https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/biologicka-rozmanitost-zvyrazneni-role-mistnich-uradu-na-celem-svete
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská unie v ČR: Biologická rozmanitost: Zvýraznění role místních úřadů na celém světě

9. září 2010 | Evropská unie v ČR
Jak mohou místní úřady šetřit a zároveň stimulovat ekonomiku, zlepšovat kvalitu života a podporovat zaměstnanost? Podle nové zprávy Ekonomika ekosystémů a biologické rozmanitosti (TEEB) pro tvůrce místních a regionálních politik toho lze dosáhnout zahrnutím ekosystémových služeb do tvorby politik. Zpráva ukazuje tvůrcům místních politik, jak lépe porozumět hodnotám a službám plynoucím z přírodního bohatství, např. lesů, parků a vodních cest, a využít je pro oblasti místní politiky, jako je městská správa, územní plánování a správa chráněných oblastí.

Biologická rozmanitost: Zvýraznění role místních úřadů na celém světě

„Místní a regionální orgány pověřené plánováním mají obrovskou pravomoc, a mohou proto mnoho vykonat pro dobro věci,“ uvedl evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik. „Tato zpráva uvádí řadu příkladů úspěšné integrace myšlení zohledňujícího biologickou rozmanitost do rozhodnutí místního plánování z celého světa, spolu s podrobnostmi o výhodách, které to přináší občanům. V mnoha případech je to správná cesta k úspěšné ochraně životního prostředí,“ dodal.

Vedoucí studie TEEB Pavan Suchdev prohlásil: „Mnohost a rozmanitost přírodního bohatství má přímý ekonomický dopad na dobré životní podmínky lidí a veřejné výdaje na místní i celostátní úrovni. Zaměříme-li se na kladné hodnoty, které nám příroda nabízí, uvědomíme si, jak jsme přímo i nepřímo závislí na přírodním prostředí. Toto poznání může významně posílit místní politiku a veřejnou správu. Vyzýváme místní orgány, aby se s touto zprávou seznámily a uvědomily si pozitivní hodnoty, které jim příroda nabízí, a ekonomický rozměr jejich místního přírodního bohatství.“

Zohlednění biologické rozmanitosti na místní úrovni v Evropě…

Nová zpráva s názvem Ekonomika ekosystémů a biologické rozmanitosti pro tvůrce místních a regionálních politik, vypracovaná iniciativou Ekonomika ekosystémů a biologické rozmanitosti (TEEB) působící v rámci a za podpory Programu OSN pro životní prostředí, odhaluje, do jaké míry města závisí na přírodě, a ukazuje, jak se ekosystémové služby mohou stát efektivním řešením pro komunální služby. Studie například uvádí, jak v Římě využívají pěti tisíc hektarů veřejné zeleně a jak místní orgány ve Walesu pomáhají rozšiřováním ploch zeleně zlepšit zdraví občanů. Doporučení obsahují režimy plateb pro ekosystémové služby, pokyny pro odměňování dobrého hospodaření s místním přírodním bohatstvím, osvědčování a označování.

…a ve světě

Na výzkumu, analýzách a vypracování zprávy TEEB pro tvůrce místních a regionálních politik, v níž jsou obsaženy případové studie z mnoha zemí, např. z Jižní Afriky, Indie, Austrálie, Vietnamu a Peru, se podílelo více než 140 odborníků z vědy, ekonomiky a politiky z více než 40 zemí celého světa. Význam zprávy spočívá nejen v ocenění ekosystémových služeb, ale i v důrazu, který klade na tři klíčové otázky, jimž je potřeba věnovat pozornost, má-li se přírodní bohatství uplatnit v místním rozvoji:

1: Spravedlivé rozdělení práv na využívání přírodního bohatství. Politické změny často ovlivňují rozdělení služeb nebo přístup k nim – a to je nutné vzít při rozhodování v úvahu.

2: Maximální využití dostupných vědeckých poznatků a znalostí založených na zkušenostech, neboť to nám pomůže nalézt společný jazyk k pochopení různých názorů.

3: Zapojení zúčastněných stran do procesu stanovení priorit a vypracování proveditelných a účinných opatření v místní politice.
Souvislosti

Přírodní bohatství planety – od jednotlivých druhů po ekosystémy, jako jsou například lesy, korálové útesy, sladkovodní zdroje a půdní bohatství – ubývá alarmující rychlostí. Ztráty biologické rozmanitosti stojí světovou ekonomiku každoročně miliardy, a oslabují tak hospodářství, vyhlídky podnikání a příležitosti pro boj s chudobou.

TEEB – Ekonomická hodnota ekosystémů a biologická rozmanitost – je projekt financovaný Evropskou komisí a vládami jednotlivých zemí, například Německa, Velké Británie, Nizozemska, Švédska, Norska, Belgie a Japonska, jehož cílem je nalézt ekonomické argumenty pro změnu způsobu, kterým posuzujeme a spravujeme přírodní bohatství.

Tato zpráva je třetí zprávou TEEB adresovanou zúčastněným stranám (předchozí zprávy se zaměřily na tvůrce vnitrostátních politik a podnikatelskou sféru) a poslední před tím, než TEEB předloží zprávu o svých celkových výsledcích na konferenci smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti (COP 10), která se bude konat v říjnu v Nagoji.



Další informace:

Všechny zprávy TEEB jsou k dispozici na adrese
http://www.teebweb.org/
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist