https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/bezpecnostni-projekt-na-likvidaci-nebezpecnych-latek-ve-chvaleticich-schvalen
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pardubický kraj: Bezpečnostní projekt na likvidaci nebezpečných látek ve Chvaleticích schválen

4. července 2006 | Pardubický kraj
Koordinační pracovní skupina, která se zabývá likvidací skladu nebezpečných látek ve Chvaleticích, se znovu sešla v úterý 4. července 2006. Schválila tzv. bezpečnostní projekt.

„Tento dokument zpracovává principy přístupu k problematice bezpečnosti práce při provádění inventarizace, identifikace a odstraňování nebezpečných látek. Kromě jiného stanovuje např. rizikové faktory, se kterými se budou pracovníci při sanačních pracích setkávat, dále pak soupis chemikálií a dalších látek a pak také samotný postup prací při likvidaci i evakuační zóny pro případ nepředvídané události,“ řekl Petr Šilar, krajský radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova a zástupce Pardubického kraje v koordinační pracovní skupině.

V první polovině července bude na místo dovezeno tzv. logistické zabezpečení, tedy náhradní obaly, kontejnery, ochranné pomůcky apod. a poté začne třídění, inventarizace a případné přebalení a uložení chemikálií do obalů vhodných pro jejich přepravu. Mezi prvním odpadem budou odvezeny nejnebezpečnější látky a plynové lahve. Krajský úřad Pardubického kraje na základě seznamu nalezených látek vytipoval zařízení v blízkém okolí, které by byly schopny odpad odborně likvidovat. Koordinační pracovní skupina vstoupí v jednání např. s firmami Synthesia a Explosia. Po celou dobu bude Zdravotním ústavem v Pardubicích prováděn průběžný monitoring ovzduší na těkavé organické látky. Součástí monitoringu bude i kontinuální měření výbušnosti prostředí. V rámci tzv. biologického monitoringu projdou všichni pracovníci vstupní i výstupní lékařskou prohlídkou a budou pracovat minimálně s využitím filtračních dýchacích přístrojů s kombinovanými filtry a v ochranných pracovních oděvech proti potřísnění. Od víkendu také na místě pracuje vrtná souprava, která odebírá vzorky půdy. Jejich chemická analýza potrvá přibližně 14 dní.

„Stále nám schází dořešit jednu z nejdůležitějších věcí – peníze. Bez nich nemůže začít s odvozem a likvidací látek. Finanční prostředky již uvolnila Rada Pardubického kraje, Česká inspekce životního prostředí uvolnila částku celkem 400 000,- Kč na průzkum horninového podloží a také z kapitoly odpady a na ministerstvo financí odešla žádost kraje na zálohu ve výši 10 mil. Kč. Ministerstvo životního prostředí a údajně i vláda naší žádost podpoří, ale v tuto chvíli stále finanční prostředky na účtu nemáme. Vedeme další jednání, a to i ve spolupráci s Královéhradeckým krajem, který řeší obdobný problém v Libčanech,“ dodal Šilar.

V úterý 4. července se také uskutečnila schůzka starostů okolních obcí, společnosti ČEZ i Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Zástupci koordinační pracovní skupiny byli seznámeni s dosavadním vývojem situace i pracemi, které tu momentálně probíhají a byl domluven systém varování v případě jakékoli nepředvídané situace. Starostové budou také dostávat pravidelně 1x týdně souhrnnou zprávu o vývoji situace.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist