https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/asekol-za-prvni-pololeti-roku-2011-vybral-vice-nez-40-000-mobilnich-telefonu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Asekol: ASEKOL za první pololetí roku 2011 vybral více než 40 000 mobilních telefonů

15. srpna 2011 | Asekol
Z tolika recyklovaných mobilů lze vyrobit až 3 000 stříbrných prstenů

Celkově lidé za první pololetí roku 2011 odevzdali společnosti ASEKOL téměř 8 300 tun vysloužilých elektrozařízení. Toto množství znamená mírný pokles oproti loňskému prvnímu pololetí, kdy se vybralo 8 400 tun. Mobilních telefonů ASEKOL vybral přes 4,5 tuny, tedy více než 40 000 kusů, což by vydalo na výrobu téměř 300 zlatých nebo 3 000 stříbrných prstenů či měděného drátu o délce 100 km.

Lidé odevzdali společnosti ASEKOL za první pololetí letošního roku téměř 8 300 tun vysloužilých elektrospotřebičů. Nejlepších výsledků ve sběru elektroodpadu na osobu v kilogramech dosáhli již tradičně občané Kraje Vysočina, kteří letos prozatím průměrně odevzdali 1 kg starého elektrozařízení na osobu. Celorepublikový průměr na osobu přitom činí 0,8 kg. Nadprůměrně se také třídilo například v Plzeňském, Zlínském a Pardubickém kraji. Co do celkového množství vysbíraných elektrospotřebičů zvítězili Středočeši, díky kterým se v první polovině roku podařilo zrecyklovat více než 1 000 tun starého elektra.

Z celkového množství vybraného elektroodpadu tvořily téměř 80 % televizory a počítačové monitory. Zbytek činí drobné elektrospotřebiče, jako jsou např. mobilní telefony. Nejvíce se mobily třídily ve Středočeském kraji, kde jich lidé odevzdali 712 kg, tedy zhruba 6 300 kusů. Dobře si vedli také obyvatelé Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Celkem Češi k recyklaci odevzdali více než 4,5 tuny mobilních telefonů, což znamená přes 40 000 kusů, a společně tak před zbytečným vytěžením uchránili 1,4 kg zlata, 14,6 kg stříbra a 655 kg mědi. Z tohoto množství lze vyrobit až 300 zlatých prstenů, na 3 000 stříbrných prstenů či měděný drát o délce téměř 100 km. Zároveň díky recyklaci nedojde k úniku nebezpečných látek, jako je rtuť či olovo.

Nutno však dodat, že proces získání zmíněných kovů z mobilních telefonů není jednoduchý, a tak mohou lidé zapomenout na to, že by od příbuzných sebrali telefony a vyrobili si z nich třeba náhrdelník. Recyklace mobilů vyžaduje využití správných technologií i bezpečnostních norem, aby nedocházelo k úniku nebezpečných látek do životního prostředí. Nejrozumnějším řešením je tedy udělat dobrý skutek a věnovat svou trošku zlata a stříbra k recyklaci.

ASEKOL vybírá jak nefunkční telefony, tak ty stále sloužící. Funkční telefony v rámci projektu Věnuj mobil po odborné kontrole předává dětem z dětských domovů. „Lidé tak pomohou přírodě a zároveň dětem bez domova, pro něž je mobilní telefon důležitou spojnicí s rodinou a přáteli mimo dětský domov,“ vysvětlila Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL, a dodala: „Nefunkční telefony nám lidé mohou zaslat také prostřednictvím pošty. Stačí si na www.venujmobil.cz vyžádat obálku, kterou obratem pošleme, vložit do ní telefon a bezplatně ji odnést na poštu. I přestože je třídění elektra tak snadné, lidé však podle našich údajů stále mají přes osm miliónů telefonů v šuplících, aniž by je používali.“

K podpoře sběru mobilních telefonů a dalších elektrospotřebičů ASEKOL pořádá i sportovně-osvětové turné Zahoď mobil, které hledá mistra republiky v hodu mobilem, ale také vzdělává občany v oblasti třídění a recyklace elektroodpadu. Akce už na jaře tohoto roku navštívila osm měst a zaznamenala velký úspěch. V září se bude konat v Ostravě, Olomouci, Brně, Jihlavě a Zlíně, podrobné informace naleznete na www.zahodmobil.cz.

Přes 80 % vytříděného elektra lidé vrátili do sběrných dvorů. Mezi další možnosti patří například speciální červené kontejnery, kterých je po celé ČR celkem na 1 400. Do nich lze vhazovat drobné elektro, jako jsou právě mobily, rádia, kalkulačky, hračky, dvd přehrávače a další.

---

ASEKOL, s.r.o., je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. V prosinci roku 2005 byl ASEKOL zapsán Ministerstvem životního prostředí ČR jako jediný systém pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport (tj. skupiny 3, 4, 6, 7 8, 9 a 10). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s 4 214 městy a obcemi a 2 500 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných 11 152 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR. V roce 2010 vybral ASEKOL od každého občana ČR průměrně 1,57 kg elektroodpadu.
Kontakty
AMI Communications, spol. s r. o.: Týn 641/4, Praha 1, Šimon Slavík, e-mail: simon.slavik@amic.cz, tel.: 234 124 112, www.amic.cz/press

ASEKOL, s.r.o.: Československého exilu 2062/8, Praha 4, manažerka komunikace a PR: Hana Ansorgová, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 602 164 173, www.asekol.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist