Milan Štefanec "> Betonárna, skládka… a co bude dál? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/betonarna-skladka-a-co-bude-dal
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nesehnutí: Betonárna, skládka… a co bude dál?

5. listopadu 2004 | Nesehnutí
Autor: Milan Štefanec, tel: 605 239 579
Dnes ráno v Komínském lomu proběhlo místní šetření v rámci územního řízení, které se týká plánované výstavby několika objektů v areálu tohoto významného krajinného prvku. Dvě desítky místních občanů důrazně vyjadřovaly své obavy z projektů, které se firma Silniční stavitelství Brno opakovaně snaží proti jejich vůli prosadit. V březnu t. r. to byl projekt na výstavbu betonárny o kapacitě 20 m3/h, v současné době probíhá územní řízení na stavbu, jejíž součástí mají být i rozsáhlé plochy pro skladování stavební suti a dalších stavebních materiálů. Navíc již v současné době se v areálu firmy a významného krajinného prvku Komínský lom nalézá černá skládka odpadních materiálů.

V březnu t. r. předložila firma SiS Brno – silniční stavitelství s. r. o. (zastoupená jednatelem a ředitelem společnosti Stanislavem Cíglerem) projekt na výstavbu betonárny produkující 20 m3 betonu za hodinu. Výroba měla být postavena v těsné blízkosti významného registrovaného krajinného prvku Komínský lom a v sousedství obytných domů a kvůli její realizaci měly být káceny vzrostlé stromy. Přesto investor v dokumentaci uvádí, že „Celá stavba je typická ekologická stavba, jejímž základním smyslem je zlepšit v dané oblasti stav životního prostředí…“ Proti výstavbě průmyslového objektu se zdvihl velký odpor místních občanů, kteří zorganizovali i protestní petici. NESEHNUTÍ, které bylo stavebním úřadem v Komíně protizákonně vynecháno jako účastník územního řízení, podalo stížnost na nadřízený orgán (Magistrát města Brna), který následně uznal jeho právo se správního řízení účastnit. Reakcí na odpor veřejnosti byla i dodatečná výzva stavebního úřadu investorovi, aby k plánům na stavbu betonárny doplnil vyjádření hygienické stanice a výsledek zjišťovacího řízení z odboru životního prostředí krajského úřadu. Na základě těchto požadavků nakonec investor od projektu ustoupil a v médiích se objevila zpráva, že již žádnou betonárnu stavět nechce a že to vlastně jen chtěl zkusit, jestli to projde.

V září t. r. opět tentýž investor podal žádost o udělení územního rozhodnutí na stavby v areálu Komínského lomu. Tentokrát součástí projektu není výstavba betonárny, ale velká část pozemku lomu by měla být využívána jako „dočasné skladové plochy pro stavební materiál“. V průběhu dnešního místního šetření, kterého se zúčastnili zástupci veřejnosti, ekologických sdružení a některých dotčených orgánů státní správy vyšlo najevo, že uvedené prostory mají sloužit k dovozu odpadních stavebních materiálů (drcené panely, stavební suť aj.) a že mají být na místě ještě dodatečně zpracovávány. Obhlídkou dané lokality navíc bylo zjištěno, že již nyní se zde nachází nepovolená skládka odpadu a stavební sutě. „V dokumentaci k projektu se cudně mluví pouze o dočasném skladování stavebního materiálu. Z dnešního jednání ale vyplynulo, že zde má vzniknout jakási trvalá skládka stavebního odpadu, který se sem má svážet z okolí a navíc se zde má i zpracovávat.“ komentuje výsledky místního šetření Milan Štefanec z NESEHNUTÍ a dodává: „Chápu obavy místních občanů ze zhoršení kvality bydlení a navíc si myslím, že v lokalitě registrovaného významného krajinného prvku nemá podobná stavba co dělat.“

NESEHNUTÍ Brno společně s přítomnými občany a některými dotčenými institucemi (např. Krajská hygienická stanice) podalo dnes na ÚMČ Brno-Komín několik připomínek a námitek k projednávanému projektu a očekávají konečné rozhodnutí stavebního úřadu. „Projektová dokumentace předložená investorem neodpovídá jeho skutečnému záměru, chybí v ní údaje o množství a druhu skladovaného materiálu, nárůstu dopravy a navíc obsahuje zastaralá vyjádření dotčených státních orgánů a institucí. Myslím si, že by stavební úřad měl pro závažné nedostatky celé územní řízení zrušit.“ říká Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

Bližší informace: Milan Štefanec, 605 239 579; Jiří Koželouh, 723 559 495
Další kontakty: Ivana Grünová, místní občanka a účastnice územního řízení, tel.: 737 882 720
Ing. arch. Jiří Půža, vedoucí stavebního úřadu, tel.: 541 428 165
Milan Štefanec, tel: 605 239 579
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist