí dráždivě na dýchací trakt, způsobuje poleptání plic a při vyšších koncentracích smrt.

Arnika je přesvědčena, že úniky chloru, epichlorhydrinu a jiných nebezpečných látek z posledních let, případně rozsáhlý požár se mohou opakovat, přičemž nelze vyloučit ani havárii většího rozsahu. Se stárnoucí technologií se totiž riziko úniků jedovatých látek nebo jiné havárie neustále zvyšuje. Například začátek výroby nebezpečného epichlorhydrinu spadá do 60. let a i přes určitou modernizaci je výrobní zařízení velice zastaralé.

„Spolchemie musí s nebezpečnou výrobou téměř v centru města skončit. Nedávný rozsáhlý požár byl poslední kapkou. Za naprostý cynismus bychom považovali pokusy pokračovat v chlorové výrobě v blízkosti městského centra a nadále ohrožovat stovky a tisíce lidí,” zdůraznil Hrdinka.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist