https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/bezpecnost-vyuzivani-cpavku-na-zimnich-stadionech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Veřejný ochránce práv: Bezpečnost využívání čpavku na zimních stadionech

3. září 2008 | Veřejný ochránce práv
Z analýzy bezpečnostní situace na zimních stadionech v ČR, kterou na žádost ochránce provedlo Ministerstvo životního prostředí, vyplývá, že až dosud bylo jen málo pozornosti věnováno bezpečnosti těchto zcela specifických provozů.

Ochránce zahájil šetření na základě pochybností o zajištění bezpečnosti provozu stadionů. Množství čpavku používaného k chlazení stadionů je obvykle nižší, než limity uvedené v příloze zákona o prevenci závažných havárií způsobených nebezpečnými chemickými látkami (zákon č. 59/2006 Sb.), a stadiony proto nepodléhají bezpečnostním procedurám stanoveným tímto zákonem. Zároveň se však jedná o místa, kde se v určitou chvíli může nacházet velké množství lidí a v případě havárie a úniku čpavku tak může dojít k ohrožení zdraví mnoha osob. Ochránce proto inicioval jednání se zástupci Ministerstva životního prostředí, Ministerstva vnitra, Ministerstva průmyslu a obchodu a hlavního hygienika, jehož výsledkem je provedená kontrola bezpečnosti nejrizikovějších zařízení.

Díky rekonstrukcím s využitím dvouokruhového chlazení a nebo jiných moderních technologií dochází v posledních letech ke snižování množství čpavku nutného ke chlazení. Stále však převládají stadiony využívající starší technologii přímého jednookruhového chlazení. Česká inspekce životního prostředí společně se Státním úřadem inspekce práce prověřila 31 zimních stadionů, z nichž 15 potřebuje k chlazení více než 5 tun čpavku.

Nejčastěji zjištěné nedostatky patří do oblasti bezpečnosti práce. Jde především o neprovádění kontrol zařízení pro rozvod plynů, neevidování kontrol funkčnosti pojišťovacích ventilů a tlakoměrů, nestanovení pracovních postupu pro činnosti obsluhy, nestanovení zodpovědných zaměstnanců za provoz tlakových nádob apod. Nádoby pro skladování nebezpečných chemických látek také často nejsou označeny podle druhu látky a zaměstnanci nejsou seznámeni s riziky používaných chemických látek. V mnoha případech nebyly doloženy zkoušky těsnosti nádrží, které jsou určeny pro skladování nebezpečných látek. Přestože signalizace úniku čpavku je ve většině zařízení na dobré úrovni, nejsou dostatečně zajišťovány kontroly snímačů tohoto systému. Kontrola také odhalila, že prostory stadionů nejsou označovány bezpečnostními značkami pro únik a evakuaci osob a chybí i písemná dokumentace pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Ochránce se nyní znovu obrátil na ministra životního prostředí a na generálního ředitele Státní inspekce práce s žádostí o informaci, jakým způsobem budou řešit zjištěné nedostatky a jak budou s výsledky provedených kontrol pracovat. Ochránce je především toho názoru, že by se při nové výstavbě nebo rekonstrukcích stadionů neměly dále povolovat jednookruhové systémy přímého chlazení, které vyžadují velké množství čpavku, ale využívány by měly být nové a bezpečnější technologie.

Seznam všech kontrolovaných stadionů je na stránce www.ochrance.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist