Jarmila Krebsová "> Biosférická rezervace Šumava oslavila 20 let své existence - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/biosfericka-rezervace-sumava-oslavila-20-let-sve-existence
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Biosférická rezervace Šumava oslavila 20 let své existence

30. března 2010 | MŽP ČR
Autor: Jarmila Krebsová, tel: 267 122 417
Šumava je nejen národním parkem, ale i významnou biosférickou rezervací. Na konec března, přesněji na sobotu 27. 3., připadlo výročí dvaceti let od jejího vyhlášení.

Biosférické rezervace jsou velkoplošná chráněná území, vyhlášená v roce 1970 v rámci mezinárodního programu UNESCO Člověk a biosféra (Man and Biosphere). Světová síť biosférických rezervací je rozprostřena tak, aby zahrnovala všechny dílčí oblasti biosféry Země. Tato území představují reprezentativní ukázky přírodních krajin, ve kterých zároveň hraje důležitou roli člověk a jeho aktivity. Hlavním posláním je ochrana ekosystémů a rostlinných i živočišných druhů, věda a výzkum, ekologická výchova a zajištění udržitelného rozvoje života místních obyvatel.

Biosférickou rezervaci Šumava najdeme v horské oblasti podél rakouské a bavorské hranice. Celá oblast byla vždy ovlivněna aktivitami lidí a využívána již od 10. století (např. dolování zlata, sklářství). Pralesovité horské lesy, jezera glaciálního původu, rašeliniště, řeky a jejich kaňony, to vše jsou hodnoty, které se do dnešní doby uchovaly a kterými toto území oplývá. Les je zde přítomen na více než 65 % rozlohy biosférické rezervace (květnaté a acidofilní bučiny, horské smrčiny, rašelinné bory); v porovnání s národním parkem Šumava, kde je procento zastoupení lesa vyšší (83,8 %). V oblasti žije celá řada druhů vzácných zvířat. Zajímavý je výskyt severské myšivky horské, vzácně zde také žije reintrodukovaný rys ostrovid. Z volně žijících ptáků potom tetřev hlušec a tetřívek obecný. V pramenné oblasti řeky Blanice najdeme území s největším výskytem perlorodky říční v České republice.

„Biosférické rezervace jsou takovým mírovým úsilím o důstojný a barevný život v řádu přírody. Na Šumavě se o to pokoušíme už dvacet let, “ uvedl při této příležitostí Ivan Rynda, předseda Českého národního komitétu pro program MaB UNESCO – Člověk a biosféra, jenž je zároveň zástupcem AOPK ČR v této pracovní skupině.

V České republice jsou součástí projektu biosférické rezervace kromě Šumavy i Bílé Karpaty, Dolní Morava, Krkonoše, Křivoklátsko a Třeboňsko.

V roce 2011 bude k připomenutí těchto území vydán arch se 4 poštovními známkami, které budou věnovány právě biosférické rezervaci Šumava.

Více informací o biosférické rezervaci Šumava naleznete na: http://www.npsumava.cz/1582/sekce/biosfericka-rezervace-sumava

Další informace o biosférických rezervacích ve světě najdete na: www.unesco.org./mab
Jarmila Krebsová, tel: 267 122 417
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist