https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/bezky-busy-kyticky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Běžky, busy, kytičky

22. prosince 2005 | Správa NP Šumava
Stopy pro běžkaře jsou v tomto roce funkční o něco dříve než loni. Může za to mimořádně příznivý dosavadní průběh zimy, kdy se nezdá, že by ani na Vánoce měla přijít obleva, a pokud ano, tak mírná a velmi krátká. Rolbou se od 15.12. upravuje ve spolupráci s obcemi, penziony a Regionálním sdružením Šumava celkem 320 km běžeckých tras. Velká část z nich leží na území národního parku. Nově vznikly trasy Stožec-Nové Údolí (hraniční přechod do Německa), Horská Kvilda-Zhůří a Kvilda-Filipova Huť s možností odbočky na Modravu. Kvalitně najeté stopy najdou běžkaři - směrem od západu na východ - v okolí obcí Železná Ruda, Prášily, Hartmanice, Srní, Modrava, Horská Kvilda a Kvilda, Borová Lada, Lenora, České Žleby, Stožec, Nová Pec a Zadní Zvonková. Na Šumavě vznikl díky iniciativě Regionálního sdružení Šumava a obou krajů projekt Bílá stopa. Informace o bílé stopě jsou dostupné na www.bilastopa.cz nebo na www.npsumava.cz. Zde běžkaři najdou všechny aktuální údaje, které potřebují vědět. Cílem projektu je zatraktivnit běžecké lyžování na Šumavě a vytvořit srovnatelné podmínky pro běžkaře od Železné Rudy až po Lipno.

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava vydala novou publikaci (tzv. skládačku), nazvanou Flóra Šumavy. Pod mottem "krok s přírodou" a v nové grafické úpravě je v ní populárním stylem popsáno 42 typických šumavských rostlin z rašelinišť, niv, luk a lesů. Takto zní například text, popisující nejběžnější masožravou rostlinu Šumavy, rosnatku okrouhlolistou: "Drobný hmyz, který se zamotá do dlouhých brv na ploše a okraji listů, je postupně obalen lepkavým sekretem. Pomocí trávicích enzymů rostlina měkké části těla hmyzu rozloží a vstřebá. Všechny druhy rosnatek jsou v ČR chráněné." Skládačka je k dostání za 10 Kč na všech informačních středicích parku. Začátkem příštího roku bude k mání ještě v anglické a německé mutaci. Publikace Fauna Šumavy vyšla na konci léta. Další úsilí správa parku zaměří na vydávání "skládaček", zaměřených na detailnější popis šumavské fauny a flóry. V průběhu příštího roku přiblížíme také tzv. divokou přírodu v parku. (Příroda vyvíjející se bez zásahů člověka je důležitou součástí každého národního parku. Plocha přírody ponechané sobě samé, tzv. divočiny, by se měla zvětšit po zavedení nové zonace parku na jaře příštího roku. Zároveň s tím vzroste počet míst, kam za poznáním neregulované přírody zavedeme návštěvníky.)

Už nyní se začíná připravovat nová letní sezóna pěti linek tzv. zelených autobusů na Šumavě. Při vyhodnocení uplynulé sezóny se ukázalo, že zelené autobusy mají svůj stálý okruh příznivců, ale že se na jejich zájmu značně podepisuje počasí. Za celou sezónu 2005 využilo systém zelených autobusů 96 406 cestujících, což je oproti roku 2004 mírný pokles. Největší zájem byl o přepravu mezi Železnou Rudou, Srním a Kvildou. Zde musel být dokonce použit posilový autobus. Zelené autobusy spolufinancují Plzeňský kraj, Jihočeský kraj a granty Phare. Správa NP a CHKO Šumava se na financování podílí 64%, konkrétně částkou 833 000 Kč. Provoz zelených autobusů je však ztrátový. Ukázalo se, že vícezdrojové financování projektu zelených autobusů je jediným možným způsobem, jak tento projekt zajistit do budoucna. Kromě zelených autobusů byl vyhodnocen projekt Dostupná Šumava, určený pro seniory. Dostupné Šumavy využilo v tomto roce téměř osm set zájemců, což je oproti roku 2004 docela citelný vzrůst. Zájezdy se konaly mimo hlavní sezónu vždy v úterý a ve čtvrtek, cena jízdenky činila 160 Kč. Nejatraktivnější byly zájezdy do oblasti Březníku.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist